Protokół Nr XXV/12 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach
z dnia: 22 maja 2012 roku
miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach (sala konferencyjna)
początek godz. 1000 koniec 1130
Stan radnych Rady Miejskiej w Stawiskach – 15 obecnych na sesji zgodnie z listą obecności (załącznik nr 1 do protokołu).
W sesji udział wzięli sołtysi, którzy podpisami na liście obecności (załącznik nr 2 do protokołu), potwierdzili swoje uczestnictwo w obradach oraz zaproszeni goście – lista obecności (załącznik nr 3 do protokołu).
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach Barbara Rzadka przewodniczyła obradom rady. Otworzyła XXV Sesję Rady Miejskiej w Stawiskach. Na podstawie listy obecności stwierdziła quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał (13 radnych obecnych na początku posiedzenia).
Następnie Przewodnicząca Rady oficjalnie powitała panią Annę Barbarę Narewską – pełniąca od dnia 17 kwietnia br. funkcję sołtysa w miejscowości Zaborowo.
W dalszej kolejności Przewodnicząca Rady przedstawiła porządek obrad XXV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.
- Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z obrad XXIV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30.03.2012r.
- Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie między sesjami.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok.
- Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Stawisk.
- Podjęcie uchwały w sprawie stypendium Burmistrza Stawisk za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe oraz zasad jego udzielania dla uczniów.
- Odpowiedzi na interpretacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Informacje.
- Zamkniecie obrad sesji.
Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka zwróciła się z zapytaniem, czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Radni nie wnieśli żadnych uwag, wobec czego Przewodnicząca Rady poddała proponowany porządek sesji pod głosowanie. Rada w głosowaniu 13 „za” jednogłośnie przyjęła porządek obrad.
Przewodnicząca Rady przeszła do realizacji dziennego porządku obrad XXV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.
Przebieg obrad
Pkt 2. Przyjęcie protokołu z obrad XXIV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30.03.2012r.
Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka poinformowała, że protokół obrad XXIV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 marca 2012r. był wyłożony na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 21 maja br.
Radny Tomasz Chojnowski zgłosił uwagę do protokołu o następującej treści: „W protokole brak jest zapisu wypowiedzi Burmistrza: „Radny Chojnowski rzucał stwierdzeniem, że Burmistrz łamie prawo i ma obowiązek wydać nagrania sesji. Sąd był innego zdania. Wyroki sądu są dla nas wiążące.”
Agnieszka Rutkowska – Sekretarz Gminy Stawiski poinformowała zebranych, że w związku z tym, iż burmistrz jest nieobecny na dzisiejszej sesji, w kwestii tej kontaktowała się z nim telefonicznie. Z przeprowadzonej rozmowy wynika, że burmistrz nie potwierdził, że dokładnie tak powiedział.
Innych wniosków do protokołu Rada nie zgłaszała.
Wobec powyższego Przewodnicząca Rady poddała wniosek radnego Tomasza Chojnowskiego o uzupełnienie zapisu w protokole pod głosowanie Rady. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych.
1 radny głosował „za”, 11 głosowało „przeciw”, 1 „wstrzymał się” od głosu.
Po przeprowadzonym głosowaniu Przewodnicząca stwierdziła, że wniosek odpadł. Po czym poddała protokół pod głosowanie przedstawiony w wersji bez zgłaszanej poprawki.
W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. 11 radnych głosowało „za”, 0 „przeciw”, 2 „wstrzymało się od głosu”.
Protokół oznaczony Nr XXIV/12 został przyjęty przez Radę.
Pkt 3. Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
Radny Stefan Chmielewski zapytał czy istnieje możliwość podniesienia ciśnienia wody w Zalesiu.
Pkt 4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie miedzy sesjami.
Sprawozdanie przedstawiła Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy Stawiski (załącznik nr 4 do protokołu).
Pkt 5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok.
Iwona Ofman Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok.
Przewodnicząca otworzyła dyskusję w temacie uchwały. Rada dyskusji nie prowadziła.
Radny Andrzej Kiciński pełniący funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej opuścił salę obrad z pilnych powodów. Od tej chwili Rada obradowała w liczbie 12 radnych.
Wobec powyższego Przewodnicząca poddała uchwałę pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania: 12 radnych „za”.
Przewodnicząca stwierdziła, że Rada powyższą uchwałę przyjęła jednogłośnie.
Uchwała Nr XXV/123/12 Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt 6. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Stawisk.
W związku z nieobecnością Radnego Andrzeja Kicińskiego Przewodnicząca Rady odczytała dokumentację dotyczącą skargi złożonej przez skarżącego Ryszarda Bagińskiego.
W dalszej kolejności Przewodnicząca odczytała stanowisko Komisji Rewizyjnej w przedmiotowej sprawie, że skarga jest niezasadna. Niniejsze stanowisko zostało zawarte w protokole z posiedzenia komisji, które odbyło się w dniu 11 maja br.
Następnie Przewodnicząca przedstawiała treść projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Stawisk.
Głos zabrał skarżący Ryszard Bagiński, który potwierdził, że droga była wytyczana w 2007r., ale tylko w dwóch miejscach tj. odnawiane były tylko dwa pale. Plan został sporządzony przez geodetę, wytyczone zostały 2 pale, a 6 nie zostało odnowionych.
Ryszard Bagiński powiedział, że cała sprawa to jest fałsz i w związku z tym odwoła się do rzecznika praw obywatelskich.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy stwierdziła, że do kompetencji gminy nie należy wytyczanie prywatnych działek. Zwróciła się z prośbą do Rady o rozwagę w tej sprawie. Podkreśliła, że okazane zostały punkty granic, które były konieczne z punktu widzenia geodety.
Ryszard Bagiński stwierdził, że owszem działka stanowi własność prywatną, ale droga jest gminna – granica pomiędzy Jurcem Szlacheckim a Jurcem Włościańskim. Zaznaczył, że szerokość drogi wynosi 4 metry, którędy nie można przejechać.
Radny Tomasz Chojnowski stwierdził, że opis powyższej sytuacji dla niego wygląda jak program „Sprawa dla reportera” człowiek - kontra urząd. Skarżący Ryszard Bagiński przedstawił swoje racje. Ze stanowiska Komisji Rewizyjnej wynika, że skarga jest niezasadna, jednak radnemu trudno podjąć decyzję, więc wstrzyma się od głosu.
Radny Jan Kurzątkowski powiedział, że zupełnie nie zna tej sprawy i nie ma nic w tej kwestii do powiedzenia. Nie wpłynęły do niego żadne zapytania ani uwagi. Jako członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego nie zajmował się skargą na działalność Burmistrza.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy odpowiedziała, że nie były to kompetencje tejże komisji. Skarga zgodnie z właściwością została przekazana do Komisji Rewizyjnej celem zbadania zarzutów w niej zawartych. Poza tym geodeta na gruncie w 2007 roku był obecny i sprawa nie podlega żadnej dyskusji. Zostały okazane punkty, które były niezbędne do wytyczenia drogi gminnej. Okazanie pozostałych punktów stanowiłoby niecelowy wydatek środków finansowych z budżetu gminy.
Radny Antoni Kiełczewski uważał, że Skarżący Ryszard Bagiński powinien swoich praw dochodzić w sądzie, gdyż urząd nie jest od wytyczania prywatnych działek. Jeżeli geodeta okazał dwa punkty graniczne, to do Ryszarda Bagińskiego należy okazania pozostałych sześciu, jeśli uważa że to konieczne.
W tym miejscu głos zabrał Ryszard Bagiński powiedział, że okazane były tylko dwa pale, na naprzeciw działki szkolnej na potrzeby sprzedaży działki dla Maliszewskiego Bolesława, a sprawę przekaże do rzecznika praw obywatelskich.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy odnosząc się do treści złożonej skargi, w której zarzuca się bezczynność Urzędu stwierdziła, że żadnej bezczynności nie było, gdyż Gmina w tym zakresie zrobiła wszystko co było w jej kompetencji.
Dalszej dyskusji Rada nie prowadziła. Przewodnicząca zamknęła dyskusję, po czym poddała projekt uchwały pod głosowanie.
W wyniku głosowania: 9 radnych głosowało „za”, 3 „wstrzymało się od głosu”.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XXV/124/12 Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Stawisk stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt 7. Podjęcie uchwały w sprawie stypendium Burmistrza Stawisk za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe oraz zasad jego udzielania dla uczniów.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że w dniu 11 maja br. wpłynął wniosek podpisany przez trzech radnych o przyjęcie projektu uchwały w sprawie stypendium Burmistrza Stawisk za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe do porządku obrad sesji. Wraz z wnioskiem radni złożyli pismo przewodnie oraz projekt wskazanej uchwały z załącznikami.
W kolejnym piśmie z dnia 16 maja br. radny Tomasz Chojnowski nawiązując do tego, iż Przewodnicząca przyjęła wniosek radnych i projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad sesji, zwrócił się z prośbą o jego przedłożenie radcy prawnemu celem zaopiniowania.
W dniu 18 maja br. Przewodnicząca Rady przedłożyła niniejszy projekt w celu wydania opinii prawnej. W związku z powyższym radca prawny dokonał analizy przepisów prawnych odnoszących się do powyższej kwestii i wydał w tym przedmiocie opinię.
Przewodnicząca Rady zapoznała obecnych z treścią sporządzonej opinii, z której wynikało, że nie zachodzą przesłanki formalno – prawne do podejmowania uchwały objętej projektem złożonym przez część radnych Rady Miejskiej.
Następnie głos zabrała Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy przekazała, że radca prawny zaznaczył, że skoro do ustawy o systemie oświaty został wprowadzony rozdział, który reguluje nie tylko stypendia socjalne, ale również stypendia motywacyjne to należy z tego korzystać. Wnioski w tej kwestii, zdaniem radcy, powinny być składane do dyrektorów szkół. Zajmowanie się powyższą kwestią nie należy do kompetencji Rady. W związku z tym, iż nauczyciele najlepiej znają swoich uczniów, to do nich należałby wybór uczniów, którzy otrzymywaliby stypendium dyrektora.
Radny Tomasz Chojnowski powiedział, że radca prawny powołuje się na zapisy do ustawy z roku 2005. Radny stwierdził, że w Łomży funkcjonuje uchwała o identycznej treści, którą zatwierdził ten sam radca prawny, który w Stawiskach twierdzi, że nie może być ona realizowana. Radny przyznał, że jest to dla niego co najmniej dziwne i niezrozumiałe.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy podkreśliła, że radca prawny twierdzi, że po to jest ustawa o systemie oświaty, żeby się do niej stosować, ponieważ w niej są zawarte regulacje dotyczące stypendiów motywacyjnych. Poza tym poprosiła aby radny zaprzestał porównywania Gminę Stawiski do Łomży. Burmistrz w ciągu roku szkolnego przydziela nagrody z różnych okazji, funduje nagrody w konkursach, które organizuje szkoła i nie tylko. Nauczyciele zwracają się o sfinansowanie nagród w różnych kategoriach i wnioski te zawsze są rozpatrywane pozytywnie.
Radny Tomasz Chojnowski poprosił o podanie ilości nagród, które dzieci otrzymują od Burmistrza.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy – Nagroda Burmistrza jest przyznawana dla ucznia, który w ciągu trzech ostatnich lat osiągnął najwyższą średnią.
Radny Tomasz Chojnowski – W gimnazjum mamy wielu laureatów i finalistów konkursów z różnych dziedzin na rożnych szczeblach. Nagroda burmistrza jest tylko jedna.
Przewodnicząca Rady wspomniała, że kiedy pełniła funkcje dyrektora szkoły w Porytem, zdolni uczniowie otrzymywali stypendium z fundacji Stefana Batorego. Po czym podniosła dyskusję na temat zapisu paragrafu 6 pkt 5 Regulaminu. W przypadku zaprzestania nauki, stypendium nie przysługuje. O fakcie zaprzestania nauki osoba otrzymująca stypendium ma obowiązek zawiadomić Burmistrza Stawisk w terminie 7 dni.
Zdaniem Przewodniczącej Rady powyższy zapis jest nieprawidłowy.
Radny Tomasz Chojnowski był innego zdania. Po czym zapytał, czy niechęć przyjęcia powyższej uchwały wynika z braku środków finansowych na ten cel.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy ustosunkowała się do wypowiedzi radnego. Podkreśliła, że dyrektorzy mają możliwość przydzielania stypendium, wynikającą z ustawy o systemie oświaty. Środki na ten cel musiałby być zapisane w budżecie szkoły.
Radny Tomasz Chojnowski wnioskował do Rady o przyjęcie niniejszej uchwały.
Radny Tadeusz Zalewski nawiązał do wypowiedzi Sekretarz Gminy. Powiedział, że niestety, ale dyrektorzy tego nie robią.
Przewodnicząca Rady dodała, że dyrektorzy tego nie robią, bo nie chcą, a mają na to przepisy.
Radny Rudzki również wypowiedział się w tym temacie. Stwierdził, że nie chce płacić podatków, bo trzech radnych podjęło inicjatywę wprowadzenia stypendium Burmistrza. W gminie są inne ważne potrzeby. Jeśli chodzi o funkcjonowanie pomocy społecznej, to z budżetu gminy rocznie na pomoc socjalną wydaje się 3,5 mln zł, co stanowi 20% budżetu.
Radny Tadeusz Zalewski powiedział, że właśnie dzięki temu stypendiom dzieci nie będą korzystały z opieki, tylko pójdą gdzieś dalej.
Radny Tomasz Chojnowski zaznaczył, że jeśli Rada podejmie powyższą uchwałę, to będzie to sukces wszystkich, a nie indywidualny. Dodał, że sprawę nagłośni w mediach.
Radny Józef Rudzki powiedział, że gdybyśmy mieszkali w gminie Bogdanka nie miałby żadnych obiekcji, bo tam nawet za darmo świadczone są usługi stomatologiczne. W gminie Stawiski są inne ważniejsze potrzeby.
Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i poddała projekt przedmiotowej uchwały pod głosowanie.
W wyniku głosowania Rady: 2 radnych głosował ”za”, 10 radnych „przeciw”, 1 „wstrzymał się od głosu”.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała nie została podjęta.
Pkt 8. Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy udzieliła odpowiedzi na pytanie radnego Stefana Chmielewskiego. W kwestii rozwiązania istniejącego problemu dotyczącego regulacji ciśnienia wody należy na linii Karwowo – Zaborowo umieścić reduktor ciśnienia. Problem znany jest Burmistrzowi, który konsultował sprawę z wykonawcą sieci wodociągowej w gminie Stawiski.
Pkt 9. Informacje.
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy – poinformowała:
- Gmina zamierza podpisać porozumienie w sprawie modernizacji oświetlenia ulicznego. Przygotowany został wstępny projekt umowy.
- Wpłynęły środki finansowe z budżetu państwa na stypendia socjalne, gmina z własnego budżetu w pierwszym etapie tego roku dołoży 66 tys. zł. Stypendia będą wypłacane na początku czerwca br.
Radny Jan Kurzątkowski wnioskował o naprawę drogi powiatowej Stawiski – Jedwabne.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że wszyscy radni złożyli oświadczenia majątkowe w ustawowym terminie. Oświadczenia po wstępnej analizie zostały przesłane do Urzędu Skarbowego w Kolnie.
Radny Tomasz Chojnowski odniósł się do zgłoszonej uwagi do protokołu, ponownie odczytał wypowiedź, której nie potwierdził Burmistrz. Po czym przypomniał, że kiedy w przeszłości była dyskusja na sesji w tym temacie to Przewodnicząca nie odczytała uzasadnienia wyroku w całości.
W tym miejscu radny odczytał akapit z wyroku. Następnie dodał, że skarżył bezczynność Burmistrza w tej sprawie, który prowadził z nim korespondencję i bezczynności sąd nie uznał. Stwierdził cyt.: „Na sesji mówiłem, że czytanie wyrywek to filozofia działania sekt. Może nikt mnie wtedy nie zrozumiał, ale chodziło mi o to, że Przewodnicząca wówczas tego nie przeczytała. Przyszło mi do głowy, że są takie różne sekty, których filozofia na tym polega, ale widać, że daleko się nie minąłem z tym wszystkim. Dziękuję bardzo.”
Nikt nie podjął dalszej dyskusji.
Pkt.10 Zamknięcie obrad sesji.
Po zrealizowaniu przyjętego porządku obrad Przewodnicząca Rady zamknęła obrady XXV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.
Protokołowała | Przewodnicząca Rady Miejskiej |
M.M | Barbara Rzadka |