BIP Gminy Stawiski

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół Nr XXVI/12 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach

z dnia: 22 czerwca 2012 roku
w sprawie:

miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach (sala konferencyjna)

 

Stan radnych Rady Miejskiej w Stawiskach – 15. Obecnych na sesji zgodnie z listą obecności (załącznik nr 1 do protokołu).

W sesji udział wzięli sołtysi, którzy podpisami na liście obecności (stanowiącej załącznik nr 2 do protokołu) potwierdzili swoje uczestnictwo w obradach oraz zaproszeni goście – lista obecności (stanowi załącznik nr 3 do protokołu).

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach Barbara Rzadka przewodniczyła obradom rady. Otworzyła XXVI Sesję Rady Miejskiej w Stawiskach. Na podstawie listy obecności stwierdziła quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał.

W dalszej kolejności Przewodnicząca Rady przedstawiła porządek obrad XXVI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.

1.      Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

2.      Przyjęcie protokołu z obrad XXV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22.05.2012r.

3.      Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.

4.      Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie miedzy sesjami.

5.      Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2011r.

6.      Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Stawisk z tytułu wykonania budżetu za 2011 rok.

7.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok.

8.      Odpowiedzi na interpretacje, zapytania radnych i wolne wnioski.

9.      Informacje.

10.  Zamkniecie obrad sesji.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka zwróciła się z zapytaniem, czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad.

Radni nie wnieśli żadnych wniosków do proponowanego porządku obrad, wobec czego Przewodnicząca Rady poddała porządek sesji pod głosowanie. Rada w głosowaniu 15 ”za” porządek przyjęła celem realizacji.

Przebieg obrad

Pkt 2. Przyjęcie protokołu z obrad XXV Sesji rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22.05.2012r.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka poinformowała, że protokół był wyłożony do wglądu,  nie wpłynęły żadne uwagi co do jego treści, wobec czego Przewodnicząca poddała protokół pod głosowanie.

W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. 15 radnych głosowało „za”.

Protokół oznaczony Nr XXV/12 został przyjęty przez Radę.

Pkt 3. Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.

Radny Jan Kurzątkowski zapytał, na jakim etapie jest prowadzona inwestycja kopalni żwiru w Jurcu Włościańskim?

Radny Tomasz Chojnowski zapytał, dlaczego pracownicy urzędu blokują inwestycje na terenie gminy Stawiski?

Radny Sławomir Chodnik zapytał, ile kosztuje obsługa prawna dyrektora Szkoły Podstawowej w Stawiskach. Czy inni dyrektorzy z gminy Stawiski również korzystają z prywatnych porad prawniczych?

Burmistrz zwrócił się z prośbą do radnego Tomasza Chojnowskiego o sprecyzowanie zapytania.

Radny odpowiedział, że po rozmowach z prywatnymi przedsiębiorcami wywnioskował, że inwestycje są blokowane przez urząd.

Burmistrz odpowiedział, że w ostatnim czasie do urzędu wpłynęły dwa wnioski. Jeden dotyczy budowy budynku handlowego, natomiast drugi żwirowni w Jurcu Włościańskim.

Radny Tomasz Chojnowski zapytał – Dlaczego wystąpiły problemy z powyższymi inwestycjami?

Po czym nawiązał do wniosku, który na komisji oświaty zgłosiła radna Elżbieta Zalewska w sprawie braku oświetlenia ulicznego w gminie.

Radny zapytał - Czy sytuacja ulegnie zmianie, czy nadal w gminie nie będą świeciły się lampy?

Pkt 4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie miedzy sesjami.

Sprawozdanie przedstawił Marek Waszkiewicz Burmistrz Stawisk (załącznik nr 4 do protokołu).

Pkt 5. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2011r.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2011 rok.

Następnie odczytała Uchwałę Nr II-00321-43/12 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 11 kwietnia 2012r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Stawisk sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2011 rok.

Przewodnicząca otworzyła dyskusję w temacie uchwały. Rada dyskusji nie prowadziła.

Przewodnicząca poddała projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2011r. pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania: 13 radnych „za”, 1 „przeciw”, 1 „wstrzymał się od głosu”.

Przewodnicząca stwierdziła, że Rada powyższą uchwałę przyjęła.

Uchwała Nr XXVI/125/12 Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2011 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt 6. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Stawisk z tytułu wykonania budżetu za 2011 rok.

Przewodnicząca Rady przedstawia projekt w/w uchwały. Następnie Andrzej Kiciński Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2011 rok (załącznik nr 6 do niniejszego protokołu), opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu gminy za 2011 rok i wniosek o udzielenie absolutorium dla Burmistrza Stawisk z tego tytułu (załącznik nr 7 do niniejszego protokołu).

Przewodnicząca Rady przedstawiła Uchwałę Nr II – 00322 – 51/12 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 29 maja 2012r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisje Rewizyjną Rady Miejskiej w Stawiskach wniosku o udzielenie Burmistrzowi absolutorium za 2011 rok.

Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu, po czym udzieliła głosu Markowi Waszkiewiczowi Burmistrzowi Stawisk.

Burmistrz stwierdził, że w budżecie 2011 roku wystąpiły trudności finansowe, które wynikały z podpisania wieloletnich umów na budowę drogi Zalesie do drogi krajowej 61 i Zalesie – Wysokie Małe oraz drogi Lisy – Mieszołki - Sokoły. Podczas uchwalania budżetu gminy na 2011 rok, spłaty rat kredytów liczone były ogółem do długu publicznego jednostek samorządu terytorialnego. Zmiany zaproponowane przez Ministra Finansów i zatwierdzone przez rząd RP miały istotny wpływ na zadłużenie gminy. Budżet roku 2011 był w wielu punktach niedoszacowany, co było znane Radzie Miejskiej w Stawiskach. W wielu miejscach planowane dochody nie były wystarczające na planowane wydatki.

Po zmianach dokonywanych w ciągu roku budżet przedstawiał się następująco:

-        Plan dochodów budżetowych ustalono na kwotę 18.985.985zł

-        Plan wydatków budżetowych ustalono na kwotę 19.541.839zł

Wykonanie budżetu za 2011 rok:

-        Wykonanie dochodów budżetowych ustalono na kwotę – 19.202.063,89zł (101,14%),

-        Wykonanie wydatków budżetowych – 19.097.722,78zł (97,73%)

W 2011 roku wydatki inwestycyjne wyniosły 2.557.455,11zł i przeznaczone były na następujące zadania inwestycyjne:

-        dotacja na zadanie ”Budowa systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla miasta Łomża i okolicznych gmin” - 315.872,68zł,

-        przebudowa drogi w Jurcu Włościańskim 390 m, droga Zalesie do drogi krajowej 61 i Zalesie-Wysokie Małe o łącznej długości odcinka 2518m  – 713.066,19zł,

-        przebudowa drogi Poryte ul. Spokojna i Paszki z Radzanowa – 99.390,08zł,

-        zadanie „Przebudowa drogi gminnej Lisy-Mieszołki-Sokoły - 1.149.563,34zł

-        zakup motopompy dla OSP Stawiski – 4.722,84zł,

-        zadanie ”Rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne”– 274.839,98zł.

Budżet zamknął się nadwyżką budżetową ok. 500.000zł. Pomimo negatywnych głosów opozycji w Radzie zadania samorządowe, które wynikały z ustawy o samorządzie gminnym, były realizowane. Nadzór nad budżetem gminy sprawuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

Burmistrz zauważył, że uwagi, jakie były wygłaszane przy okazji uchwalania budżetu, były zbędne.

Złożył podziękowania 11 radnym, którzy przyjęli niniejszy budżet, pani Iwonie Ofman Skarbnikowi Gminy za pracę nad budżetem, pani Agnieszce Rutkowskiej, sołtysom i pracownikom urzędu za współpracę w tej kwestii. Po czym zwrócił się do Rady o udzielenie absolutorium.

Radny Tomasz Chojnowski nawiązał do wypowiedzi Burmistrza - powiedział, że burmistrz dziękował radnym, którzy przyjęli budżet, a powinien być tym radnym wdzięczny.

Zdaniem radnego realizacja inwestycji była bardzo dobra, drogi w gminie zostały pobudowane. Jeżeli chodzi o nadwyżkę budżetową z roku 2011 zauważył, że w grudniu do planu dochodów składników majątkowych wpłynęło ok. 1.500 mln zł ze sprzedaży mienia, co dla radnego nie jest sukcesem. Przypomniał, że był przeciwny sprzedaży działek, nie były to wpływy z dochodów podatkowych. Radny powiedział, że kiedyś myślał, że są ludzie i taborety. Teraz ludzi dzieli na takich, którzy mają twarz, mordę i gębę. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że nie będzie nawiązywał do posła Palikota i premiera Tuska, tylko chciałby kadencję rady zakończyć z twarzą i dlatego też podczas głosowania nad absolutorium wstrzyma się.

Burmistrz odniósł się do wypowiedzi radnego. Zaznaczył, że gdyby nie sprzedaż tych działek, to inwestycje nie byłyby zrealizowane. Dziękował 11 radnym, którzy byli za sprzedażą tego mienia inwestycje były realizowane.

Powyższe działki dla gminy Stawiski były zbędne. Kwestie wpływów z podatku pan neguje a przy podwyżce stawek był pan przeciw. Jest pan przeciwny pozyskiwaniu środków finansowych z podatków, a za inwestycjami głosuje pan za.

Radny Tomasz Chojnowski nawiązał do działalności Burmistrza miasta Kolno. Wyraził podziw dla jego pracy. W mieście Kolno inwestycje wykonuje się wyśmienicie. Miasto rozwija się w dynamicznym tempie. Radny uznał, że jeżeli chodzi o uwagi Burmistrza ośmieszające radnych, którzy zgłaszali uwagi do budżetu, to Burmistrz nie miał racji. W budynku szkoły w Stawiskach już w czwartek w okresie zimowym odczuwało się wyraźny spadek temperatury w klasach. Proszę porozmawiać z nauczycielami i uczniami na ten temat.

Burmistrz zwrócił się z pytaniem, skąd radny wie, jaka była wówczas temperatura w szkole. Po czym dodał, że jak obejmował urząd Burmistrza Stawisk w 2002 roku zadłużenie gminy wynosiło 23 %.

Nie należy porównywać miasta Kolna do gminy Stawiski, gdyż różnice są diametralne i wiele czynników na nie wpływa. W tym momencie to radny ośmiesza samego siebie i nie zachowuje twarzy.

Jeżeli chodzi o temperaturę w szkole, to w tej sprawie nie dotarły żadne uwagi ani monity, ani od uczniów, ani od nauczycieli i rodziców. W szkole są dwie nieocieplone klasy, ale z tym problemem borykali się też inni dyrektorzy, jest to problem znany od lat. W szkole nie odnotowano spadku temperatury poniżej wymaganej normy.

Burmistrz zwrócił się do radnego, aby nie poruszał niesprawdzonych kwestii i problemów, jest to dyskusja nad budżetem 2011 roku.

Radny Tomasz Chojnowski zwrócił się do Burmistrza z prośbą, aby przestał imputować, wmawiać, że radny coś powiedział, sugerować, gdyż są to złośliwe intencje.

Radny Sławomir Chodnik  poruszył kwestię zadłużenia gminy. Radny negatywnie odniósł się do wykonania budżetu. Pogratulował radnym, którzy przyjmowali ten budżet gospodarności i ekonomicznego podejścia do problemu.

Burmistrz stwierdził, że w tym momencie powoła się na słowa radnego powiatowego Wiesława Zacharzewskiego, gdyż jest to dobra myśl a mianowicie – „Nie bądźmy słabi, kredytów nie należy się wstydzić”. Burmistrz oznajmił, że wstydzić należy się tego, że się nic nie robi. Jeżeli chodzi o Kolno z wyliczeń finansowych wynika, że w 2015 roku zadłużenie przy spłatach kredytu będzie wyższe niż gminy Stawiski. W tej chwili jest niższe niż w gminie Stawiski o 7 punktów procentowych. Powiat ma niższe dochody w gminie Stawiski dochody w przyszłości będą zwyżkowały, ponieważ dojdzie dochód od elektrowni wiatrowych.

Burmistrz zaznaczył, że jeżeli radni czują niepokój, to niech nakażą Burmistrzowi poczekać jeszcze dwa, trzy lata z inwestycjami, czego Burmistrz sobie nie wyobraża. Wszystkich przeciwników  zaprosił na drogi dojazdowe do pól, aby zobaczyli, jak sytuacja wygląda w terenie, może wówczas ich zdanie się zmieni.

Dalszej dyskusji nikt nie podjął.

Przewodnicząca zamknęła dyskusję, po czym poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania: 12 „za”,1 „przeciw”, 2 „wstrzymało się od głosu”.

Przewodnicząca stwierdziła, że Rada udzieliła absolutorium Burmistrzowi Stawisk. Złożyła gratulacje z tego tytułu i życzyła dalszej owocnej współpracy na rzecz dobra społecznego.

Uchwała Nr XXVI/126/12   w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Stawisk z tytułu wykonania budżetu za 2011 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt 7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok.

Projekt uchwały przedstawiła Iwona Ofman Skarbnik Gminy.

Burmistrz poinformował, że zmiany w planie wydatków budżetowych wynikają z konieczności przeprowadzenia remontu sieci wodociągowej w Karwowie - uregulowania ciśnienia wody, koszt ok.70tys.zł.

Radny Stefan Chmielewski powiedział, że przeprowadzenie remontu jest niezbędne z uwagi na specyfikę terenów rolniczych. Rolnicy zajmujący się hodowlą krów mlecznych nie mieli jak dotychczas możliwości udokumentowania się przed kontrolą, że pobierają wodę z wodociągu, co było niemożliwe ze względu na brak ciśnienia. Radny podziękował Burmistrzowi za wprowadzone zmiany.

Radny Tomasz Chojnowski zapytał, czy 14 tys. zł zostanie przekazane na zwiększenie inwestycji dot. zadania inwestycyjnego „Zagospodarowanie i odnowa parku w Stawiskach? Czy jest to rozszerzenie zakresu rzeczowego?

Iwona Ofman Skarbnik Gminy odpowiedziała, że jest kwota wynikająca ze zwiększenia środków na realizację w/w zadania.

Dalszej dyskusji Rada nie podejmowała.

Przewodnicząca zamknęła dyskusję, po czym poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania : 15 „za”- jednogłośnie

Uchwała Nr XXVI/127/12 Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt 8. Odpowiedzi na interpretacje, zapytania radnych i wolne wnioski.

Burmistrz udzielił odpowiedzi na zapytanie radnego Jana Kurzątkowskiego, które dotyczyło zakupionego terenu w obrębie  wsi Jurzec Włościański - działki o powierzchni 3.75 ha.

Pan Edward Rydzewski złożył wniosek o wykonanie zmiany studium uwarunkowań przestrzennych na wydobycie kruszywa z tamtego terenu.

Natomiast odnośnie zarzutu blokowania inwestycji poinformował Pan Mirosław Gardocki został zapoznany ze stanowiskiem dyrektora biura planowania przestrzennego, z którego wynika, że należy cierpliwie czekać. W gminie Stawiski prowadzona jest procedura dwóch zmian studium zagospodarowania przestrzennego dot. elektrowni wiatrowych i linii 400 kV. Inwestycją celu publicznego  jest budowa linii 400 kV i nie ma mowy, żeby gmina Stawiski weszła w jakiekolwiek inne zmiany dopóki nie dokończy procedury rozpoczętych zmian.

Znacznym czynnikiem wpływającym na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego jest czynnik finansowy. Wnioskowane zmiany to łączny koszt ok.100 tys. zł w budżecie gminy. Należy więc rozważnie podejść do problemu.

Następnie Burmistrz udzielił odpowiedzi na zapytanie radnego Sławomira Chodnika

Burmistrz powiedział, że nie posiada wiedzy na temat kosztów dotyczących obsługi prawnej dyrektora szkoły w Stawiskach. Burmistrz nadmienił, że jak radny Sławomir Chodnik został odwołany z funkcji dyrektora i pozwał szkołę do sądu, to wówczas p.o. dyrektora również korzystała z usług prawnika w sądzie.

Burmistrz zauważył, że nie pozywa się osoby pełniącej funkcję dyrektora szkoły do sądu jako osoby prywatnej. Pozywa się szkołę jako instytucję.

Zmiana prawnika nastąpiła z uwagi na fakt, iż radca prawny zatrudniony w urzędzie nie mógł reprezentować jednostki organizacyjnej gminy w sądzie. Jeżeli chodzi o koszt obsługi, to nie był prywatny radca prawny prywatnej osoby. Sytuacja dotyczy osoby publicznej i szkoły.

Następnie Burmistrz Stawisk udzieli odpowiedzi na zapytanie dotyczące oświetlenia w gminie.

Burmistrz podkreślił, że działania te wynikają z oszczędności w budżecie gminy. Po czym odczytał wyciąg z protokołu sesji z dnia 02 kwietnia 1992 roku, kiedy to ówczesny burmistrz Jerzy Bielawski proponował wyłączać oświetlenie uliczne w ramach oszczędności budżetowych od kwietnia do września, poza ciągiem w drodze krajowej w Stawiskach. Zaproponowany wówczas wniosek Rada przyjęła jednogłośnie.

Marek Waszkiewicz Burmistrz Stawisk powiedział, że już 20 lat temu był to sposób na szukanie oszczędności w budżecie gminy i nikt nie powinien się dziwić.

Pkt 9. Informacje.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że w dniu 24 czerwca 2012r. (niedziela) przy Szkole Podstawowej w Stawiskach odbędzie się impreza środowiskowa – festyn pt. ”Uśmiech dziecka, to radość całego świata”. Przewodnicząca w imieniu Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i uczniów tej szkoły zaprosiła wszystkich obecnych na sali do wzięcia udziału w imprezie plenerowej.

Następnie Przewodnicząca nawiązała do ostatniej sesji, na której była mowa o stypendium. Dzięki jej pracy i działalności jako dyrektora szkoły w Porytem, Prezes Rady Ministrów przyznał stypendium dla uczennicy z Porytego. Fundacja Stefana Batorego również przyznała stypendium dla drugiej uczennicy SP Porytego. Przewodnicząca zaznaczyła, że wystarczy chęć i dobra wola. Dodała, że jak się chce, to można zdobyć i pozyskać pieniądze na stypendium dla dzieci i młodzieży, z czego jest bardzo zadowolona.

Radny Tomasz Chojnowski pogratulował Przewodniczącej i zapytał, w którym roku przyznano te stypendia?

Burmistrz przedstawił pismo Krzysztofa Jurgiela Prezesa Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Białymstoku dot. podatku katastralnego.

Jan Zelkowski Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Kolnie zaprosił zebranych na XIX Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie, która odbędzie się 24 czerwca br.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka wnioskowała o wykoszenie rowów przydrożnych na terenie gminy Stawiski.

Radna Powiatu Kolneńskiego Barbara Truszkowska przekazała informacje, że rowy przy drogach powiatowych są sukcesywnie wykaszane. W dniu wczorajszym odbyła się komisja w powiecie i otrzymali informacje, że prace są realizowane.

Radny Powiatu Kolneńskiego Wiesław Zacharzewski poinformował, że starostwo sprzedało majątek przy ul. Smolniki. Dochód uzyskany ze sprzedaży 400 tys. zł oraz 270 tys. zł dochodu ze sprzedaży majątku dla pana Rudzkiego Józefa w Smolnikach. Razem ogółem jest to kwota 670 tys. zł. W tym celu radny poinformował, że przeprowadził rozmowę ze Starostą, aby uzyskane  środki finansowe  zainwestować w gminie. Radny apelował do Burmistrza o  poczynienie dalszych kroków, celem wykorzystania pozyskanej sumy na potrzeby gminy Stawiski.

Sołtys wsi Sokoły Stanisław Sokołowski wnioskował o naprawę mostu w Romanach.

Burmistrz nawiązał do wypowiedzi radnego Wiesława Zacharzewskiego w kwestii inwestycji drogowej. Zauważył, że gdyby nie partycypacja 50 % gminy Stawiski nie byłoby tzw. ”schetynówki” między Porytem a Konotopą. Po czym dodał, że priorytetem dla gminy Stawiski jest infrastruktura techniczna: drogi i wodociągi.

Sołtys wsi Hipolitowo Ireneusz Banach wnioskował o usunięcie kamieni przy drogach nowo wybudowanych.

W tym miejscu rozpoczęło się oficjalne pożegnanie księdza kanonika Stanisława Brulińskiego – Proboszcza Parafii w Romanach, gmina Stawiski ze względu na zmianę parafii.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka złożyła podziękowania za współpracę, do życzeń dołączył się Marek Waszkiewicz Burmistrz Stawisk, który pożegnał odchodzącego księdza. Stanisław Sokołowski sołtys wsi Sokoły w imieniu sołtysów podziękował księdzu za pracę na rzecz całej społeczności parafialnej.

Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy dodała, że Ksiądz Janusz Marian Kotowski, Proboszcz Parafii w Porytem, nie mógł wziąć udziału w sesji ze względu na spotkanie w Kurii Diecezjalnej w Łomży.

Pkt 10. Zamkniecie obrad sesji

Protokołowała
Przewodnicząca Rady Miejskiej
M.M
Barbara Rzadka
Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 31 sie 2012 11:52
Opublikował(a): Jarosław Laskowski
Zaakceptował(a): Jarosław Laskowski
Artykuł był czytany: 2314 razy