Protokół nr XVI/11 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach
z dnia: 20 września 2011 roku
początek godz.1205 koniec 1410
miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach (sala konferencyjna)
Stan radnych Rady Miejskiej w Stawiskach – 15.
Obecnych na sesji zgodnie z listą obecności (załącznik nr 1) do protokołu – 12.
Oprócz radnych w sesji wzięli udział sołtysi, którzy, podpisami na liście obecności (stanowiącej załącznik nr 2 do protokołu), potwierdzili swoje uczestnictwo w obradach.
PRZEBIEG OBRAD
Pkt.1. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach Barbara Rzadka przewodniczyła obradom Rady. Otworzyła XVI Sesję Rady Miejskiej w Stawiskach. Powitała radnych oraz zaproszonych gości (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do protokołu)
Stwierdzenie quorum.
Przewodnicząca Rady stwierdziła na podstawie listy obecności, że w sesji uczestniczy 12 radnych, zatem obrady są prawomocne.
Przyjęcie porządku obrad.
- Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z obrad XV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 sierpnia 2011r.
- Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie między sesjami.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 191 o powierzchni 0,3000ha położona w Dzierzbi).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 190 o powierzchni 0,3000ha położona w Dzierzbi).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 35/2 o powierzchni 0,1500ha położona w Porytem).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 938/7 o powierzchni ok.10,0000ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/1 o powierzchni 0,3967ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 938/7 o powierzchni 1,2384ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/20 o powierzchni 0,1925ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/87 o powierzchni 0,8361ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/91 o powierzchni 6,1027ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 955 o powierzchni 1,7800ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 956 o powierzchni 2,1900ha położona w obrębie Stawisk).
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 987 o powierzchni 1,4000ha położona w obrębie Stawisk).
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad sesji.
Do porządku obrad Marek Waszkiewicz Burmistrz Stawisk zgłosił wniosek o wprowadzenie po punkcie 17 jako pkt.18 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na rzecz gminy Stawiski.
Innych wniosków o zmianę porządku obrad radni nie zgłosili.
Przewodnicząca poddała wniosek Burmistrza pod głosowanie Rady.
Rada w głosowaniu 12 „za” – jednogłośnie, przyjęła wniosek do porządku obrad.
Następnie Przewodnicząca poddała porządek obrad po zmianach pod głosowanie Rady:
W wyniku głosowania:12 radnych „za”. Przewodnicząca przeszła do jego realizacji.
Pkt.2. Przyjęcie protokołu z obrad XV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 sierpnia 2011r.
Przewodnicząca poinformowała Radę, że protokół został wyłożony do wglądu na Wspólnym Posiedzeniu Komisji Rady w dniu 16 września 2011r.
W tym miejscu głos zabrał radny Sławomir Chodnik poinformował, że ma uwagi do protokołu.
Przewodnicząca poprosiła radnego o ich przedstawienie.
Radny Sławomir Chodnik przedstawił uwagi do protokołu:
1)W pkt.3 protokołu na stronie 2 zapis powinien brzmieć :
Wobec takiego stanu rzeczy radny Chodnik zapytał Burmistrza, dlaczego są tak drastyczne cięcia w oświacie.
2)W protokole brak jest zapisu wypowiedzi Burmistrza przy dyskusji na temat urealnienia wydatków w oświacie, dotyczy higienistki. Pan Burmistrz powiedział wówczas: Pana ukochanej Zenobii Kozikowskiej.
3) Brak jest zapisu, a wszyscy są świadkami. Pan Burmistrz wielokrotnie pisał w swoich publikacjach, inaczej Pan kiedyś myślał. Proszę sięgnąć pamięcią dalej niż to było wczoraj. Na co Pan Burmistrz odpowiedział: Z czystym sumieniem powiem, że pisałem głupoty, bo nie znałem dokładnie problematyki samorządu.
Padły takie słowa z ust Burmistrza i chciałbym, aby te zapisy znalazły się w protokole.
Przewodnicząca Rady – Ale czy pan Burmistrz chce, żeby to zostało zacytowane.
Burmistrz – Absolutnie nie. Nie pamiętam, abym tak dokładnie się wypowiadał.
Przewodnicząca – Dlaczego, jeśli ja Was proszę (radnych) i cały czas powtarzam, żebyście państwo mówili o wcześniejszym zacytowaniu wypowiedzi, to tego nie robicie?
Radny Sławomir Chodnik – Jeżeli nie zostaną takie poprawki wprowadzone, będę głosował przeciw przyjęciu tego protokołu.
Uwagi radnego Tomasza Chojnowskiego:
1) Należy dopisać do protokołu na stronie 3. do wypowiedzi Burmistrza: Cieszę się, że dyrektorzy idą w stronę racjonalizacji zatrudnienia i będę ich wspierał w tym zakresie.
2) Poprawka dotyczy strony 6. - prawidłowa kwota wydatków jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 78 miliardów złotych.
3) Należy dopisać do protokołu na stronie 7. do wypowiedzi radnego Chodnika: podpis dyrektora ma charakter techniczny. To pan decyduje o wszystkim i niech nie ucieka od odpowiedzialności.
Stanisław Sokołowski – sołtys wsi Sokoły zabrał głos w tym miejscu, że sołtysów interesują konkrety, a nie głupoty, że jeden drugiego będzie łapał za słówka.
Przewodnicząca Rady poprosiła zebranych o uwagę. Stwierdziła, że dwóch radnych zgłosiło poprawki do protokołu.
W tym miejscu głos zabrał Burmistrz. O uwzględnieniu poprawek i uzupełnień decyduje Przewodniczący Rady, jeżeli ich pani nie uwzględni wówczas dopiero wnioskodawca może wnieść sprzeciw do Rady. I Rada nad tym głosuje.
W rezultacie Przewodnicząca stwierdziła, że uznaje uwagę radnego Chodnika dot. oświaty i uwagę radnego Chojnowskiego dot. liczbowej pomyłki. Poza tym Burmistrz nie życzy sobie zaprotokołowania jego wypowiedzi i nie będzie to zapisane.
Burmistrz – Nie pamiętam, że tak mówiłem.
Radny Sławomir Chodnik stwierdził - Jesteśmy osobami publicznymi, jest to miejsce publiczne i to, co zostanie powiedziane na sesji, powinno być zaprotokołowane. Myślę, że Pan Burmistrz pewne rzeczy mówi z pełną świadomością, wypowiadając się na sesji, świadomie używa pewnych sformułowań i dobrze, żeby wszyscy inni mogli się o tym dowiedzieć.
Burmistrz – Wysoka Rado, Pani Przewodnicząca, protokół zawiera istotne treści. Czy to jest istotna treść dla przebiegu całej poprzedniej sesji?
Radny Sławomir Chodnik wnioskował o zacytowanie jego wypowiedzi od początku do końca w tym punkcie.
Przewodnicząca poddała protokół pod głosowanie po przyjętych dwóch poprawkach:
W wyniku głosowania: 11 radnych „za”, 1 „przeciw”.
Protokół oznaczony Nr XV/11 został przyjęty przez Radę.
Pkt.3. Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi.
Jako pierwszy głos zabrał radny Tomasz Chojnowski:
1) W maju 2012 roku Burmistrz będzie zajmował się redukcją etatów nauczycielskich, o czym informował Pan na poprzedniej sesji. Zmiany tej nie zdążył dokonać w tym roku. Kogo pozbawi pan pracy?
Burmistrz - Nie wiem, kto ewentualnie straci pracę za rok.
2) Czy racjonalizacja zatrudnienia w oświacie będzie również dotyczyła szkół filialnych? Czy może szkoły filialne czeka likwidacja w przyszłym roku? (Kto poleci?)
Przewodnicząca – dopiero zaczął się rok szkolny.
Rady Tomasz Chojnowski – Plany w głowie gospodarza powinny wybiegać daleko do przodu.
Burmistrz – Nie wiem.
3) W wieloletniej prognozie finansowej na lata 2011 – 2021 są zapisy, że w dochodach bieżących ujęto wpływy z tytułu podatku od nieruchomości farm wiatrowych, które mają powstać na terenie gminy do 2013 roku. Jak wygląda sytuacja odnośnie tejże inwestycji na chwilę obecną?
Burmistrz – Jaka jest sytuacja na chwilę obecną, nie wiem.
Radny Tomasz Chojnowski – Szukałem informacji o firmie i jej działaniach. Z moich informacji wynika, że budowa farmy rozpoczęła się 5 lat temu. Wiatraki zaczęto stawiać pięć lat temu. To ile potrwa inwestycja w gminie Stawiski?
Sołtys wsi Stanisław Sokołowski wtrącił – W ostatnim czasie odbyło się spotkanie i farma powstanie w gminie Stawiski na pewno. Nie będzie to jutro ani w najbliższym czasie, ale do pięciu lat powstanie i gmina z tego tytułu będzie otrzymywała duże dochody.
Radny Tomasz Chojnowski - Pytam dlatego, bo z dokumentów wynika, że dochody będziemy mieli już w 2013 roku. Czy 27 maja br. 10 osobowa Rada została wprowadzona w błąd, bo było takie tłumaczenie, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Stawiski założono wzrost dochodów od roku 2014 do 2021 w dochodach bieżących ujęto wpływy z tytułu podatku od nieruchomości farm wiatrowych, które mają powstać na terenie gminy do 2013 roku.
Burmistrz – Planować trzeba, ale plan nie musi być zrealizowany, przed chwilą pan powiedział, że trzeba planować nawet na 20 lat do przodu.
4) Czy planuje pan wziąć kredyt konsumpcyjny w 2012 roku?
Burmistrz – Nie planuję.
Radny Tomasz Chojnowski – Pytanie do pani Skarbnik – Bo pana to lepiej nie pytać, bo to jest bez sensu, bo pan odpowiada najczęściej - nie wiem.
Burmistrz – Wnoszę skargę na radnego. Jeżeli nie wiem, to mówię - nie wiem i nie robię z siebie pośmiewiska.
Radny przeprosił Burmistrza za to, co powiedział.
5) Pytanie odnośnie kredytu długoterminowego. Przetarg na kredyt jest 21 września br. jeśli nie wpłynie żadna oferta, to czy gmina będzie mogła prowadzić negocjacje, czy nie przekroczy wskaźnika zadłużenia? Negocjacje nam podwyższą marżę i te wszystkie opłaty.
Burmistrz – Pytanie nie na miejscu, bo jutro rozstrzygnięcie przetargu. Na to pytanie będzie można odpowiadać, jeśli jutro żaden bank nie złoży oferty.
Radny Tomasz Chojnowski - Chodzi o to, że gdy uzyskamy kredyt, to będziemy mieli 59,9% .Czy jest możliwość zasiadania do negocjacji, gdy przekraczamy 60 % zadłużenia?
Burmistrz – Nie wiem czy będę zasiadał do negocjacji, ponieważ jutro mija termin składania ofert i dopiero jutro będę wiedział coś na ten temat.
Skarbnik Iwona Ofman – kwoty odsetek nie liczy się do 60 % zadłużenia i kwota odsetek nie liczy się do rocznych spłat, które nie mogą przekroczyć 15 %. Od czerwca wzrosły nam dochody – akcyza, stypendium budżetowe, a to obniża wskaźnik zadłużenia.
Pkt.4. Sprawozdanie Burmistrza w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie przedstawił Burmistrz, stanowi ono załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok.
Projekt uchwały przedstawiła Iwona Ofman – Skarbnik Gminy. Rada nie podjęła dyskusji w tym temacie.
Przewodnicząca zamknęła dyskusję i poddała projekt uchwały pod głosowanie.
W wyniku głosowania: 11 radnych „za”, 1 radny „nieobecny”.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/63/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.6. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 191 o powierzchni 0,3000ha położona w Dzierzbi)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 10 radnych „za”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/64/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 190 o powierzchni 0,3000ha położona w Dzierzbi)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 10 radnych „za”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/65/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt. 8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 35/2 o powierzchni 0,1500ha położona w Porytem)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 9 radnych „za”, 3 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/66/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 938/7 o powierzchni ok.10,0000ha położona w obrębie Stawisk)
Radny Tomasz Chojnowski podzielił się swoim zdaniem na temat powyższej sprzedaży. Jego zdaniem sprzedaż powyższych nieruchomości, to chęć uniknięcia zaciągnięcia w przyszłym roku kredytu konsumpcyjnego, tego, co nas czeka w 2012 roku, bo środki brakujące do budżetu trzeba jakimś kosztem znaleźć. 10 ha to mamy do nich 100% prawa. Czekaliśmy na to 10 lat, żeby móc to zbyć i spieniężyć, ale ta ziemia ani nie chce jeść, ani nie chce pić, nie słyszę krzyku, wołania o jedzenie, więc nie rozumiem, dlaczego my mamy tak. To chyba nie jest przymus tej sprzedaży? Błędem będzie poparcie tej uchwały, można poczekać jeszcze rok i zbyć to za większe pieniądze, można to w inny sposób zagospodarować. Pan Burmistrz na ostatniej sesji mówił, że jednostki samorządu terytorialnego nie są od zarabiania, nie będziemy mieli większego zysku, na razie należałoby się z tą decyzją wstrzymać, czekaliśmy na to 10 lat, a teraz, aby pozbyć się strategicznej nieruchomości. Gdy pytałem pani, która zajmuje się nieruchomościami czy my mamy jeszcze takie atrakcyjne działki o takiej powierzchni, że można byłoby coś tam zrobić interesującego i dającego użytek dla gminy, to uzyskałem odpowiedź, że nie posiadamy w zasobie takich działek. Największa działka została w Dzierzbi ma 3 ha. A w obrębie Stawisk nie ma atrakcyjnych działek.
Burmistrz nie zgodził się z wypowiedzią radnego. Podał przykład gmina ma atrakcyjną działkę, tj. zalew i 20 ha wokół zalewu.
Radny Tomasz Chojnowski stwierdził, że burmistrz nie ma koncepcji na zagospodarowanie tych terenów. Zdaniem radnego na pewno przyjdą lepsze czasy dla gminy Stawiski, Stawiski nie kończą żywota na 2014 roku. Trzeba wybiegać chociażby na 10 lat do przodu, gdyż my tu zostaniemy, będziemy mieszkać, wychowywać dzieci, wnuki.
Radny zapytał - Czy ktoś wnioskował o wykup tej działki?
Burmistrz odpowiedział, że nie wpłynął żaden wniosek o wykup tej ziemi.
Zdaniem radnego Tomasza Chojnowskiego dobry gospodarz powinien rozwijać swoje gospodarstwo czy gminę i nie powinien się pozbywać takich narzędzi. Gospodarz myślący o rozwoju swojego gospodarstwa, a my o rozwoju Stawisk, nie możemy wyprzedawać ziemi, kiedy skończył się okres dziesięcioletni, już następnego dnia wyraża się zgodę na sprzedaż. Pewnie Pan Burmistrz się dwoił i troił, żeby państwa radnych nakłonić do sprzedaży, bo wiadomo, nie ma wyjścia. Ja apeluję do państwa, żebyśmy nie zmieniali naszej „Małej Ojczyzny” w „Mini Ojczyznę”.
Burmistrz – Apeluję do radnego, żeby nie insynuował tak jak z CBA zrobił na forum. Co to oznacza dwoił i troił?
Następnie głos zabrał radny Sławomir Chodnik. Odczytał swoje wystąpienie na piśmie:
Radny Sławomir Chodnik – Chciałbym przedstawić moje stanowisko w związku z zamiarem sprzedaży działek o łącznej powierzchni ok. 25ha. Stanowczo pragnę się sprzeciwić tym zamiarom. Uważam to za ogromny błąd, mało tego jest działanie szkodliwe dla naszej gminy. Z mojego punktu widzenia są to działki o znaczeniu strategicznym dla gminy, które są niezbędne w przyszłości dla jakiegokolwiek rozwoju naszego miasta i gminy. Działki te zostały pozyskane przez naszych poprzedników, m. innymi Burmistrza Jerzego Rybickiego w określonym celu i do realizacji określonych przedsięwzięć, głownie jako lokalizacja wysypiska czy składowiska śmieci. Obecnej władzy nie udało się wykonać tego zadania, skutek jest taki, że śmieci wozimy do Miastkowa.
Jeżeli myślimy o jakimkolwiek rozwoju, musimy to mieć gdzie zlokalizować, czyli potrzebne są grunty, działki.
Takie działki powinny być naszym wkładem, asumptem do realizacji inwestycji, zamierzeń gospodarczych, i innych, które to z kolei pozwolą nam rozwiązać podstawowe problemy społeczne nurtujące nasze środowisko. W mojej ocenie najpoważniejszym problemem w naszym środowisku jest aspekt bezrobocia i braku miejsc pracy. Na zadawane o to pytania, jak obecna władza chce to rozwiązać, nikt nie potrafi lub nie chce udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi.
Ja w tych działkach widziałbym szansę na możliwość zmiany istniejącej sytuacji, mogą być one zaczynem do próby ściągnięcia inwestorów i inwestycji.
Doskonała lokalizacja największej z tych działek, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy Stawisk, a w niedalekiej przyszłości planowanej drodze ekspresowej VIA BALTICA, mogłaby stać się naszym dużym atutem i z koszmaru jakim w tej chwili jest dla nas ta droga, powinniśmy robić wszystko, aby stała się ona szansą rozwojową. Jeśli pozbędziemy się tej działki, pozbawiamy się realnych możliwości na zmianę naszej teraźniejszości. Mało tego, wyprzedając ziemię nie dajemy szansy naszym następcom, naszym dzieciom i następnym pokoleniom aby mogli uczynić swoje życie tu w tym miejscu lepszym od naszego. To miasto i gmina przetrwa trochę dłużej niż nasz żywot i nie wolno nam w imię dzisiejszych partykularnych potrzeb ograniczać rozwój tych co przyjdą po nas.
Sprzedać czyli zrobić to co najprostsze, wziąć trochę grosza, który i tak nie załatwia żadnych teraźniejszych problemów, nie jest też antidotum na naszą obecną złą sytuację finansów publicznych.
Druga grupa działek, po istniejącym wcześniej PGR, ze zlokalizowanym tam stawem i pięknym zabytkowym parkiem mogłaby posłużyć w przyszłości jako miejsce rekreacyjno, rozrywkowo sportowe, którego u nas tak brakuje. W Stawiskach nie ma gdzie pójść na spacer, nie ma gdzie spokojnie odpocząć, ta lokalizacja wg mnie doskonale nadawałaby się na ten cel.
Apeluję do Państwa radnych, aby nie podejmowali tej złej nie tylko dla nas ale i następnych pokoleń mieszkańców decyzji.
Burmistrz odniósł się do wypowiedzi radnego, że przepisy prawa zabraniały w pewnym momencie budowania składowiska odpadów komunalnych i wymusiły na samorządach działania, aby ok. 200 tysięcy mieszkańców było obsługiwanych przez jedno składowisko. To nie władze zdecydowały o tym, że wojewódzki program gospodarki odpadami nas wyeliminował z tej budowy, to ustawodawca to uczynił, czyli to, co mówi radny jest przekłamaniem.
Radny Sławomir Chodnik – Radni uzyskali taką odpowiedź, że przepisy w tej kwestii zmieniły się w 2008 roku.
Burmistrz odpowiedział radnemu, że gmina dysponowała składowiskiem odpadów komunalnych, a to, o którym mówi radny, było planowane do realizacji dla trzech gmin. Więc niech radny nie mówi, że mieliśmy tam budować składowisko odpadów. Mieliśmy do tamtego roku zapełniać składowisko istniejące, więc proszę mi tutaj nie imputować, że myśmy nie wybudowali, bo nie potrafiliśmy.
Radny Sławomir Chodnik był innego zdania niż Burmistrz. Stwierdził, że Burmistrz myli się. Od 2002 roku pełni funkcję Burmistrza tej gminy, więc do 2008 minęło 6 lat Można było przewidzieć, że to składowisko zostanie zamknięte, a my czekaliśmy do ostatniej chwili. W końcu zmieniły się przepisy, ale do 2008 roku można było pozyskać środki i wybudować składowisko.
Burmistrz odpowiedział radnemu – Panie radny, mielibyśmy dwa składowiska do zamknięcia, a nie jedno. My nie potrzebowaliśmy na terenie gminy składowiska. Jedwabne ma przedłużony termin użytkowania do 2015 roku. Składowisko nie zostanie do końca zapełnione, po czym zostanie zamknięte. Takie są przepisy prawa. Kolno też zamyka swoje składowisko i dla mnie to jest absurd, kiedy ja miałbym utrzymywać dwa składowiska na terenie mojej gminy, skoro mam jedno niezapełnione do dzisiaj, a już zamknięte.
Radny Sławomir Chodnik – Mieliśmy to robić z innymi gminami. Nie rozumiem dlaczego pan przeczy.
Burmistrz – To były plany.
Radny Sławomir Chodnik – Plany niezrealizowane.
Następnie głos zabrał Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm RP. Stwierdził, że polemika w tym temacie jest niepotrzebna. Zaznaczył, że wysypiska muszą spełniać odpowiednie normy. Dodał, że nie jest dokładnie zorientowany jaka była sytuacja prawna wysypiska w Stawiskach. W województwie podlaskim zlikwidowano 43 wysypiska. Powstanie 5 dużych nowych zakładów gospodarki odpadami z dofinansowaniem środków unijnych. Utrzymanie składowiska odpadów na terenie gminy jest nieopłacalne, trzeba dokładać z budżetu gminy, co jest bardzo kosztowne.
Od 1 stycznia 2012 roku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy będą musiały podjąć uchwały w sprawie stawek opłat, szczegółowych zasad ich ponoszenia, wzorów deklaracji, co wiąże się z powstaniem i funkcjonowaniem nowego systemu. W tej kwestii gmina będzie musiała rozstrzygnąć przetarg na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości.
Radny Chodnik podziękował posłowi za wyjaśnienie i zauważył, że dyskusja zeszła w innym kierunku. Sprawa została przedstawiona w taki sposób, chociaż radny nadal uważa, że nie udało się wykonać tego zadania.
Dalszej dyskusji Rada nie prowadziła.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 8 radnych „za”, 3 radnych ”przeciw” 1 „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/67/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu
Przewodnicząca zarządziła przerwę w obradach.
Pkt.10. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/1 o powierzchni 0,3967ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 10 radnych „za”, 1 radny „przeciw”,1 radny „wstrzymał się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/68/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 938/7 o powierzchni 1,2384ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 10 radnych „za”, 2 radnych „przeciw”.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/69/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.12. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/20 o powierzchni 0,1925ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 12 radnych „za”,
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XVI/70/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/87 o powierzchni 0,8361ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 10 radnych „za”, 1 radny „przeciw”, 1 radny „wstrzymał się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/71/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 953/91 o powierzchni 6,1027ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 5 radnych „za”, 4 radnych „przeciw”,3 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/72/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.15. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 955 o powierzchni 1,7800ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 7 radnych „za”, 3 radnych „przeciw”, 2 „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/73/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.16. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 956 o powierzchni 2,1900ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 9 radnych „za”, 2 radnych „przeciw”, 1 radny „wstrzymał się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/74/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.17. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (działka Nr 987 o powierzchni 1,4000ha położona w obrębie Stawisk)
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Rada dyskusji nie podjęła w tym temacie.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 7 radnych „za”,3 radnych „przeciw”, 2 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/75/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.18. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na rzecz gminy Stawiski.
Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały.
Radny Tomasz Chojnowski zapytał Burmistrza czy właściciel zgodzi się dla gminy sprzedać powyższą działkę. Czy w tym przypadku gmina nie będzie miała problemów?
Burmistrz odpowiedział radnemu, że jeżeli gmina nie dojdzie do ugody z właścicielem to wówczas zostanie zastosowana procedura wywłaszczenia.
Radny Sławomir Chodnik wniósł uwagę do uzasadnienia przedmiotowej uchwały, że jest w nim identyczny zapis jak w przypadku uchwał na zbycie nieruchomości.
Na co odpowiedział radny Józef Rudzki, że Rada nie sprzedaje działek ani ich nie nabywa. Są to kompetencje Burmistrza.
Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania : 12 radnych „za”.
Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.
Uchwała Nr XVI/76/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie wyrażenia zgody na rzecz gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt.19. Wolne wnioski i informacje.
Wiceprzewodniczący Rady Robert Bagiński zwrócił się z gorącym apelem do Burmistrza w sprawie jak najszybszego zapalenia lamp w terenie. W ostatnim czasie w Barzykowie doszło do kradzieży mienia. Mieszkańcy żądają, aby światło zostało włączone. Z tego tytułu do radnego dotarło wiele uwag i nieprzyjemności.
Burmistrz przyjął do wiadomości zgłoszony wniosek.
Radny Tomasz Chojnowski przedstawił dwa projekty uchwał jakie w imieniu Rady przygotował celem wprowadzenia do porządku obrad następnej sesji Rady.
- pierwszy wniosek dotyczy przyjęcia projektu uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy Stawiski;
- drugi wniosek dotyczy przyjęcia projektu uchwały w sprawie stypendium Burmistrza Stawisk za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe oraz zasad jego udzielania dla uczniów.
Radny wyraził nadzieję, że nieobecni radni na sesji podpiszą się pod wnioskiem.
Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski – wystąpienie
Pani Przewodnicząca! Panie Burmistrzu! Panie i Panowie Radni, Sołtysi! Dziękuję za zaproszenie na sesję. Podczas prac parlamentarnych główny nacisk kładłem na pracę z samorządami. Posiadam doświadczenie pracy w samorządach. Na gminy nakładane są coraz to nowe zadania, a za tym nie idą środki finansowe na ich realizację. Przy podziale środków unijnych na 118 samorządów dofinansowanie otrzymało 10 samorządów. Miasto wojewódzkie - Białystok rozwija się dzięki korzystaniu z programów operacyjnych. Białystok nie powinien czerpać korzyści z tych programów, powinien składać wnioski do funduszu spójności, a te pieniądze mogłyby wówczas trafiać do samorządów. W związku z powyższym niewiele zostało zrealizowanych inwestycji w samorządach, które wiele na tym tracą.
Życzę państwu zgody w samorządzie bo zgoda w samorządzie jest najważniejszą. Trzeba dochodzić do konsensusu, należy dbać o gminę a wiadomo, że budżety gmin nigdy nie będą wystarczające.
Radny Tomasz Chojnowski zwrócił się z pytaniem czy Poseł popiera projekt Klubu PiS, by wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli pełnić swoje funkcje przez maksymalnie dwie kadencje.
Poseł Kazimierz Gwiazdowski odpowiedział, że dla niektórych społeczności lokalnych niekorzystne jest, kiedy rządy sprawują ci sami wójtowie, burmistrzowie którąś kadencje z kolei. Czasem w gminie dzieje się źle, ale kiedy jest wszystko w porządku to nie ma potrzeby zmiany władzy. Ze swojego doświadczenia powiem, że nie zawsze te zmiany wpływają na korzyść danej społeczności lokalnej. Moim zdaniem należy zwiększyć okres kadencji z 4 do 6 lat i wtedy można rozmawiać o dwukadencyjności.
Radny Sławomir Chodnik – zapytał czy są szanse na rozwój gminy Stawiski, czy możliwe jest otrzymanie środków finansowych na rozwój infrastruktury sportowej?
Pose ł Kazimierz Gwiazdowski – odpowiedział – Uczciwie należy przyznać, że w Stawiskach musi powstać hala sportowa. Na powyższe zadanie można starać o środki z rządowych programów- z Ministerstwa Sportu i Turystyki RP. Ponadto gminy wiejskie takie jak Stawiski potrzebują dróg. Mieszkańcy wsi potrzebują przede wszystkim, żeby były drogi. Ja do każdego burmistrza czy wójta mówię : rób drogi, drogi, drogi a będziesz wójtem przez całe lata.
Jola nta Pieńkowska – sołtys wsi Wysokie Duże zgłosiła uwagę, że autobus dowożący dzieci do Stawisk, nie zatrzymuje się przy przedszkolu, dzieci nie mają zapewnionej opieki.
Stan isław Sokołowski sołtys wsi Sokoły zwrócił się z apelem do Posła Kazimierza Gwiazdowskiego o przychylne spojrzenie na gminę Stawiski po wygranych wyborach.
Pkt.20. Zamknięcie obrad sesji.
Po zrealizowaniu przyjętego porządku obrad Przewodnicząca zamknęła obrady XVI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.
Protokołowała | Przewodnicząca Rady Miejskiej |
M.M | Barbara Rzadka |