Protokół Nr XXVIII/12 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach
z dnia: 19 października 2012 roku
miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach (sala konferencyjna)
Stan radnych Rady Miejskiej w Stawiskach – 15. Obecnych na sesji 15 radnych – lista obecności (załącznik nr 1 do protokołu).
W sesji udział wzięli sołtysi – lista obecności (załącznik nr 2 do protokołu) oraz zaproszeni goście – lista obecności (załącznik nr 3 do protokołu).
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach Barbara Rzadka przewodniczyła obradom Rady. Otworzyła XXVIII Sesję Rady Miejskiej w Stawiskach. Na podstawie listy obecności stwierdziła quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał.
W dalszej kolejności Przewodnicząca Rady przedstawiła porządek obrad XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.
- Otwarcie i przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu obrad XXVII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dn.30.08.2012r.
- Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza Stawisk w okresie między sesjami.
- Podjęcie uchwały w sprawie podziału Gminy Stawiski na okręgi wyborcze.
- Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Szpitala Ogólnego w Kolnie.
- Podjęcie uchwały w/s zmian w budżecie gminy na 2012 rok.
- Podjęcie uchwały w/s zarządzenia wyborów Sołtysa w sołectwie Poryte Szlacheckie.
- Podjęcie uchwały w/s ustalenia szczegółowych warunków przyznawania zasad odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
- Podjęcie uchwały w/s uchwalenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Stawiski.
- Podjęcie uchwały w/s skargi na działalność p.o. dyr. SP im. T. Kościuszki w Stawiskach.
- Podjęcie uchwały w/s wyrażenia zgody na zbycie nieruch. stanowiącej wł. Gminy Stawiski (część działki 819/1, ozn. zgodnie ze wstępnym projektem podziału numerem 819/8 o pow. 1,6043ha położonej w Stawiskach).
- Podjęcie uchwały w/s wyrażenia zgody na zbycie nieruch. stanowiących wł. Gminy Stawiski (działki będące cz. działki nr 676, ozn. zgodnie ze wstępnym podziałem nr. 676/2 o pow.0,0335ha, 676/3 o pow.0,0279ha i 676/4 o pow.0,0282ha położonych w Stawiskach).
- Podjęcie uchwały w/s wyrażenia zgody na zbycie nieruch. stanowiących wł. Gminy Stawiski (działki nr 191 o pow. 0,2300ha położonej w Porytem, działki nr 796 o pow.0,7100ha położonej w Romanach, działki nr 14 o pow.0,6100ha położonej w Żelazkach).
- Podjęcie uchwały w/s ustalenia wysokości oraz warunków udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruch. ozn. Nr. 377. (dot. nieruch. położonej przy ul. T. Kościuszki w Stawiskach).
- Podjęcie uchwały w/s ustalenia wysokości oraz warunków udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruch. ozn. nr. 548. (dot. nieruch. położonej przy ul. T. Kościuszki w Stawiskach).
- Podjęcie uchwały w/s ustalenia wysokości oraz warunków udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruch. ozn. Nr. 777. (dot. nieruch. położonej w obrębie miasta Stawiski przy ulicy 550 – Lecia Stawisk).
- Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Informacje.
- Zamknięcie obrad sesji.
Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka zwróciła się z zapytaniem, czy są uwagi lub wnioski do przedstawionego porządku obrad. Uwag i wniosków nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady poddała porządek obrad pod głosowanie. Rada w głosowaniu 15 ”za” porządek przyjęła celem realizacji.
Przebieg obrad
Pkt 2. Przyjęcie protokołu obrad XXVII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dn. 30.08.2012r.
Przewodnicząca poinformowała Radę, że protokół został wyłożony do wglądu Rady.
Radny S. Chodnik i zgłosił poprawki do protokołu oraz wnioskował o przegłosowanie poprawek.
Wobec powyższego Przewodnicząca poddała wniosek radnego pod glosowanie Rady.
W wyniku głosowania: 4„za”, 9 „przeciw”, 2„wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że wniosek i poprawki zostały przez Radę odrzucone.
Przewodnicząca poddała protokół pod głosowanie Rady. Protokół ozn. Nr XXVII/12 został przyjęty przez Radę głosami: 10 „za”,3„przeciw” 2 „wstrzymało się od głosu”.
Pkt 3. Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
Radny S. Chodnik złożył zapytania:
1. zapytanie - dotyczyło wypadku samochodu służbowego UM używanego w tym dniu przez Burmistrza Stawisk w celach prywatnych.
2. zapytanie - Dlaczego Burmistrz nie stawił się na rozprawę sądową w dniu 02 października 2012r. w NSA w Warszawie? Sprawa dotyczy odwołania od wyroku WSA w Białymstoku.
Dlaczego odwołany został pełnomocnik - prawnik gminny?
3. zapytanie-Ile łącznie wynosi suma odszkodowania za tereny gminne zajęte pod budowę obwodnicy Stawisk? Czy przez działki, które zostały sprzedane pod koniec ubiegłego roku przechodzi obwodnica?
Radny T. Chojnowski złożył zapytania:
1. zapytanie - Jaka jest przyczyna, że przy ul. Łomżyńskiej w Stawiskach po obu jej stronach nie ma ani jednego pojemnika na śmieci?
2. zapytanie - Czy będą zasadzane drzewa przy chodniku do Smolnik?
3. zapytanie - Gdzie mieszkańcy gminy mają składować odpady wielkogabarytowe, np. zużyty sprzęt AGD i RTV, zniszczone kanapy, sprzęt gospodarstwa domowego?
Radny T. Zalewski złożył zapytanie: Czy w ramach ograniczenia prędkości na trasie Łomża – Stawiski nie można byłoby postawić znaku ostrzegawczego w miejscu zw. Konotopa z uwagi na fakt, iż w miejscu tym bardzo często dochodzi do kolizji drogowych?
Radny J. Rudzki złożył zapytanie: Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, jak liczebne mogą być klasy w nauczaniu zintegrowanym?
Radny T. Chojnowski zapytał: Jak liczebne były klasy, kiedy nauczycielem była p.o. dyrektora szkoły pani Bożena Waszkiewicz?
Wolne wnioski :
Radny T. Chojnowski wnioskował o wymianę witaczy ustawionych na granicy gminy.
Przew. Rady B. Rzadka wnioskowała o ułożenie krawężników przy ul. Paszki z Radzanowa w Porytem z uwagi na fakt, iż teren ten ciągle jest zalewany.
Pkt 4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza Stawisk w okresie miedzy sesjami.
Sprawozdanie przedstawił Burmistrz Stawisk (załącznik nr 4 do protokołu).
Pkt 5. Przewodnicząca Rady B. Rzadka przedstawiła projekt w/w uchwały i otworzyła dyskusje w temacie projektu.
Burmistrz Stawisk stwierdził, że Rada Miejska, zgodnie z nowymi przepisami, musi dokonać podziału gminy na 15 jednomandatowych okr. wyborczych. Zmiany będą zatem dotyczyły Stawisk, które w chwili obecnej jest okr. pięciomandatowym.
Projekt uchwały został sporządzony w udostępnionym przez Krajowe Biuro Wyborcze programie elektronicznym, służącym do przygotowania i sprawdzenia podziału gminy na nowe okręgi wyborcze.
Burmistrz poinformował, że do UM w Stawiskach wpłynął wniosek SM w Stawiskach. Zdaniem ankietowanego podmiotu zaproponowany podział Stawisk jest niejasny i nielogiczny. We wniosku zarzuca się gminie, że został oderwany jeden blok mieszkalny od spółdzielni.
Burmistrz zauważył, że zgodnie z wyjaśnieniami PKW podkreśla się: „przepisy Kodeksu wyborczego dot. zasad dokonywania podziału gminy na okręgi wyborcze nie wymieniają więzi społecznych łączących mieszkańców jako czynnika, który ma być brany pod uwagę przy dokonywaniu podziału. Z uwagi na powyższe więzi społeczne, wspólna szkoła, czy parafia nie mogą być argumentem pozwalającym na odstępstwo od wskazanej wyżej zasady”.
Burmistrz podkreślił, że w oparciu o tę wykładnię wniosek spółdzielni nie został uwzględniony. Ponadto Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Łomży pozytywnie zaopiniowało projekt niniejszej uchwały.
Radny S. Chodnik nie zgodził się ze stanowiskiem Burmistrza. Argumentował, że w mieście normy przedstawicielstwa nie osiągnął jeden okręg natomiast w terenie 7 okręgów. Zdaniem radnego proporcje przemawiają na korzyść miasta, to właśnie miastu należy się 6 radnych, a w terenie byłoby 9 radnych.
Burmistrz odpowiedział – że radny przedstawia stanowisko, które neguje projekt pozytywnie zaopiniowany przez Krajowe Biuro Wyborcze w Łomży oraz podważa system elektroniczny, gdzie projekt został prawidłowo sporządzony.
Radny A. Kiciński poparł stanowisko radnego S. Chodnika. Wnioskował o odrzucenie niniejszego projektu z uwagi na liczbę mieszkańców w każdym okręgu.
Radny A. Kiciński wnioskował też o wycofanie niniejszego projektu z porządku obrad.
Radny S. Chodnik wnioskował o uwzględnienie zgłoszonego wniosku w konsultacjach dotyczących przedmiotowej uchwały.
Burmistrz odpowiedział, że porządek obrad został przyjęty do realizacji i wniosek radnego Kicińskiego, zgodnie z obowiązującym Statutem Gminy, nie może być poddany głosowaniu.
Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję w temacie uchwały i poddała jej projekt pod głosowanie.
W wyniku głosowania: 10 radnych „za”, 4 „przeciw” 1 wstrzymał się od głosu”.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/131/12 z dn. 19 października 2012r.w/s podziału Gminy Stawiski na okręgi wyborcze stanowi zał. do protokołu).
Pkt 6. Projekt uchwały przedstawiła I. Ofman Skarbnik Gminy.
Głos zabrał Burmistrz Stawisk. Środki finansowe, które zostaną przeznaczone na zakup urządzenia do zabiegów z zakresu chirurgii i chirurgii urazowo–ortopedycznej. Dotacja przyniesie korzyści mieszkańcom Gminy Stawiski, jak również Szpitalowi Ogólnemu w Kolnie. Dzięki temu urządzeniu rozszerzą się świadczenia szpitala.
Burmistrz wnioskował do Rady o przyjęcie powyższej uchwały.
Radny Powiatu Kolneńskiego W. Zacharzewski apelował o przyjęcie powyższej uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Marian Niesłuchowski zwrócił się z prośbą o przydzielenie dotacji na powyższy cel.
Radny T. Zalewski zapytał - Czy sytuacja finansowa gminy pozwala na przekazanie dotacji w wysokości 35000zł?
I. Ofman Skarbnik Gminy odpowiedziała - „W tej chwili tak”.
Dalszej dyskusji nie podjęto. Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i poddała projekt uchwały pod głosowanie.
W wyniku głosowania: 15 radnych „za” jednogłośnie. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/132/12 z dn. 19 października 2012r. w/s udzielenia pomocy finansowej dla Szpitala Ogólnego w Kolnie stanowi zał. do protokołu).
Pkt.7 Projekt uchwały przedstawiła I. Ofman Skarbnik Gminy. Do pierwotnego projektu została dopisana kwota dotacji na wyprawkę szkolną w wysokości 3.151 zł.
Radny S. Chodnik zapytał Burmistrza Stawisk - Czy jest zatwierdzony plan doskonalenia nauczycieli w Gminie Stawiski?
Burmistrz odpowiedział, że nie odpowiada za sprawy oświatowe w gminie.
Dalszej dyskusji nie podjęto.
Przewodnicząca zamknęła dyskusję i poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania:15 radnych „za”- jednogłośnie. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/133/12 z dn. 19 października 2012r. w/s zmian w budżecie gminy na 2012r. stanowi zał. do protokołu).
Pkt 8. Projekt uchwały przedstawiła Przewodnicząca Rady.
Radny T. Zalewski zapytał, czy w podziale adm. Gminy Stawiski Poryte jest dalej podzielone na Poryte Szlacheckie i Poryte Włościańskie?
Przewodnicząca odpowiedziała, że Poryte jest wsią podzieloną na dwa sołectwa, co jest zgodne z wykazem sołectw i Statutem Gminy Stawiski.
Przewodnicząca zamknęła dyskusję i poddała projekt uchwały pod głosowanie.
W wyniku głosowania: 15 radnych „za” jednogłośnie. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVII/134/12 z dn. 19 października 2012r. w/s zarządzenia wyborów Sołtysa w sołectwie Poryte Szlacheckie stanowi zał. do protokołu).
W tym miejscu przewodnicząca zarządziła przerwę w obradach sesji.
Po przerwie Przewodnicząca wznowiła obrady.
Pkt 9. Przewodnicząca Rady poinformowała, że radny L. Ramotowski zwolnił się z udziału w sesji rady ze względu na ważne sprawy osobiste.
Głos zabrała I. Łoszewska – Kierownik OPS w Stawiskach. Wyjaśniła, że zmiana w projekcie uchwały została sporządzona na podstawie zmiany przepisów w ustawie o pomocy społecznej. Zgłosiła też błąd pisarski w projekcie uchwały.
Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka przedstawiła projekt uchwały.
Rada w tym punkcie dyskusji nie podjęła. Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady. W wyniku głosowania: 14 radnych „za” – jednogłośnie. Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVII/135/12 z dn. 19 października 2012r. w/s ustalenia szczegółowych warunków przyznawania zasad odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi stanowi załącznik do protokołu).
Pkt.10 Projekt niniejszej uchwały przedstawiła Przewodnicząca Rady.
Rada w tym zakresie nie podejmowała dyskusji. Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady. W wyniku głosowania: 14 radnych „za” – jednogłośnie. Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVII/136/12 z dn. 19 października 2012r. w/s uchwalenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Stawiski stanowi zał. do protokołu).
Pkt.11 Projekt uchwały przedstawiła Przewodnicząca Rady i otworzyła dyskusję.
Głos zabrał radny S. Chodnik. Na wstępie zaznaczył, że nie wiedział, że jego zostanie potraktowane jako skarga i zgodnie z obowiązującą procedurą rozpatrywane będzie przez Radę. Następnie radny nie zgodził się z uzasadnianiem do projektu uchwały. Jego zdaniem dyrektor jednostki powinien przestrzegać Regulaminu przyjętego przez Radę. Mówił o wysokich osiągnięciach w dziedzinie sportu na poziomie powiatowym, wojewódzkim i ogólnokrajowym. Radny powiedział, że przydzielony mu dodatek motywacyjny w wysokości 4 % jest zaniżony i niezgodny z prawem.
Przewodnicząca Rady odniosła się do poruszonej przez radnego kwestii odnośnie jego intencji. Radny napisał skargę, tak więc procedura została zachowana.
Burmistrz dodał, iż zgodnie z Uchwałą Nr 51/XVI/03 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 października 2003r. w/s rozpatrywania skarg dotyczących działalności Burmistrza Stawisk i kier. jednostek organizacyjnych Gminy Stawiski skarga została przekazana wg kompetencji.
Po odczytaniu skargi radny S. Chodnik zwrócił się do wszystkich obecnych na sali z pytaniem retorycznym : „W jakiej wysokości otrzymała dodatek motywacyjny moja żona i była dyrektor szkoły w Stawiskach pani Danuta Truszkowska? Odpowiem – po 1 %. Dziękuję bardzo.”
W tym miejscu Burmistrz powiedział, że działalność Klubu Uczniowskiego „KUSY” odbywa się poza działalnością szkoły, jest to stowarzyszenie.
Radny S. Chodnik – Czy stowarzyszenie „Kusy” działa w Warszawie, czy na terenie gminy Stawiski?
Na co Burmistrz odpowiedział - Panie radny przesłodzony obraz nauczyciela i niedocenione zdolności uczniów. Wspomniał pan tylko grupę dziewcząt, a co z pozostałymi dziewczynami, z którymi pan nie wyjeżdża, bo co, bo nie są zdolne?
Przewodnicząca Rady powiedziała, że zgodnie z Kartą Nauczyciela w szkole trzeba pracować 2 godziny społecznie w każdym tygodniu. Nauczycieli obowiązuje: Plan działań wspierających lub Karta Indywidualnych Potrzeb Ucznia. Sukcesy są wówczas, kiedy uczeń słaby osiąga dobre wyniki, a nie tylko kiedy najlepsi otrzymują najwyższe wyniki.
W tym momencie Burmistrz nawiązał do podziękowań Podlaskiego Kuratora Oświaty, które przytoczył radny Sławomir Chodnik. Są one identyczne, ten sam cytat Jana Pawła II , nic się nie zmieniło od momentu odwołania Sławomira Chodnika z funkcji dyrektora. Treść podziękowania jest powtarzana rokrocznie dla wielu nauczycieli WF w województwie podlaskim, zmienia się data.
Przewodnicząca Barbara Rzadka dodała, że za przygotowanie Pierwszego Dnia Wiosny w Szkole Podstawowej w Porytem również otrzymała podziękowanie od Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Radny S. Chodnik zwrócił się do Burmistrza z prośbą, aby zachował chociaż trochę uczciwości. Zaznaczył, że nigdy nie twierdził, że on sam otrzymał takie podziękowanie. O takiej samej treści podziękowanie otrzymało 8 nauczycieli WF z najlepszych szkół z województwa podlaskiego. Po czym zapytał burmistrza, czy będąc nauczycielem też otrzymał podziękowanie od Kuratora Oświaty?
Burmistrz odpowiedział, że nie pamięta.
Radny S. Chodnik – Pan nie pamięta, bo pan nie dostał.
Od trzech lat nasza szkoła jest na 8 miejscu najlepszych szkół w województwie podlaskim. Ja co roku otrzymuję takie podziękowanie. Oczywiście, że o identycznej treści. Podlaski Kurator Oświaty nie daje podziękowania za byle co. Są to uczniowie z małego środowiska. Udaje im się wysoko dojść, ale ja nie będę z panem polemizował, bo pan jest nieuczciwy. Pan deprecjonuje dalej moje osiągnięcia, które są faktami. Pan nie da rady tego obalić. Ja wiem, jaki będzie wynik w głosowaniu. Ja panu przypominam, że pan był bardzo surowy w stosunku do innych dyrektorów. Pan odwołał dyrektora w Porytem za to, że dwóch nauczycieli się posprzeczało, to pan wówczas odwołał dyrektora za brak zaufania.
Burmistrz – To nie jest temat do dyskusji.
Radny S. Chodnik – Pan nie starci nigdy zaufania do własnej żony, bo czym by się to skończyło, nie chcę mówić.
Burmistrz – Przepraszam, moja żona to jest temat prywatny.
Radny S. Chodnik – W tej chwili już nie.
Burmistrz – Pan myli dwie rzeczy dyrektora Szkoły Podstawowej w Stawiskach i moją żonę Bożenę Waszkiewicz. W latach, kiedy byłem nauczycielem w podstawówce działał Szkolny Teatr Uczniowski „ VERBUM”, z którego uczniowie po dwóch latach prób, swoje zdolności mogli zaprezentować na wojewódzkim przeglądzie teatrów szkolnych.
Dziecko autystyczne, które u pana na WF stało w kącie, nigdy nie ćwiczyło, w moim teatrze zaczęło mówić, a matka na widowni płakała. To są osiągnięcia uczniów!
Pan po prostu wykonuje swoją prace jako nauczyciel, a że ma pan szczęście spośród 400 uczniów wybrać 20, którzy panu robią wyniki. Pan tych wyników nie osiąga. Przepraszam – Czy pan skacze w dal? Czy pan biega? Przesładza się tu rolę nauczyciela, nie docenia uczniów.
Radny S. Chodnik - Chciałbym zakończyć, bo to jest niesmaczne. Nie chciałbym, aby mną się zajmowano, a to co pan mówi jest nieuczciwe.
Burmistrz – Dlaczego pan zajmuje się mną i moją żoną?
Radny S. Chodnik – Bo to co pan mówi, jest nieuczciwe. Ja panu powiedziałem, że osiągnięcia uczniów świadczą o pracy nauczyciela. A więc proszę mi powiedzieć, który nauczyciel ze szkoły ma takie osiągnięcia jak ja. Moi uczniowie przechodzą do gimnazjum, dlaczego dalej nie mają takich wyników, osiągnięć? Może pan to wytłumaczy?
Burmistrz – Nigdy nie będę tak uczciwy, sprawiedliwy i idealny jak pan.
Radny S. Chodnik – Nie uda się to panu.
Radny T. Chojnowski – Amen.
Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i poddała jej projekt pod głosowanie.
W wyniku głosowania: 11 radnych „za”, 1 „przeciw”, 2 „wstrzymało się od głosu”. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/137/12 z dn. 19 października 2012r.w/s skargi na działalność p.o. Dyrektora Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Stawiskach stanowi zał. do protokołu).
Pkt.12 Projekt uchwały przedstawiła Przewodnicząca Rady.
Burmistrz. Poinformował, że zaległość podatkowa SUR w Stawiskach wobec gminy wynosi ok. 180 tys. zł. Spółdzielnia nie ma żadnej możliwości kredytowania, ponieważ nie jest właścicielem gruntu, na którym znajdują się jej nakłady, jest użytkownikiem tego mienia.
Następnie Burmistrz odczytał fragment uzasadnienia wyroku sądu, z którego wynika, iż w dniu 4 września 1978r. SKR w Stawiskach, której następstwem jest SUR w Stawiskach wypłaciła poprzedniemu właścicielowi działki odszkodowanie za wywłaszczony grunt.
Burmistrz poinformował, że w 1996r. do urzędu gminy w Stawiskach wpłynął wniosek SUR w/s przekształcenia na użytkowanie wieczyste. Wniosek nie został jednak rozpatrzony przez poprzednie władze samorządowe. Obowiązuje ciągłość władzy, tak więc odpowiedzialność spoczęła na obecnym Burmistrzu Stawisk.
SUR walczył o zasiedzenie, jednak sąd wniosek odrzucił. Sąd jednak nie zakwestionował tego, że wszystko, co zostało wybudowane na tym terenie, łącznie z budynkiem hydroforni, wybudowała SKR, a później SUR.
Wydzielono grunt pod hydrofornię. Pow. do sprzedaży wynosi 1,6043ha. Zgodnie z operatem szacunkowym wartość budynków hydroforni wynosi 15 tys. zł, wartość działki wynosi 65 tys. zł. Wg operatu szacunkowego nakłady SUR wynoszą 2.032.000zł.
Sąd uznał SUR w Stawiskach jako samoistnego posiadacza gruntu w dobrej wierze.
W chwili obecnej spółdzielnia prosi o uregulowanie tej sytuacji, ale może dojść do sytuacji, że wystąpi z wnioskiem – żądaniem wykupienia nakładów na wspomnianej działce.
Burmistrz podkreślił, że przyjęcie niniejszej uchwały wyczerpuje artykuł 231 § 1 Kc. Z drugiej strony daje szansę odzyskania zaległości wobec gminy.
Na terenie spółdzielni znajdują się jeszcze cztery działki, które mają identyczny status. Zostaną one skomunalizowane, a następnie, po wycenie gruntu i nakładów – przeniesiona zostanie własność gruntu na SUR za odpłatnością.
Zdaniem Burmistrza przeniesienie tejże własności gruntu na rzecz dotychczasowego samoistnego posiadacza, jakim jest SUR, jest zasadne.
Radny T. Zalewski zapytał, dlaczego dopiero teraz podczas sesji Rada dowiaduje się, jaki jest stan rzeczy w tej sprawie?
Burmistrz wyjaśnił, że zaledwie na kilka dni przed sesją udało się skompletować dokumenty dotyczące przedmiotowej sprawy.
Radny A. Kiciński zapytał, czy umowa przedwstępna nie mogłaby być zał. do uchwały?
Burmistrz odpowiedział, że najpierw musi zostać podjęta uchwała. Resztą zajmą się prawnicy. Jego nadrzędnym celem jest dbałość o finanse gminy i zrobi wszystko, aby roszczenia gminy w powyższej kwestii były zaspokojone.
Radny J. Kurzątkowski zapytał, kto konkretnie jest właścicielem nakładów w SUR?
Burmistrz odpowiedział: Spółdzielnię reprezentuje Zarząd, Prezes i Walne Zgromadzenie jej członków. Nakłady należą do członków spółdzielni.
Radny S. Chodnik stwierdził, iż Burmistrz nie przekonuje go i nawiązał do wysokości operatu sporządzonego przez uprawnionego geodetę. Jego zdaniem 50 tys. zł za grunt, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza, to zbyt mało.
Przewodnicząca Rady podsumowała, iż za powyższą umowę odpowiada Burmistrz. Następnie zamknęła dyskusję i poddała projekt uchwały pod głosowanie.
W wyniku głosowania: 11 radnych „za”, 1 „przeciw”, 2 „wstrzymało się od głosu”. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/13812 z dn. 19 października 2012r.w/s wyrażenia zgody na zbycie nieruch. stanowiącej wł. Gminy Stawiski stanowi zał. do protokołu).
Pkt.13 Projekt niniejszej uchwały przedstawiła Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka.
Następnie otworzyła dyskusję wokół projektu.
Radny S. Chodnik podkreślił, że jest to działka terenu szkoły. Nie ma żadnych podstaw, żeby zmniejszać posesję szkolną. Dokładnie w tym miejscu, w którym planowana jest sprzedaż, umiejscowiony jest projekt hali sportowej. Niniejszy zamiar jest karygodny. Apelował do Rady o minimum przyzwoitości, aby nie podnosili rąk do góry w trakcie głosowania.
Grunt, który został wystawiony na sprzedaż, użytkowany przez jednego nauczyciela obecnie emeryta i dwóch innych sąsiadów. Radny negował projekt uchwały całkowicie, iż godzi on w interesy szkoły. Teren szkoły powinien być właściwie urządzony a nie sprzedany, bo ktoś chce kupić użytkowany ogródek warzywny albo grunt pod garaż lub budynek gospodarczy. Czy gmina ma pozbywać się gruntu, aby powiększać prywatne posesje? Należy rozliczyć tych ludzi, że bezprawnie pobudowali sobie szopki, garaże a nie umożliwiać im jeszcze powiększenie prywatnych posesji.
Burmistrz odparł, że mieszkańcy ci są samoistnymi posiadaczami.
Radny S. Chodnik – Pobudowanie szopki czy garażu na posesji szkoły daje podstawę ku temu, aby twierdzić, że jest się samoistnym posiadaczem?
Burmistrz – Był pan dyrektorem szkoły, kiedy szopki stały, dlaczego pan nie kazał ich rozebrać?
Radny S. Chodnik – Za moich czasów nie stały tam szopki i garaże i na posesji szkolnej nie leżało drzewo. Kiedyś radny T. Chojnowski postulował o złożenie wniosku na urządzenie placu szkolnego.
Burmistrz – A pan chce istniejący przy przedszkolu plac zabaw okroić planowaną halą?
Radny S. Chodnik - Pana nie będzie na tym świecie, mnie nie będę na tym świecie, ale ta sala tam będzie stała na pewno. W Kolnie powstało kilka pięknie urządzonych placów zabaw, a w gminie Stawiski nie ma ani jednego. Gdy radny T. Chojnowski prosił, żeby gmina złożyła wniosek, bo jest dofinansowanie, to pan burmistrz powiedział, że brakuje miejsca na urządzenie placu. W tamtym wypadku wspaniała manipulacja, to był teren dyrektora, gmina nie mogła pozyskać środków, w tym wypadku pan burmistrz jest właścicielem i pan burmistrz chce to sprzedać, a szkoła nie ma nic do powiedzenia.
Panie Burmistrzu ta szkoła istnieje od 70 lat. Bardzo pana proszę, niech pan tego nie sprzedaje.
Radny S. Chodnik ponownie zwrócił się do rady z gorącym apelem, aby nie głosowali za sprzedażą tych działek.
Burmistrz ustosunkował się do wypowiedzi radnego. Stwierdził, iż z wypowiedzi radnego wynika, jakoby burmistrz chciał sprzedać cały teren szkolny.
Nasadzone wierzby przy przedszkolu świadczą o tym, że teren ten był w użytkowaniu przedszkola co najmniej od 20 lat.
Właścicielce sąsiednich działek wystąpili do gminy z wnioskiem, aby po linii prostej tych wierzb wyrównać działkę – teren, który jest przez nich użytkowany faktycznie. Są to kawałki po 2, 3 i 2 ary. Kiedyś zarzuciłem radnemu Chodnikowi, że nie wie, w jakiej rzeczywistości żyje. Z pisma Sekretarza Stanu Grzegorza Karpińskiego, jakie otrzymała gmina na początku tego roku jasno wynika, że w Warszawie wiedzą o tym, iż w gminie Stawiski brakuje pełnowymiarowej hali sportowej. Z informacji uzyskanych od pracowników UM w Białymstoku wynika, że gmina nie otrzyma dotacji na halę o wymiarach 24x44. Możemy otrzymać dotację na halę, która będzie miała nie mniej niż 12x24m i nie więcej niż 19x36m.
W Kolnie hala dotowana jest przez samorząd powiatu i miasta. Jak pan ma zamiar utrzymać halę o wspomnianych wymiarach? Mówił pan o zmniejszającej się populacji, kiedy podważał pan projekt na okręgi wyborcze, a teraz pan chce budować halę taką jak w Kolnie? Niech się pan w końcu zastanowi. Chce pan nadal budować halę 24 x 44m, na którą nie dostanie pan ani grosza dotacji?
Jeżeli chodzi o te skrawki ziemi. Jeżeli pan mówi, że Burmistrz sprzedaje, to ja przypominam panu, że projekt został przygotowany na wniosek mieszkańców. Obowiązkiem burmistrza jest wnioski mieszkańców rozpatrywać i poddawać pod rozwagę Rady.
Radny S. Chodnik apelował do Burmistrza, aby nie rozmawiał o hali, bo nie jest to przedmiotem uchwały. Przedmiotem uchwały są działki na terenie szkoły, które Burmistrz chce sprzedać użytkownikom. Tylko jedna z tych działek była użytkowana przez nauczycieli państwa Włodkowskich, dwie pozostałe nie są użytkowane i nigdy nie były przez nauczycieli. Właścicielem jednej jest pan Krzysztof Rutkowski, drugiej Adam Wysocki.
To, że tam drzewo leżało, że ktoś tam szopkę postawił, to nie znaczy, żeby ci ludzie mają prawo do kupna tych działek. Do działki warzywnej mieli prawo tylko nauczyciele. Czy pan chce mi wmówić, że pan Wysocki i pan Rutkowski to nauczyciele? O czym pan mówi? To jest nieprawda. Pan któryś raz manipuluje, ja już kiedyś panu mówiłem, że pan kłamie.
Pan się posługiwał danymi dotyczącymi kosztów utrzymania hali sportowej w Kolnie, pan mówił, że koszty utrzymania hali sportowej w Kolnie za rok ubiegły wynosiły 80 tys. zł, co jest nieprawdą. Ja to sprawdziłem. To jest nieprawda, co pan mówił. Pan po raz kolejny manipuluje.
Burmistrz Stawisk: Należy powiedzieć sobie wprost, gdzie my mieszkamy. Jest to gmina wiejsko – miejska z siedzibą władz samorządowych w małym mieście. Na południu Polski są wsie trzy razy większe od Stawisk, a nasze wyobrażenia na ten temat są zbyt wysokie.
Radny T. Zalewski zapytał - Ile będzie liczył obszar działki szkolnej po sprzedaży?
Burmistrz odpowiedział, że łącznie ujmujemy prawie 9 arów. Zdjęcia z geoportalu świadczą, iż teren ten był zadrzewiony.
Radny T. Zalewski dodał, że orientował się w tym temacie i drzewa rosną na pewno od 30, 40 lat.
Radny S. Chodnik odpowiedział swojemu przedmówcy, że nie jest to zgodne z prawdą, co radny mówi.
Dalszej dyskusji Rada nie podjęła i Przewodnicząca Rady poddała projekt uchwały pod głosowanie. W wyniku głosowania: 11 radnych „za”, 2 „przeciw” 1 „wstrzymał się od głosu”. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/139/12 z dn. 19 października 2012r.w/s wyrażenia zgody na zbycie nieruch. stanowiącej wł. Gminy Stawiski stanowi zał. do protokołu).
W tym miejscu Przewodnicząca zarządziła przerwę w obradach Rady.
Po przerwie Przewodnicząca wznowiła obrady.
Pkt.14 Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały, następnie otworzyła dyskusję w tej sprawie.
Radny A. Kiciński uważa, że Rada powinna wysychać sołtysa lub radnego z tamtego obszaru czy mieszkańcy chcą, aby teren ten został sprzedany.
Przewodnicząca Rady odpowiedziała, że jeżeli chodzi o działkę w Porytem, to mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do sprzedaży tego obszaru ze względu na fakt, iż teren został uporządkowany i jeżeli działka zostanie zbyta, to właściciel utrzyma na niej porządek.
Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i poddała jej projekt uchwały pod głosowanie. W wyniku głosowania: 12 radnych „za”, 1 „wstrzymał się od głosu”, 1 radny nie brał udziału w głosowaniu. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/140/12 z dn. 19 października 2012r.w/s wyrażenia zgody na zbycie nieruch. stanowiącej wł. Gminy Stawiski stanowi zał. do protokołu).
Pkt.15 Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały, następnie otworzyła dyskusję wokół projektu.
Rad dyskusji nie podjęła. Przewodnicząca poddała projekt pod głosowanie. W wyniku głosowania: 13 radnych „za” - jednogłośnie. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/140/12 z dn. 19 października 2012r.w/s ustalenia wysokości oraz warunków udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenie pr. wieczystego użytk. w pr. wł. nieruch. ozn. Nr. 377 stanowi załącznik do protokołu).
Pkt.16 Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały i otworzyła dyskusję.
Rada dyskusji nie podjęła. Przewodnicząca Rady poddała projekt pod głosowanie. W wyniku głosowania: 13 radnych „za” - jednogłośnie. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/141/12 z dn. 19 października 2012r. w/s ustalenia wysokości oraz warunków udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo wł. nieruch. ozn. nr. 548 stanowi zał. do protokołu).
Pkt.17 Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały i otworzyła dyskusję.
Rada dyskusji nie podjęła. Przewodnicząca Rady poddała projekt pod głosowanie. W wyniku głosowania: 13 radnych „za” - jednogłośnie. Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
(Uchwała Nr XXVIII/141/12 z dn. 19 października 2012r.w/s ustalenia wysokości oraz warunków udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo wł. nieruch. ozn. nr. 777 stanowi zał. do protokołu).
Pkt.18. Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
Odpowiedzi Burmistrza Stawisk na zapytania radnego S. Chodnika.
Odp. 1 Burmistrz Stawisk ma podpisaną umowę na korzystanie ze służbowego samochodu w celach prywatnych. Za każdy przejechany km płaci stawkę określoną przez Min. Transportu zgodnie z rozporządzeniem, obowiązującą przy delegacjach. Dotychczasowe wpłacone kwoty to: 697zł, 567zł, 126zł,561zł. Lipiec nie został jeszcze rozliczony.
Skoda używana była po godzinach pracy w celach prywatnych. Pan Rafał Dobrowolski jechał z burmistrzem prywatnie.
Ze względu na to, iż w sprawie toczy się postępowanie policyjne i prokuratorskie Burmistrz stwierdził, że nie będzie wypowiadał się więcej w tej sprawie.
Odp. 2 W związku z kolizją, której uległ Burmistrz w wyniku konsultacji lekarskiej niewskazane było, aby stawał on przed sądem w tym okresie.
Jeżeli chodzi o odsunięcie pełnomocnika w tej sprawie. Burmistrz nie zgadzał się z linią obrony. Radca prawny został o tym fakcie poinformowany i odsunięty od sprawy.
Odpowiedzi Burmistrza Stawisk na zapytania radnego T. Chojnowskiego.
Odp. 1 Pojemniki na śmieci na ul. Łomżyńskiej były kilkakrotnie wymieniane, ale były niszczone. Wymiana jednego pojemnika to koszt ok. 400zł. Korzystniej jest dla gminy zatrudnić pracownika gospodarczego do sprzątania ulic, niż ciągle wymieniać kosze. Problem ten nie dotyczy wskazanej ulicy, pojemniki niszczone są w całych Stawiskach.
Odp. 2 Jeżeli chodzi o nasadzenie drzew przy drodze krajowej. Odpowiedni wniosek zostanie złożony do zarządcy drogi, czyli GDDKiA. w Białymstoku.
Odp. 3 Jesteśmy przed uregulowaniem sytuacji wywożenia odpadów zgodnie z tym, co nakłada na gminy ustawa o utrzymaniu czystości. Rada będzie musiała podjąć kilka uchwał, które uregulują powyższą kwestie.
Burmistrz nawiązał do pytania radnego T. Chojnowskiego o liczebność klas, kiedy nauczycielem była pani Bożena Waszkiewicz. Dlaczego pytanie nie brzmiało – np. pani Chodnik? Dlaczego akurat pani Waszkiewicz?
Burmistrz podał liczebności klas i porównał je z liczebnością klas pani Aliny Chodnik:
- rok 2003/2004 Bożena Waszkiewicz – 21 uczniów, Alina Chodnik – 22 uczniów;
- rok 2004/2005 Bożena Waszkiewicz – 20 uczniów, Alina Chodnik – 19 uczniów;
- rok 2005/2006 Bożena Waszkiewicz – 20 uczniów, Alina Chodnik – 22 uczniów;
- rok 2006/2007 Bożena Waszkiewicz – 20 uczniów, Alina Chodnik – 22 uczniów;
- rok 2007/2008 Bożena Waszkiewicz – 20 uczniów, Alina Chodnik – 20 uczniów;
- rok 2008/2009 Bożena Waszkiewicz – 16 uczniów, Alina Chodnik – 19 uczniów;
- rok 2009/2010 Alina Chodnik – 19 uczniów;
- rok 2010/2011 Alina Chodnik – 17 uczniów.
Odpowiadając radnemu J. Rudzkiemu Burmistrz stwierdził, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z sierpnia br. w szkołach podstawowych wskazane jest, aby edukacja w klasach I – III SP odbywała się w zespołach rówieśniczych nie większych niż 26 osób. Przepis ten nie wyklucza tworzenia większych oddziałów.
Burmistrz – Nie było mnie na poprzedniej sesji, kiedy radny S. Chodnik kierował pytania do mnie i kierował w moją stronę zarzuty. Pozwolę sobie dzisiaj na nie odpowiedzieć.
Burmistrz zacytował fragment wypowiedzi: Radny Sławomir Chodnik …. Zapytał Panią Sekretarz, czy uważa, że to jest zupełny przypadek, że on jako radny opozycyjny w stosunku do władz i burmistrza jest szykanowany w szkole? Pełniąc funkcję radnego jest chroniony i w żaden sposób nie można go pozbawić pracy …
Burmistrz – Art.25 artykuł ustawy o samorządzie gminnym mówi: Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.
Burmistrz – chamstwo i brak dyscypliny w pracy nie jest związane z wykonywaniem mandatu radnego.
Radny S. Chodnik zarzucał mi, że moja żona – prywatnie, a dyrektor szkoły, jest narzędziem w moich rękach i szykanuje jego rodzinę.
Czy pan sobie przypomina, że za mojego urzędowania w największych szkołach w gminie zostały zatrudnione osoby z pana rodziny? Czy to jest szykanowanie? Kiedy zabrakło pół etatu dla pana żony, organ prowadzący zrobił wszystko, żeby etat dopełnić. W dzisiejszych zmianach w budżecie są środki finansowe właśnie na ten cel. Czy to jest szykanowanie?
Burmistrz zacytował kolejny fragment z protokołu z poprzedniej sesji: Radny Sławomir Chodnik …. zaznaczył, że sytuacja jest nienormalna i czas najwyższy ją zakończyć. Żona burmistrza jest dyrektorem w szkole, co wpływa na negatywne relacje z radnym i jego rodziną…”
Burmistrz odpowiedział pytaniami –Czy normalne było, kiedy pan S. Chodnik, jako dyrektor szkoły, zatrudnił swoją żonę?
Radny Sławomir Chodnik – Pan kłamie.
Burmistrz – Przeniósł pan swoja żonę z przedszkola do szkoły. Jak zwał tak zwał, ale był pan jej bezpośrednim przełożonym. Nie kłamię!
Czy normalne było to, że śp. Lucyna Dymerska z gm. Mały Płock, prywatnie żona wójta, przez wiele lat była dyrektorką szkoły? Tam było normalne. Nienormalne jest w Stawiskach.
Radny S. Chodnik często podkreślał jakość nauczania w małych oddziałach. Kiedy oddziały były mniej liczne, to klasy osiągnęły najniższą średnią ocen. Pani Agnieszka Rutkowska uczyła się w 31 – osobowej klasie. Wychowawczynią była pani Teodozja Cedrowska, czyli prawdą było to, co mówiła pani Agnieszka Rutkowska, że uczyła się w ponad 30 – osobowej klasie.
Jeżeli radny Chodnik tak łatwo przytacza nazwiska, to warto dodać, że kiedy Bogumiła Żochowska rezygnowała w wychowawstwa, zostając wicedyrektorem szkoły, jej klasa miała średnią 3,8 i zajmowała II miejsce w szkole. Po roku, kiedy wychowawczynią tej klasy została pani Truszkowska, klasa spadła na VI miejsce w szkole ze średnią 3,6.To są efekty pracy tak wychwalanej przez radnego Chodnika nauczycielki.
19. Informacje.
Radny T. Zalewski poprosił Burmistrza o odpowiedź na zadane wcześniej pytanie.
Burmistrz: Po wysłuchaniu wyjaśnień pracownika merytorycznego odnośnie powyższej sprawy swoje stanowisko przedstawię na następnej sesji.
Burmistrz udzielił inf. dot. odszkodowania, jakie z GDDKiA wpłynęło do gminy w związku z zajęciem terenów gminnych pod budowę obwodnicy Stawisk.
Odszkodowanie brutto wynosi ponad 800 tys. zł, netto – 667,064,99zł.
Wojewoda Podlaski wystąpił o częściowe złamanie aktu notarialnego na zbytą przez gminę działkę, ponieważ wszystkie decyzje były wydawane na wcześniejszego właściciela, czyli gminę Stawiski.
Z obecnym właścicielem doszliśmy do porozumienia odnośnie zajęcia stanowiska w sądzie. Chodzi o ok. 1ha działki przeznaczonej pod obwodnicę.
Za w/w działkę gmina nie otrzymała jeszcze odszkodowania.
Odpowiadając na wniosek radnego Chojnowskiego odnośnie witaczy, Burmistrz powiedział, że wniosek zostanie rozpatrzony w odpowiednim czasie.
Następnie głos zabrał pan Józef Dęby i zapytał - Ile będzie kosztowało utrzymanie obwodnicy?
Przewodnicząca Rady odpowiedziała, że GDDKiA jest odpowiedzialna w tym zakresie.
Kolejne pytanie Józefa Dęby brzmiało: Dlaczego mieszkańcy gm. Stawiski muszą płacić abonament za wodę?
Przewodnicząca Rady odpowiedziała, że abonament został wprowadzony na podstawie uchwały Rady Miejskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w 2010r. Abonament pokrywa koszty związane z utrzymaniem sieci wodociągowej.
Jerzy Tyszka Sołtys wsi Skroda Mała wnioskował o remont mostu w Skrodzie Małej. Stan techniczny mostu stwarza zagrożenie dla korzystających z tgo obiektu kierowców.
Radny S. Chmielewski wnioskował o usunięcie krzewów na drodze powiatowej Kobylin – Wysokie Małe – Wysokie Duże z uwagi na słabą widoczność.
Marian Niesłuchowski Przewodniczący Rady Powiatu odpowiedział, iż zgłoszone wnioski przekaże do Zarządu Dróg Powiatowych celem realizacji. Następnie podziękował za zaproszenie na posiedzenie Sesji Rady. Powiedział, że spraw trudnych w Stawiskach jest wiele, jak w każdej gminie. Problemy są rozwiązywane, należy dążyć do konsensusu i porozumienia. Życzył wszystkim właściwych wyborów i rozsądnych decyzji.
Radny A. Kiciński nawiązał do głosowania, które odbyło się na dzisiejszej sesji. Rada udowodniła w głosowaniu jednogłośnie, że należy do powiatu kolneńskiego i chcielibyśmy, aby również powiat widział to i mógł odwdzięczyć się, aby Stawiski mogły na równi korzystać z dóbr znajdujących się powiecie. Konkretnie chodzi o halę i basen.
Do wypowiedzi radnego ustosunkował się radny powiatowy W. Zacharzewski, stwierdził, że basen należy do m. Kolno i odnośnie współpracy należy rozmawiać z władzami miasta.
20. Zamknięcie obrad sesji.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad sesji, Przewodnicząca podziękowała zebranym za udział i zamknęła obrady XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.
Protokołowała | Przewodnicząca Rady Miejskiej |
M.M | Barbara Rzadka |