BIP Gminy Stawiski

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół Nr XLVI/09 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach

z dnia: 27 kwietnia 2009 roku
w sprawie:

Skład Rady – 15 radnych. Obecnych na  posiedzeniu  13 radnych.

Nieobecni :

1. Jacek Konopka

2.Michał Szulc

 

Ad   1. Otwarcie  sesji.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach otworzyła XLVI Sesję Rady Miejskiej w Stawiskach.

Stwierdzenie  quorum.

Na podstawie listy obecności stwierdziła quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał.  

Następnie  zapoznała radnych z proponowanym  porządkiem  obrad.

Proponowany porządek  obrad:

1.Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

2.Przyjęcie protokołu z obrad XLIV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 17 kwietnia 2009r.

3.Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi.

4.Sprawozdanie z działalności Burmistrza Stawisk w okresie między sesjami.

5.Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Sokołach w Szkołę Filialną Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

6.Podjęcie uchwały w sprawie określenia sieci i obwodów publicznych szkół podstawowych na terenie Gminy Stawiski.

7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok.

8.Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Kolneńskiego i upoważnienia Burmistrza Stawisk do zawarcia umowy w tej sprawie.

9.Podjęcie uchwały w sprawie wyrażania zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stawiski.

10.Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy działki gruntu nr 489/3 zabudowanej budynkiem stanowiącej własność Gminy Stawiski.

11.Rozpatrzenie wniosku radnego Jerzego Bielawskiego złożonego na sesji w dniu 17 kwietnia 2009r.

12.Wolne wnioski i informacje.

13.Zamknięcie obrad sesji.

Po przedstawieniu porządku obrad Przewodnicząca zwróciła się  z pytaniem do radnych czy są wnioski i uwagi do proponowanego porządku obrad.

Radni nie zgłosili żadnych uwag do porządku obrad.

Wobec powyższego Przewodnicząca poddała proponowany porządek pod głosowanie.

Obecnych podczas głosowania : 12 radnych.

W wyniku głosowania : 12 radnych głosowało  „za”.

Przewodnicząca stwierdziła, że porządek obrad XLVI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach został przyjęty jednogłośnie.

2.Przyjęcie protokołu z obrad XLIV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 17 kwietnia 2009r.

 Przewodnicząca poddała w/w protokół pod głosowanie.

W wyniku głosowania: 12 radnych głosowało „za” przyjęciem protokołu  obrad sesji z 17 kwietnia 2009r.

Ad  3.Interpelacje  i zapytania radnych oraz odpowiedzi.

Radni nie zgłosili żadnych interpelacji ani zapytań.

Ad  4.Sprawozdanie z działalności Burmistrza Stawisk w okresie między sesjami.

Burmistrz poinformował Radę, że uchwała z ostatniej sesji tj. z dnia 24 kwietnia 2009r. zostanie wysłana z uchwałami, które zostaną podjęte na dzisiejszej sesji.

Następnie Burmistrz odpowiedział na  wniosek dot. podwyższenia  wartości  jednego  punktu w tabeli wynagrodzeń pracowników obsługi i administracji zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych gminy Stawiski. Poinformował, że  od dnia 1 stycznia 2009r. weszła w życie ustawa  z dnia  21 listopada 2008r.  o pracownikach samorządowych natomiast z dniem 1 kwietnia 2009r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Rozporządzenie, stanowiące akt wykonawczy do ustawy określa  wykaz stanowisk  gdzie zrezygnowano  z  wartości punktu   i zastąpiono w nim tabelą z wyrażonym kwotowo minimalnym poziomem  wynagrodzenia zasadniczego. Zmiany przepisów nakładają na pracodawców obowiązek utworzenia  regulaminu i jego wdrożenie  na czas do końca czerwca br.

 

 

 

Ad 5.Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Sokołach

w Szkołę Filialną Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

Przewodnicząca przedstawiła projekt w/w uchwały.

O zabranie głosu poprosił Burmistrz Stawisk. Przewodnicząca  otworzyła dyskusję w temacie przekształcenia szkoły w Sokołach, po czym udzieliła głosu  burmistrzowi.

Burmistrz nawiązał do  posiedzenia sesji, która odbyła się w 2003 roku, kiedy  radni  podczas obrad zajmowali się likwidacją szkół. Budynek urzędu  był zablokowany przez wzburzonych rodziców   co w porównaniu do dzisiejszej   sytuacji  to można powiedzieć ,że jest spokojnie. Burmistrz  poinformował  obecnych na sali, że  przed sesją kontaktował się   z nim  dyrektor przekształcanej   placówki z pytaniem - czy jego obecność na sesji jest obowiązkowa. Zdaniem Burmistrza to Kuratorium Oświaty w Białymstoku, społeczność szkoły i mieszkańcy  musieli  dojrzeć do decyzji, że w takim wymiarze jak obecnie funkcjonuje Szkoła Podstawowa w Sokołach nie może ona  istnieć. Burmistrz stwierdził, że z danych ewidencji ludności  wynika, że wskaźnik urodzeń wskazuje na fakt ,iż  przez szereg kolejnych lat gmina Stawiski będzie borykała się  z VI – klasową szkołą  w strukturze tylko czterech  klas.

Jeżeli chodzi o decyzję w sprawie uchylenia  w części uchwały  intencyjnej  Rady  Miejskiej w Stawiskach i opinię Kuratorium Oświaty to decyzje te powinny zapaść  kilka lat wcześniej. W dalszej części wypowiedzi Burmistrz poinformował zebranych, że do Przewodniczącej  Rady wpływają skargi z których wynika, że    Pani Barbara Rzadka  jako  członek Związku  Nauczycielstwa Polskiego pozwala na przekształcenie szkoły w Sokołach , a jeżeli chodzi o szkołę w Dzierzbi to nie ma ani słowa mowy o jej likwidacji przy również małej  liczbie dzieci.

W złożonym wyjaśnieniu do skarżących  Burmistrz poinformował, że w gminie funkcjonują jeszcze inne filie i sytuacja taka jest  w porządku. Dlatego też filia  szkoły w Sokołach może funkcjonować w strukturze organizacyjnej sieci szkół w gminie Stawiski. Zarówno do Ministerstwa Edukacji Narodowej jak i do Podlaskiego Kuratora Oświaty zostały wysłane wyjaśnienia, które były  wystarczające, aby Kuratorium  Oświaty pozytywnie zaopiniowało zamiar przekształcenia szkoły w Sokołach.

Następnie Burmistrz w swoim przemówieniu poruszył kwestię dotycząca zatrudnionych nauczycieli w Szkole Podstawowej Sokołach. Poinformował, że nauczyciele, którzy będą zagrożeni utratą pracy mogą skorzystać z  prawa odejścia na emeryturę. Po czym zwrócił się do radnych, którzy mieliby wątpliwości podczas głosowania nad uchwałą. Burmistrz powiedział, że jeśli radni myślą, że   krzywdzą kogoś personalnie poprzez swoje  głosowanie za przekształceniem szkoły to Burmistrz zapewnił ,że jeżeli  chodzi o organizację szkoły, to radni powinni odrzucić wątpliwości i nie będzie problemów z zatrudnieniem pozostałych nauczycieli na terenie gminy Stawiski.

 Dodatkowo Burmistrz powołał się na obecną na sesji Panią Dyrektor Danutę Truszkowską ,której  również sprawa  ta dotyczy, ponieważ Rada poprzez swoje  pozytywne głosowanie nad uchwałą obdarzy Panią Dyrektor D.Truszkowską następną filią, gdyż  szkoła w Sokołach stanie się integralną częścią Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

Na koniec Burmistrz zwrócił się do radnych o przyjęcie uchwały, ponieważ będzie to dobra decyzja Rady dzięki której odprawy i świadczenia finansowe mogą  jeszcze skutkować w 2010, natomiast w 2011 już będzie można dzięki temu przekształceniu wypatrywać oszczędności.

Przewodnicząca  podziękowała Burmistrzowi za przemówienie po czym poinformowała, że winna jest radnym wyjaśnienie.

Jeżeli chodzi o kwestię dotyczącą Sokół  to w szkole tej, nie dzieła Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele ze szkoły należeli do  związku, jednak wypisali się z członkowstwa. Działa tam tylko Związek „Solidarność”. W  szeregach Związku Nauczycielstwa Polskiego podjęto zasadę, że jeśli związek zawodowy nie ma  przedstawicieli w danej jednostce  to wówczas związkowcy nie bronią racji innych zatrudnionych tam  nauczycieli. Jeżeli chodzi o zarzut, że  szkoła w Dzierzbi nie jest likwidowana to Przewodnicząca  podała argument, że w szkole filialnej w Dzierzbi jest taka sama liczba dzieci w klasach 0-III jak w Sokołach w klasach 0-VI.Na koniec  dodała, że klasa dwu lub czteroosobowa nie sprzyja rozwojowi, ani ucznia, ani nauczyciela na miarę XXI wieku. Po czym zamknęła dyskusję w temacie uchwały.

Przewodnicząca odczytała raz jeszcze projekt w/w  uchwały i poddała go pod głosowanie Rady Miejskiej.

Obecnych podczas glosowania : 12 radnych.

W wyniku głosowania: 9 radnych głosowało  „za”, 2 radnych „ przeciw”, 1 radny „ wstrzymał się” od głosu.

Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVI/183/09  Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Sokołach w Szkołę Filialną w Sokołach Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach  stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad 6.Podjęcie uchwały w sprawie określenia sieci i obwodów publicznych szkół podstawowych na terenie Gminy Stawiski.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały po czym otworzyła dyskusję w  tym punkcie.

Burmistrz zwrócił się do Rady i Przewodniczącej o naniesienie poprawek w w/w  projekcie.

W celu dokonania poprawek redakcyjnych Przewodnicząca ogłosiła przerwę w obradach.

Po przerwie radni otrzymali poprawiony projekt uchwały.

W tym momencie zmienił się skład obecnych na posiedzeniu z powodu przybycia na sesję radnego Roberta Urbana.

Przewodnicząca poinformowała o dokonanych poprawkach w projekcie uchwały.

- do  § 2 ust.1 pkt. 1 dopisano poprawną nazwę miejscowości – Mieczki Sucholaszczki

- do  § 2 ust.1 pkt.3 ,4 i 5 dopisano wyraz : należy 

 - § 2 ust.2  otrzymuje brzmienie  w pkt. 1 :  w zakresie klas 0 – III należą sołectwa  : Poryte Szlacheckie, Poryte Włościańskie, Budziski, Hipolitowo;

 - oraz dopisano  pkt. 3  o treści :  należy  Szkoła Filialna w Dzierzbi w zakresie klas 0 – III  obejmująca  sołectwo Dzierzbia.

 

Przewodnicząca zwróciła się do radnych, aby  wszystkie  poprawki  w projekcie potraktować jako jeden wniosek  i poddać go pod głosowanie Rady.

Radni wyrazili zgodę na taka propozycję Przewodniczącej.

Po czym Przewodnicząca poddała  pod głosowanie projekt uchwały z  naniesionymi poprawkami.

Obecnych podczas głosowania : 13 radnych.

W wyniku głosowania: 13 radnych głosowało „za” przyjęciem poprawek do projektu uchwały.

Przewodnicząca stwierdziła, że Rada poprawki  w  projekcie uchwały przyjęła.

 Następnie Przewodnicząca poddała projekt  uchwały wraz z naniesionymi  i zatwierdzonymi poprawkami   przez Radę pod jej głosowanie.

Obecnych podczas głosowania : 13 radnych.

W wyniku głosowania 12 radnych głosowało „za”, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Przewodnicząca oznajmiła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVI/184/09 Rady Miejskiej w Stawiskach  w sprawie udzielenia określenia sieci i obwodów publicznych szkół podstawowych na terenie Gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad  7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok.

Projekt uchwały przedstawiła Skarbnik Gminy – Iwona Ofman.

Objaśnienia do zmian w budżecie.

Klasyfikacja wydatku na zadania inwestycyjne ”Przebudowa drogi powiatowej nr 1856B Poryte, Hipolitowo, Budy Poryckie – Budy  Stawiskie do drogi krajowej nr 61 na odcinku o długości  6,828 km” uległa zmianie z § 6050 „wydatki inwestycyjne  jednostek budżetowych” na § 6620 „dotacje celowe przekazane dla powiatu na inwestycje realizowane  na podstawie porozumień (umów) między  jst”. Ostateczna kwota powyższej pomocy finansowej wynosi 1.224.358 zł ( 25 % wykonanie zadania – 1.205.143 zł) i 50 % kosztów inspektora nadzoru – 19.215 zł) Kwotę brakującą  w wysokości 11.358 zł pokryto z rezerwy.

Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały. 

Radni nie podjęli dyskusji w temacie uchwały.

Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt  w/w uchwały.

Obecnych podczas głosowania : 13 radnych.

W wyniku głosowania: 13 radnych głosowało  „za” podjęciem uchwały.

Przewodnicząca poinformowała, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVI/185/09  Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r. stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad 8.Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Kolneńskiego i upoważnienia Burmistrza Stawisk do zawarcia umowy w tej sprawie.

Skarbnik Gminy przedstawiła projekt w/w uchwały.

Przewodnicząca otworzyła dyskusję wokół projektu uchwały. Radni nie podjęli dyskusji  wokół projektu. Po czym  Przewodnicząca  poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Obecnych podczas głosowania : 13 radnych.

W wyniku głosowania 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Uchwała Nr XLVI/186/09 Rady Miejskiej  w Stawiskach  w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Kolneńskiego i upoważnienia Burmistrza Stawisk do zawarcia umowy w tej sprawie  stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ad 9.Podjęcie uchwały w sprawie wyrażania zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stawiski.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały. Po czym otworzyła dyskusję wokół projektu.

Burmistrz wyjaśnił, iż Państwo Danuta i Tadeusz Truszkowscy zam. Stawiski zgłosili się z wnioskiem do gminy  o sprzedaż drogi. Burmistrz podkreślił, iż droga ta  jest  zbędna dla gminy, a  po sprzedaży posesja Truszkowskich zyska bezpieczny wjazd. Burmistrz dodał, iż w chwili obecnej  dojazd na posesję jest trudny, kręty i w razie niebezpieczeństwa straż miałaby  poważny problem z wjazdem na prywatną  posesję.

W końcowej części wypowiedzi Burmistrz dodał, iż wnosi do Rady o przyjęcie uchwały co umożliwi gminie dokonania wyceny działki i sprzedaży zwłaszcza, że gminie jest ona niepotrzebna.

Radny Z. Obrycki czy sąsiedzi nie wnoszą  sprzeciwu w tej sprawie.

Burmistrz odpowiedział, że strony zainteresowane nie wnoszą sprzeciwu wobec powyższego  sprawa jest jasna i Rada powinna wyrazić swoja wolę podczas głosowania.

Przewodnicząca zamknęła dyskusję i poddała projekt w/w uchwały pod głosowanie.

Obecnych podczas głosowania : 13 radnych.

W wyniku głosowania: 13 radnych głosowało „za” przyjęciem w/w projektu uchwały.

Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVI/187/09 Rady Miejskiej w Stawiskach  w sprawie  wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad 10.Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy działki gruntu nr 489/3 zabudowanej budynkiem stanowiącej własność Gminy Stawiski.

Przewodnicząca przedstawiła projekt w/w uchwały i otworzyła dyskusję.

Burmistrz wyjaśnił, iż Wojciech Chojnowski był dzierżawcą budynku położonego przy ulicy Długiej 39 w Stawiskach. W związku z upływem terminu umowy, zwrócił się z wnioskiem o zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na ten budynek. Zgodnie z uregulowaniami w ustawie  o gospodarce  nieruchomościami   w przypadku, gdy po umowie zawartej  na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają  kolejne umowy, których przedmiotem jest  ta sama nieruchomość wymagana jest zgoda Rady Miejskiej.

Burmistrz dodał, że w budynku tym dzierżawca zgromadził maszyny niezbędne do wykonywania pracy. Nie pozwala to więc przenieść się z dnia na dzień. Termin dzierżawy już minął. Do gminy wpłynęło pismo o  przedłużenie umowy  dzierżawy  na które  została udzielona odpowiedź, aby W. Chojnowski utrzymywał budynek na starych zasadach do czasy wypowiedzenia się Rady  Miejskiej w przedmiotowej  sprawie.

            W kwestii tej Burmistrz  opowiedział się  za przyjęciem uchwały przez Radę. Argumentował, iż w kraju  jest kryzys, jednak  przedsiębiorca pracuje na własne utrzymanie, płaci podatki i czynsz dzierżawny do gminy. Różnie z tym czynszem bywa, jeżeli jest praca to  czynsz wpływa na czas, a jeśli nie ma zleceń, to czasami  z wpłatą  raty dzierżawca  opóźnia się. Geodeta  dokona podziału działki od ul. Źródłowej, co umożliwi   dojazdy do kilku działek, aby można było w przyszłości podzielić ten obszar na działki budowlane.

Przewodnicząca zapytała czy radni  mają jakieś wątpliwości  i pytania w tej  kwestii.

Radni uwag nie zgłosili wobec czego Przewodnicząca zamknęła dyskusję wokół projektu uchwały.

Przewodnicząca  poddała pod głosowanie projekt uchwały.

Obecnych podczas głosowania : 13 radnych.

W wyniku głosowania: 13 radnych głosowało „za” przyjęciem w/w projektu uchwały.

Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XLVI/188/09  Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie dzierżawy działki gruntu nr 489/3 zabudowanej budynkiem stanowiącej własność Gminy Stawiski  stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad 11.Rozpatrzenia wniosku radnego Jerzego Bielawskiego złożonego na sesji w dniu 17 kwietnia 2009r.

Przewodnicząca odczytała wniosek złożony na sesji w dniu 17 kwietnia 2009r. przez radnego Jerzego Bielawskiego.  Następnie  otworzyła dyskusję.

Jako pierwszy głos zabrał radny Robert Urban – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Radny oświadczył, iż zdziwiło go  pismo  złożone przez radnego  Jerzego Bielawskiego. Przypomniał zebranym, że w ubiegłym roku do  sprawozdania budżetu gminy  radny  Jerzy Bielawski  złożył  37 pytań.  Zdaniem radnego  Roberta Urbana wniosek  radnego  Bielawskiego dot. rezygnacji z pracy w Komisji Rewizyjnej  jest spowodowany  zastrzeżeniami  do decyzji, które podejmuje Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz. Radny Bielawski nie zgadza się   z tym, nie popiera  decyzji Burmistrza, tak więc wystąpił przeciwko radnemu  Robertowi Urbanowi.

Następnie głos zabrał radny Józef  Rudzki, który  w swoim przemówieniu zaznaczył, iż Rada Miejska w  tej kadencji  rozpatrywała już wniosek o odwołanie radnego Roberta Urbana z funkcji Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej  i w tej chwili radnemu Józefowi  Rudzkiemu nasunął się wniosek, aby obaj  panowie doszli do  porozumienia i znaleźli rozwiązanie swoich  problemów i nieporozumień.

Na co radny Jerzy Bielawski stwierdził, że Komisja Rewizyjna dzieła nieprawidłowo. Oświadczył, iż wniosek, który wpłynął do Rady o rezygnacji, to zdecydowanie  jego  wola. Jeżeli chodzi o decyzję podejmowane przez  Burmistrza,  to  radny w chwili obecnej nie ma Burmistrzowi nic  do zarzucenia. Uwagi i zarzuty do działalności Burmistrza radny przedstawia  w trakcie posiedzeń sesji. Jeśli jest  sprawa do poruszenia, radny kwestię tę zawsze porusza. W końcowej części wypowiedzi radny Jerzy Bielawski stwierdził, iż nie widzi żadnej innej możliwości współpracy  z radnym  Urbanem i wnioskuje o przyjęcie jego rezygnacji.

W tej sytuacji Burmistrz stwierdził, iż skoro jest taka wola radnego Bielawskiego, wniosek należy poddać pod głosowanie Rady Miejskiej. Radny należy do Klubu „Wspólny  Cel” jeżeli wynik głosowania będzie pozytywny wówczas  musi nastąpić zmiana składu komisji. Zgodnie z ustawą w samorządzie gminnym wszystkie kluby rady powinny mieć reprezentację w Komisji Rewizyjnej. Jeżeli  wynik będzie negatywny skład Komisji Rewizyjnej pozostanie bez zmian.

Przewodnicząca zwróciła się do radnych  z pytaniem czy są  osoby, które chciałyby zabrać głos w tej sprawie. Nikt nie zgłosił chęci dalszej dyskusji. Wobec czego  Przewodnicząca zamknęła dyskusję  i  poddała pod głosowanie  wniosek radnego Bielawskiego w sprawie rezygnacji z pracy komisji.(Wniosek stanowi załącznik do niniejszego protokołu.)

W wyniku głosowania: 6 radnych głosowało „za” odwołaniem  radnego z  członka Komisji Rewizyjnej ,7 radnych ”wstrzymało się” od głosu w tej sprawie.

Przewodnicząca poinformowała, iż Rada poprzez swoje głosowanie  odwołała  Radnego Bielawskiego z członka Komisji Rewizyjnej  co jest jednoznaczne z podjęciem uchwały w tej sprawie.

Uchwała Nr  XLVI/189/09 Rady Miejskiej w Stawiskach  sprawie odwołania radnego z członka Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Stawiskach stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad 12.Wolne wnioski i informacje.

            - Burmistrz poinformował, iż  30 - 31 maja br. wzorem lat ubiegłych gmina  Stawiski będzie organizowała  wycieczkę do Lichenia. Stało się już to tradycją  w gminie i   chętni na wyjazd mogą zapisywać się  w sekretariacie urzędu. Należy tylko  ustalić koszty i omówić sprawy organizacyjne związane z wycieczką. Jeżeli będzie duża ilość chętnych wówczas z gminy pojedzie dwa autokary.

            - Burmistrz zwrócił się  do sołtysów i przypomniał  zebranym, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym  sołtys  ma prawo korzystać z ochrony prawnej  przysługującej  funkcjonariuszom  publicznym. W gminie Stawiski zdarzył się incydent nieprzyjemny dla pani sołtys kiedy to mieszkańcy krytykowali jej działalność jako sołtysa, że nieprawidłowo wypełnia  powierzone jej obowiązki. Burmistrz stwierdził, że przypadki takie nie powinny się powtarzać,  gdyż świadczy to o nas  jako społeczeństwie bardzo  negatywnie.

Przewodnicząca zwrócił asię   do radnych czy mają  pytania  lub wolne wnioski.

Radny Zdzisław Obrycki zwrócił się z pytaniem dot. okresu gwarancji wykonanej nawierzchni na ulicy Furmańskiej w Stawiskach.

Zastępca Burmistrza  A. Rutkowska odpowiedziała, że gwarancja wynosi 12 miesięcy i zgodnie z  wcześniejszymi ustaleniami na początku maja br. odbędą się   przeglądy dróg.

Ponownie głos zabrał radny Zdzisław Obrycki pytając Burmistrza co gmina ma do zaoferowania w sezonie letnim dla mieszkańców i prosił o dokładne wyjaśnienie jak wyglądają prace nad Zalewem.

Burmistrz odpowiedział radnemu, że pewnych ustaleń i procedury nie da się przyśpieszyć. Należy cierpliwie czekać na przyjazd specjalistów z Warszawy, którzy w  miesiącu maju zdecydują jaka będzie forma uszczelniania zbiornika wodnego. Obecnie zbiornik stwarza niebezpieczeństwo - grozi zalaniem miasta.

Kolejne pytanie do Burmistrza skierował radny Zdzisław Obrycki. Zapytał gdzie została przeniesiona tablica pamiątkowa, która była umieszczona na budynku Ośrodka Zdrowia w Stawiskach.

Burmistrz odpowiedział, iż w sprawie tej pracownik merytoryczny gminy konsultował się z PUW B-stok i tablica została zgodnie z ustaleniami zabezpieczona i złożona do przechowania w budynku mienia gminnego.

Następnym radnym, który poprosił o zabranie głosu był Marek Sobociński.

Przewodnicząca udzieliła głosu radnemu.

Radny poinformował zebranych, iż jest rodzicem dziecka uczęszczającego do Szkoły Podstawowej w Porytem i posiada wiedzę od innych rodziców mających tam dzieci, że do Rady Miejskiej w Stawiskach wpłynął  wniosek, który był kierowany do Rady a nie do samej Przewodniczącej. Po czym zapytał o dokładną datę wpływu.

Przewodnicząca odpowiedziała radnemu, że wniosek wpłynął 2 marca br.

Radny Sobociński poprosił o zaprezentowanie powyższego wniosku Radzie.

Przewodnicząca odpowiedziała, że wniosek ten radnym już przedstawiła na sesji dn.24 kwietnia 2009r.

Radny dalej kontynuował  rozmowę pytając do kogo było skierowane pismo.

Przewodnicząca odpowiedziała, że pismo zostało skierowane do Rady Miejskiej.

Na co radny odparł, iż chciałby znać treść odpowiedzi kierowanej do szkoły.

            Przewodnicząca odczytała treść odpowiedzi skierowanej do Dyrektora Szkoły Podstawowej w Porytem, że wniosek zostanie przedstawiony na posiedzeniu Sesji Zwyczajnej Rady Miejskiej w Stawiskach.

Burmistrz zwrócił się do radnego Sobocińskiego i podkreślił, że radny należy do społeczności szkolnej a Dyrektor Szkoły poinformowała, iż społeczność szkolna jest informowana o podjętych działaniach, a radny twierdzi że nic nie wie.

Burmistrz dodał, że Przewodnicząca Rady reprezentuje Radę na zewnątrz i dlatego  dyskusja jest zbędna i nie powinno mówić się dlaczego Przewodnicząca wypowiada się na temat Rady. Burmistrz powiedział, że radny Marek Sobociński w poprzedniej kadencji wypowiadał się na temat Rady przez okres kadencji – czterech lat, tak więc Burmistrz nie rozumie tej sprawy.

Radny Sobociński nadal argumentował, iż skoro pismo zostało skierowane do Rady to Przewodnicząca powinna przekazać to Radzie, a Rada zdecydować co ma odpisać i dalej robić. Zwrócił się do Przewodniczącej pytając dlaczego tak długo zwlekała z nadaniem imienia szkole, minęło już prawie 2 miesiące od daty wpływu wniosku. Podkreślił, iż nie chce stawiać zarzutów Przewodniczącej tylko zwraca się jako rodzic, gdyż jego dziecko chodzi do tamtejszej szkoły i wybór patrona to decyzja bardzo ważna dla całego społeczeństwa.

Przewodnicząca odparła, że wniosek został przedstawiony na sesji w piątek i szkoda, że właśnie radnego nie było.

Burmistrz zabrał glos w dyskusji stwierdzając cyt. : „Szkoła im. Jana Pawła II to rada padnie na kolana i powie za”

W dalszej części wypowiedzi Burmistrz stwierdził, iż tematy, które były poruszane na sesjach  były jego zdaniem ważniejsze niż nadanie imienia szkole.

Na co radny Marek Sobociński odparł, iż patrona szkoły wybrała społeczność w demokratycznych wyborach taka była  wola  ludzi. Radny stwierdził, że Dyrektor Szkoły w Porytem nie zdąży z procedurą  związaną z nadaniem imienia to winna jest Pani przewodnicząca bo wystarczyło tylko dopisać do porządku obrad sesji i takie prawo miała Przewodnicząca .

Radny Józef Rudzki zabrał głos w dyskusji stwierdzając, cyt. : „ Na Patrona to trzeba sobie zasłużyć, a wszelkie wątpliwości proszę załatwiać na piśmie”.

Radni dalszej dyskusji  w tym temacie nie podjęli. Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca przeszła do ostatniego  punku  posiedzenia.

Ad 13.Zamknięcie obrad sesji.

Przewodnicząca Rady zamknęła obrady XLIV Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach. Podziękowała zebranym za udział w posiedzeniu.

Protokołowała
Przewodnicząca Rady Miejskiej
M.M
Barbara Rzadka
Data dodania:
Data upublicznienia: wtorek, 7 lip 2009 09:25
Opublikował(a): Jarosław Laskowski
Zaakceptował(a): Jarosław Laskowski
Artykuł był czytany: 1891 razy