BIP Gminy Stawiski

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół Nr VIII/11 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach

z dnia: 24 lutego 2011 roku
w sprawie:

początek godz1100 koniec 1345

miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach (sala konferencyjna)

 

Na sesji obecnych  14 radnych.                                          

W obradach sesji uczestniczyli: Burmistrz Stawisk- Marek Waszkiewicz, Skarbnik Gminy- Iwona Ofman, Izabela Modzelewska- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawiskach, Izabela Łoszewska- Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiskach, sołtysi z terenu gminy (lista obecności w załączeniu).

Po formalnym otwarciu sesji Przewodnicząca Rady przywitała wszystkich przybyłych na posiedzenie Rady. Na podstawie listy obecności stwierdziła prawomocność obrad. Po czym przedstawiła proponowany  porządek obrad:

1.      Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

2.      Przyjęcie protokołu z obrad VII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 25 stycznia   2011r.

3.      Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi.

4.      Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.

5.      Sprawozdanie  z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Stawiskach za 2010 rok.

6.      Sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiskach za 2010 rok.

7.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie  gminy na 2011 rok.

8.      Podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy instytucji kultury i nadania Statutu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach.

9.      Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej  w Sokołach Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

10.  Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

11.  Wolne wnioski i informacje.

12.  Zamknięcie obrad sesji.

Przewodnicząca zwróciła się do Rady i Burmistrza z zapytaniem o wnioski w sprawie zmiany porządku obrad.

Do porządku  obrad  radny Tadeusz Zalewski zgłosił wniosek o wycofanie z porządku obrad pkt.10 Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Jurcu Szlacheckim Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach. W uzasadnieniu zgłaszanego wniosku radny podał niskie koszty związane z miesięcznym utrzymaniem ucznia w szkole oraz liczbę urodzeń dzieci obejmujących lata 2006 – 2010.

Radny Mariusz Zabielski zgłosił protest mieszkańców dotyczący likwidacji szkoły w Sokołach wraz  ze zdjęciami szkoły  z prośbą o  zapoznanie się i odczytanie w/w protestu w punkcie 9  porządku obrad sesji.

Przewodnicząca zapytała czy są uwagi lub  wnioski do porządku obrad.

Do porządku obrad nie wpłynęły inne wnioski.

Przewodnicząca poddała  wniosek radnego Tadeusza Zalewskiego pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania: 13 głosów „za” , 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.

Przewodnicząca stwierdziła, że wniosek został przyjęty przez Radę.

Następnie Przewodnicząca odczytała porządek obrad po zmianach:

1.      Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

2.      Przyjęcie protokołu z obrad VII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 25 stycznia   2011r.

3.      Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi.

4.      Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.

5.      Sprawozdanie  z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Stawiskach za 2010 rok.

6.      Sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiskach za 2010 rok.

7.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie  gminy na 2011 rok.

8.      Podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy instytucji kultury i nadania Statutu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach.

9.      Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej  w Sokołach Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

10.  Wolne wnioski i informacje.

11.  Zamknięcie obrad sesji.

Następnie Przewodnicząca poddała porządek  obrad  po zmianie pod głosowanie Rady:

Rada w głosowaniu – 9 głosów „za”, 2 głosów „przeciw”,  2 głosów ”wstrzymujące się”, 1 nie brał udziału w głosowaniu.

Rada  przyjęła porządek obrad sesji.

Ad 2.

Do sporządzonego i wyłożonego przed rozpoczęciem obrad protokółu z obrad VII sesji – uwag ani wniosków nikt z radnych nie zgłaszał. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych.

W wyniku głosowania : 13 radnych głosowało „za”,1 „przeciw”. Rada przyjęła protokół z obrad poprzedniej sesji oznaczony Nr  VII/11.

Ad  3.

Radny Tomasza Chojnowski:

Czy zgodnie z uchwalonym budżetem gminy na 2011 rok nadal jest możliwość zatrudnienia bezrobotnych na 10 etatów? Jak wygląda konkretnie sprawa związana z zatrudnieniami, bo ciągle widzi się ludzi oczekujących w kolejce do Pana Burmistrza w sprawie pracy?

Burmistrz odpowiedział, że gmina czeka na termin składania wniosków w PUP w Kolnie. Od 1 marca br. będzie możliwość zatrudnienia stażystów oraz zostaną  uruchomione wnioski na roboty publiczne i interwencyjne.

Pytanie radnego – Jak wygląda budowa stacji bazowej telefonii komórkowej  przy ul. Cedrowskiej  w Stawiskach?

Burmistrz odpowiedział, iż na decyzję Burmistrza Stawisk ustalającą lokalizację inwestycji, wpłynęło odwołanie. SKO w Łomży uchyliło decyzję i przekazało do ponownego rozpatrzenia. Sprawa wróciła do UM w Stawiskach i toczy się postępowanie.

Pytanie radnego – dnia 21 lutego br. został unieważniony przetarg na zakup etyliny bezołowiowej Pb 95 – 20.000 litrów i 76.000 litrów oleju napędowego. Z wyliczeń wynika, że trzeba byłoby  przejechać 550 km dziennie jednym samochodem. Ilu samochodów dotyczy to zamówienie?

Burmistrz odpowiedział, że w tym zamówieniu zostały ujęte  wszystkie wozy strażackie w gminie Stawiski. Szczegółowej odpowiedzi na piśmie udzieli pracownik merytoryczny.

Radny Sławomir Chodnik :

Pytanie – Ile razy wozy strażackie z gminy wyjeżdżają w ciągu roku tj. na akcje, itp.

Pytanie - Ile aut służbowych będzie korzystało z tej benzyny?

Burmistrz: – Na to pytanie nie odpowiem, bo nie znam norm przysługujących samochodom strażackim typu żuk czy land rower. Kierowcy mają obowiązek konserwowania wozów  strażackich  i motopomp w remizach.

Pytanie – dotyczy samochodu citroen xara picasso: kto będzie wożony tym autem?

Burmistrz odpowiedział, że udzielał już informacji w tej sprawie. Gmina otrzymała nieodpłatnie samochody z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku na potrzeby OSP.

Jeżeli chodzi o samochód xara picasso – będzie on wykorzystywany przez pracowników UM w Stawiskach, natomiast wysłużony golf ma zostać zbyty w przetargu.

Pytanie – Jak wygląda procedura udzielania odpowiedzi na zapytanie, które radny  złoży w trakcie sesji, czy ta odpowiedź nie powinna znaleźć się w protokole? Czy odpowiedzi nie powinny być odczytywane w trakcie sesji?

Przewodnicząca Rady odpowiedziała, że o tym może zdecydować Rada. Ze Statutu Gminy wynika, że jeśli bezpośrednia odpowiedź na zapytanie nie jest możliwa, pytany udziela odpowiedzi pisemnej w terminie 7 dni od daty otrzymania pytania.

Radny Sławomir Chodnik zwrócił się zapytaniem, gdyż ukazują się różne informacje na temat długu gminy. Ostatnio  na portalu 4lomza podano, że zadłużenie gminy sięga ponad 80%, są to dane z RIO. Jego zaniepokojenie związane jest z prośbą o przedstawienie na następnej sesji  rzeczywistej sytuacji finansowej gminy.

Burmistrz  stwierdził, że w ubiegłym tygodniu gmina otrzymała pozytywną  opinię odnośnie debetu. Dotychczas padły już trzy różne liczby związane z długiem: 52%, 69,9%, i ponad 80%. Ministerstwo Finansów  w swoich wyliczeniach wzięło pod uwagę  zadłużenie gminy ze sprawozdania za III kwartał 2010 r., nie zwróciło się do nas z pytaniem w grudniu czy swoje zobowiązania spłacamy. Myśmy część zadłużenia spłacili i realne zadłużenie wyniosło wówczas 52 % na koniec 2010r.

Radny Sławomir Chodnik: – Sytuacja jest dla mnie niejasna. Oczekuję merytorycznej odpowiedzi na następnej sesji. Nie sposób się też zgodzić, że ta umowa, która opiewa na ok. 3 mln zł, pozwoli ominąć wskaźnik zadłużenia. Czy chcemy, czy nie chcemy, to dług ten  realnie mamy do spłacenia.

Burmistrz odpowiedział: – W budżecie jest wszystko zostało zapisane. Dług na dzień 31 grudnia 2011r. będzie wynosił 49% i to jest realne zadłużenie gminy Stawiski.

Radny Sławomir Chodnik: – Debet to zobowiązanie, które trzeba spłacić w danym roku. To jak to jest? Jak nam pasuje to my opinię RIO przyjmujemy, a jak nie, to my tej opinii nie przyjmujemy.

Burmistrz: – Niech pan pyta w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, a nie mnie.

Radny Sławomir Chodnik: – Ja troszczę się o budżet gminy, a nie o RIO.

Burmistrz: - Zapewniam radnego Chodnika, że są osoby, które odpowiadają stanowiskiem i posadą za troszczenie się o budżet gminy i robią to z należytą starannością.

Ad 4.

Sprawozdanie z pracy międzysesyjnej przedstawił Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz. (sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokółu).

Ad 5. 

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Izabela Modzelewska  przedstawiła sprawozdanie.

Przewodnicząca Rady poddała omawiane sprawozdanie  pod głosowanie.

W wyniku głosowania:13 gł. „za”, 1 gł. „wstrzymujący się”

Przewodnicząca stwierdziła, że  sprawozdanie  zostało przyjęte przez Radę.

Sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ad 6.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej  Izabela Łoszewska przedstawiła sprawozdanie.

Przewodnicząca  poddała sprawozdanie pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania: 14 głosów „za”. Przewodnicząca stwierdziła, że  sprawozdanie  zostało przyjęte przez Radę.

Sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ad 7.

Skarbnik Gminy Iwona Ofman przedstawiła projekt uchwały.

Rada nie podjęła dyskusji w temacie projektu uchwały.

Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie.

W wyniku głosowania:14 głosów „za”.

Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr VIII/21/11Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 24 lutego  2011r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok  stanowi załącznik do niższego protokołu - przerwa

Ad 8.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy instytucji kultury i nadania Statutu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach.

Radny Sławomir Chodnik: – Z  jakiego powodu ma być ta zmiana i co takiego ma się zmienić  konkretnie  w sporcie?

Burmistrz odpowiedział: – Jeśli Rada przyjmie uchwałę  i przejdzie cała procedura, pytanie będzie  można zadać dyrektorowi GOKiS. Dotychczas to pracownicy urzędu zajmowali się zarządzaniem  stadionem, orlikiem. Od tej zmiany to  GOKiS będzie tym zarządzał.  Z Urzędem Miejskim te dwie instytucje mają niewiele wspólnego. 

Gminny Ośrodek Kultury brał czynny udział w akcji „Polska biega”, organizował  „Piknik nad Zalewem”, więc zawody sportowe niech będą teraz pod egidą GOKiS, niech  dalej wiedzie prym, niech jest organizatorem.

Ponadto Burmistrz dodał, że głównym celem jest konsolidacja działań kulturalnych i sportowych w tej jednostce.

Radny Sławomir Chodnik: -Czy mogę w tej chwili zwrócić się z pytaniem do pani dyrektor?

Dyrektor Izabela Modzelewska: - Jest to temat dla nas świeży. Zgodnie z myślą Pana Burmistrza, po przeanalizowaniu  tego wszystkiego, będę mogła na to pytanie odpowiedzieć.

Burmistrz: – Pani Dyrektor w swoim sprawozdaniu wykazała, że współpracuje z placówkami oświatowymi na terenie gminy Stawiski. Co takiego będzie się działo w gminie Stawiski w sporcie to jest pytanie również do dyrektorów szkół. Nie tylko urząd i GOK, są odpowiedzialne za organizowanie życia sportowego na terenie gminy Stawiski. Rada przyjęła dwa, trzy tygodnie temu Program Profilaktyki na 2011 rok, gdzie również jest zapisane, że szkoły biorą udział w propagowaniu sportu, w propagowaniu zdrowego trybu życia i działań profilaktycznych. To nie jest tylko pytanie do jednej osoby. Sportem w gminie Stawiski zajmuje się  nie tylko GOK, ale również inne podmioty czy też jednostki samorządowe.

Radny Sławomir Chodnik: – W motywacji powstania GOKiS jest zapisane, że  pracownicy Urzędu Miejskiego nie bardzo są przygotowani.

 Czy w GOK będą  pracownicy, którzy znają się na sporcie i  będą wiedzieli, jak  realizować zadania związane ze sportem? To pytanie jest retoryczne, bo wiem, że nie. Sprawę sportu w gminie widziałbym zupełnie inaczej. Prowadzenie sportu w gminie powierzyłbym organizacjom pozarządowym. W gminie Stawiski działają trzy kluby sportowe, są tam pasjonaci sportu, którzy działają charytatywnie, społecznie, Gminny Klub Sportowy z sekcją piłki nożnej. Robią to kluby: jeden w gimnazjum, drugi w podstawówce. Gdyby to ci ludzie zajmowali się sportem, byłoby z korzyścią dla całej gminy. Czy nie warto wesprzeć te organizacje, tych ludzi ich działalność. Ja wiem, że taka praca opiera się na tych, którzy coś potrafią, wiedzą jak to robić. Przecież pracownicy GOK nie mają doświadczenia.

Burmistrz: – Stwierdzenie, że w nic takiego w sporcie się nie działo, jest krzywdzące. Urząd Miejski ani GOKiS nie muszą mieć ludzi, którzy znają się na sporcie. GOKiS ma mieć ludzi, którzy zorganizują imprezę, np. Polska biega. To nasza gmina przystąpiła do tego programu jako pierwsza w powiecie, na ostatniej imprezie biegali z nami również mieszkańcy Łomży. Jeśli chcę pobiegać, niepotrzebny jest mi trener. Gmina ma popularyzować sport, a nie organizować działalność sportową. Urząd Miejski nie ucieka od współpracy, jednak proszę nie myśleć, że urząd ma organizować działalność sportową. Bo jeżeli pójdę tokiem myślenia radnego Chodnika, będę musiał zatrudnić trenerów, żeby organizowali pracę sportową.

Radny Sławomir Chodnik: – Przede wszystkim to ja nie rozumiem tego, że pan wie, o czym ja myślę. Ja absolutnie nie myślę tak jak pan mówi. Nie mówię o żadnych sekcjach, nie  mówię o żadnych trenerach. Mówię o działaniach sportowych. A pan cały czas o jednej imprezie,  „Polska biega”.  Jedna impreza w ciągu roku w gminie Stawiski to znaczy, że nic takiego się nie dzieje. Ja mówię o propagowaniu sportu, o szeroko rozumianej kulturze fizycznej. To wy nakładacie zadania do realizacji, ogłaszacie programy, które my mamy zorganizować. Pan się mnie czepia, do  słówek, które ja powiem, czy ja mówię GOK, czy GOKiS!

Wiceprzewodniczący Rady Józef Rudzki zwrócił uwagę radnemu Chodnikowi na ton jego wypowiedzi.

Radny Tomasz Chojnowski: – Pan nie ma prawa zwracać uwagi radnemu, w statucie jest zapisane, że od tego jest Przewodnicząca Rady.

Wiceprzewodniczący Józef   Rudzki: – To nie jest dyskusja odnośnie uchwały, proszę zadawać merytoryczne pytanie i czekać na ewentualną odpowiedź , nie polemizować.

Radny Sławomir Chodnik: – Niech Burmistrz nie mówi mi, co ja myślę,  nie zostawię tego bez echa,  bo tak nie jest. Wiem o czym mówię. Ja nie mówiłem zupełnie o tych rzeczach, bo tym zajmuję się na co dzień i wiem o czym mówię. Proszę mi nie wmawiać, że ja mówię o zatrudnianiu trenerów. My jeździmy po całym województwie i z niezłym skutkiem, niedoceniani przez pana lekkoatleci i biegacze są najlepsi w województwie i jakoś nie możemy ich wypromować. A w tej gminie są najlepsi biegacze i lekkoatleci to drużynowi mistrzowie w województwie, a tytuły można wymieniać i wymieniać. Ja wiem o czym mówię.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka: – Inicjatywa należy do każdego z nas i każdy może z taką inicjatywą  wystąpić.

Dalszej dyskusji  Rada nie podjęła. Przewodnicząca zamknęła dyskusję.

Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie.

W wyniku głosowania: 14 głosów „za”, Przewodnicząca stwierdziła, że  uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała  Nr VIII/22/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 24 lutego  2011r. w sprawie

zmiany nazwy instytucji kultury i nadania Statutu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stawiskach stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ad.9

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka przedstawiła projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Sokołach Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

Następnie, zgodnie z prośbą  radnego Mariusza Zabielskiego, Przewodnicząca Rady odczytała  protest.

Burmistrz odniósł się do złożonego protestu przez mieszkańców Sokół w sprawie likwidacji szkoły. Powiedział, że najważniejszym argumentem, który wpłynął na decyzję o likwidacji szkoły, był czynnik demograficzny. Ze wskaźnika urodzeń wynika, że przez następne 6 – 7 lat  ta szkoła nigdy nie przekroczyłaby 10 uczniów.

Drugim ważnym argumentem jest ekonomia i utrzymanie dziecka w szkole.

Gmina zapewnia dowożenie.

Wszystkie czynniki przemawiają za tym, że tej szkoły nie powinno być.

We wsi zostaje przecież budynek szkoły,  po remoncie, z estetycznym  wnętrzem. I to temat  do omówienia z  mieszkańcami Sokół, jak go zagospodarować.

Zdaniem radnego Tomasza Chojnowskiego kwoty podane w tabeli w uzasadnieniu do uchwały związane z utrzymaniem ucznia w szkole w Sokołach są mocno zawyżone.

Radny Sławomir Chodnik zwrócił się do skarbnika gminy Iwony Ofman w jaki sposób był konstruowany budżet na 2011 rok.

Skarbnik Gminy Iwona Ofman odpowiedziała, że plan budżetu gminy na 2011 rok był sporządzony na podstawie planu pierwotnego na 2010rok w kwestii wydatków na szkoły.

Radny Sławomir Chodnik zapytał: Jaka była liczba  godzin w Sokołach?

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawiskach Danuta Truszkowska:  - Trochę więcej było tych godzin, nie pamiętam dokładnie. W Sokołach jest teraz pierwsza i druga klasa. W drugiej klasie uczy się jedno dziecko,  w pierwszej – czworo, trzeciej klasy  i zerówki nie ma.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka: - I trzeba dodać, że są to  klasy łączone,  za co nauczyciel dostaje dodatek.

Radny Sławomir Chodnik przedstawił argumenty przeciw likwidacji szkół:

Subwencja oświatowa jest wystarczająca na utrzymanie szkół, gmina na utrzymanie i funkcjonowanie szkół otrzymuje pieniądze z budżetu państwa i w chwili obecnej są one na takim poziomie, że pokrywają wydatki, które ponosimy na ich utrzymanie.

Argumenty pozafinansowe, którymi posługuje się wnioskodawca, są w mojej ocenie nieprawdziwe. To nie jest tak, iż mała liczba uczniów w klasie powoduje niższą jakość kształcenia, wręcz odwrotnie, są to warunki komfortowe, gdzie interakcja uczeń nauczyciel jest bardzo bliska i ta praca jest bardzo skuteczna. Potwierdzają to wyniki kształcenia właśnie w szkole w Jurcu, gdzie na przestrzeni wielu lat uczniowie z tej szkoły osiągają najwyższe wyniki edukacyjne. Nie zauważyłem też, a uczę te dzieci, aby nie nabyły one w swoich szkołach filialnych właściwych wzorców zachowań w grupie rówieśniczej, wręcz przeciwnie wyróżniają się one kulturą i zachowaniem; niewłaściwe wzorce zachowań. Jest również absolutnie negowanym przez wiele autorytetów z dziedziny pedagogiki i psychologii cytowany pogląd, iż to rywalizacja kształtuje pozytywne wzorce, które to niby poprzez porównywanie się wpłynie na wzrost osiągnięć poszczególnych uczniów. Jest to absolutnie dyskusyjne twierdzenie; nauczanie nie ma nic wspólnego z rywalizacją, rywalizacja to w sporcie.

Głównie podnoszonym argumentem jest to, iż w szkole w Stawiskach, do której to trafią dzieci z likwidowanych szkół, będą lepsze warunki do edukacji. Nasuwa się pytanie czy stworzyliśmy w tej szkole głównej warunki techniczne, lokalowe, organizacyjne na miarę potrzeb, aby móc uczciwie powiedzieć, że te dzieci, które zabierzemy ze swoich wiosek będą w Stawiskach miały zdecydowanie lepiej.  Nie zawsze i nie do końca jest to prawdziwe;

Dowożenie uczniów nie jest takie jakie powinno być. Uczniowie bardzo wcześnie przyjeżdżają do szkoły, wiele dzieci jest zabieranych rano już o godzinie 6.30. Autobusy są przeładowane, bardzo często uczniowie nie mają miejsc siedzących;

Niedostosowana świetlica do tak dużej liczby uczniów;

Uczniowie dojeżdżający nie zawsze mają możliwość korzystania z zajęć pozalekcyjnych, ponieważ nie mają możliwości powrotu do domu;

Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się częściowo na korytarzach, w grupach koedukacyjnych w klasach IV i V tj. chłopcy z dziewczętami. Taka sytuacja miała miejsce chyba poprzednio po wojnie, II wojnie; klasy I - III nie mają praktycznie możliwości korzystania z zajęć na sali gimnastycznej, prawo daje możliwość łączenia chłopców z dziewczętami w jedną grupę a więc  skwapliwie się z tego korzysta i ze względów rozumiem wyłącznie ekonomicznych wprowadza się takie rozwiązania, bo nikt mnie nie przekona, że jest to zrobione z korzyścią dla dzieci;

Zajęcia z informatyki odbywają się w klasie I i II, a później dopiero w klasie VI bez podziału na grupy, to znaczy przy jednym komputerze pracuje dwóch, a czasami nawet trzech uczniów, ponieważ nie ma obowiązku podziału na grupy w klasach do 24 osób, a więc już się tego nie robi;

W szkole nie ma ani kuchni, ani też stołówki z prawdziwego zdarzenia;

Jeżeli my ograniczymy sieć szkół nie wierzę, że cokolwiek zmieni się na lepsze  w szkole w Stawiskach .

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka zapytała: – Jakie warunki techniczne są potrzebne, żeby do klasy przyjąć  jednego ucznia?

Burmistrz: -  Był pan dyrektorem przez wiele lat   i co pan zrobił, żeby te warunki były inne?W Sokołach jest jedno dziecko w klasie,  będą  tam  zerówka, pierwsza klasa i trzecia klasa, a  będzie tak, że na jednej godzinie będą łączone trzy klasy. Wówczas będzie dobra jakość kształcenia? Jeżeli tak, to gratuluję.

Radny Tomasz Chojnowski: – Jaka kwota zostanie  zaoszczędzona na likwidacji szkoły w Sokołach ?

Skarbnik Iwona Ofman odpowiedziała, że w 2011 roku  żadna kwota nie zostanie zaoszczędzona. Jakiekolwiek oszczędności będą dopiero w 2012 roku.

Burmistrz dodał, że w 2003 roku w gminie była mała rewolucja; małe szkoły trzeba było dofinansować. Od 2004r  wkłada się pieniądze w polepszenie bazy oświatowej w gminie Stawiski. Podał koszty związane z oświatą: 128 tys. zł w 2004r. na remont szkoły w Stawiskach, 272tys. zł w 2005r. na remont szkoły w Porytem, 71tys. zł na zakup materiałów w Stawiskach, Jurcu, Porytem, 44tys. zł w 2007 roku na wykonanie  poszycia dachowego, 44tys. zł w 2008r. –na remont pomieszczeń i placu defiladowego przy szkole podstawowej w Stawiskach;  do tego dochodziły zakupy mebli , zakupy komputera oraz około 400tys. zł na remont przedszkola.

To nie jest tak, że tam się nic nie zmienia. Zmienia dla tych, którzy chcą to zobaczyć.

Radny Chodnik:  – Ja proszę pana Burmistrza, aby odnosił się do tego, o czym ja mówię. Nigdy nie powiedziałem ,że tam się nic nie robiło. Zawsze twierdziłem, że na oświatę wydaje się za mało, niech się pan odnosi do moich argumentów. Proszę się odnosić do tego, o czym ja mówiłem  tj. o świetlicy, o dowożeniu, o tym niech pan mówi, a nie zaczyna pan mówić o zupełnie czymś innym. Pani skarbnik mówi, że wystarcza subwencji na płace dla nauczycieli, na pewne inne wydatki. To się zgadza, ale nie wystarcza.

Radny Tadeusz Zalewski: – Czy my nie możemy zaproponować  mieszkańcom Sokół takiej samej świetlicy jak w Rostkach ?

Radny Antoni Kiełczewski: – Nie kłóćmy się, że wszędzie jest tak dobrze w szkołach.  Np. w gimnazjum  w Łomży, gdzie uczą się moje córki, też nie ma takich warunków, że wszystko w szkole jest. Nie jest wszędzie tak jak panu się wydaje (zwrócił się do radnego Chodnika), że pieniążki są i można je wziąć i wyłożyć.

Radny Chodnik: – Jeżeli będzie dyskusja na temat rolnictwa, to ja nie będę zabierał głosu,  bo się zupełnie na tym nie znam. Nie będę się do tego wtrącał, niech nie każe mi pan tak myśleć, że gdzieś jest jeszcze gorzej, to tu jest dobrze. To ja pana odsyłam niedaleko do Kolna.

Przewodnicząca Rady: Zamykam dyskusję i poddaje projekt uchwały pod głosowanie

W wyniku głosowania: 8 gł. „za”, 4 gł. „przeciw„ 1 gł. „wstrzymujący się”, 1 nie brał udziału w głosowaniu

Przewodnicząca stwierdziła, że  uchwała została podjęta.

Uchwała nr VIII/23/11 Rady Miejskiej  w Stawiskach z dnia  24 lutego  2011r. w sprawie  zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej w Sokołach Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach  załącznik do niniejszego protokołu.

Ad.10

Przewodnicząca Rady przedstawiła wszystkich sołtysów wybranych w ostatnich wyborach.

Ad 11.

Po zrealizowaniu przyjętego porządku obrad Przewodnicząca zamknęła obrady VIII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.

 

Protokołowała
Przewodnicząca Rady Miejskiej
M.M
Barbara Rzadka
Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 1 kwi 2011 13:55
Opublikował(a): Jarosław Laskowski
Zaakceptował(a): Jarosław Laskowski
Artykuł był czytany: 2204 razy