BIP Gminy Stawiski

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół Nr XXIX/08 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach

z dnia: 29 maja 2008 roku
w sprawie:
XXIX Sesja Rady Miejskiej w Stawiskach odbyła się 29 maja 2008 r.w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Stawiskach, twała od godziny 1310 do godziny 1500.

Skład Rady – 15 radnych.
Radnych obecnych na posiedzeniu 11.
Radni nieobecni na posiedzeniu: p. Jacek Konopka, p. A.Kępa, p. R.Urban, p.S.Kołakowski
Sołtysi wg załączonej listy obecności.
Goście zaproszeni wg załączonej listy obecności.
Ad 1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

Pani Barbara Rzadka – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach otworzyła XXIX Sesję Rady Miejskiej w Stawiskach.
Stwierdzenie quorum.
Na podstawie listy obecności radnych (załącznik do protokołu)
Przewodnicząca stwierdziła quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał.
Powitała radnych, gości zaproszonych i wszystkich obecnych na sali obrad.
Następnie zapoznała radnych z proponowanym porządkiem obrad.

Proponowany porządek obrad:
  1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołu z obrad XXVIII sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 kwietnia 2008 r.
  3. Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi.
  4. Sprawozdanie Burmistrza w okresie między sesjami.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.
  6. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIX/81/07 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 2 grudnia 2007 r. w sprawie przyjęcia planu Rozwoju Lokalnego Gminy Stawiski.
  7. Przyjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 5.967.472 zł
  8. Wolne wnioski i informacje.
  9. Zamknięcie obrad sesji.
Przewodnicząca Rady zwróciła się z pytaniem do radnych czy są uwagi bądź wnioski do porządku obrad.
Burmistrz wyjaśnił, iż w projektach uchwał zostały naniesione poprawki, które dotyczącą zmian związanych z koniecznością dostosowania do składanych wniosków o fundusze unijne.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządek obrad.

Obecnych podczas głosowania - 11 radnych.
W wyniku głosowania: 11 radnych „za” Przewodnicząca stwierdziła, że porządek został przyjęty jednogłośnie.

Ad 2.Przyjęcie protokołu z obrad XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 kwietnia 2008 r.

W wyniku głosowania: 10 radnych głosowało „za” przyjęciem,1 radny „wstrzymał się od głosu”

Przewodnicząca poinformowała, że protokół z obrad XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach został przyjęty.

Ad 3.Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi.

Radny Z. Obrycki zapytał kto zlecił wycinkę drzew nad Zalewem w Stawiskach ?

Burmistrz odpowiedział, że sam zlecił wycinkę drzew nad Zalewem. Jeżeli chodzi o nadzór sprawował go p. Józef Steczkowski. Burmistrz dodał, że należy jeszcze posprzątać gałęzie po wykonanej pracy. Członkowie wspólnoty również dokonywali wycinki drzew.

Radny J. Bielawski – Przewodniczący Klubu Radnych „Wspólny Cel” złożył interpelacje do Burmistrza o następującej treści:

Przez Gminę Stawiski w tym na znacznej swej długości przez teren miasta Stawiski przebiega droga nr 61.Jest to droga krajowa o znacznym natężeniu ruchu zarówno samochodów osobowych jak też transportu ciężarowego. Wg niektórych danych drogą tą w ciągu doby porusza się ponad 3 800 pojazdów. Tak intensywny ruch pojazdów powoduje bardzo duże zagrożenie dla mieszkańców miasta, tym bardziej że droga ta praktycznie przecina miasto na dwie części. Niejednokrotnie szczególnie w okresie natężonego drogowego ruchu, przejście na drugą stronę drogi 61 pomimo istniejących przejść dla pieszych to prawdziwa wyprawa,szczególnie dla dzieci. Ruch oraz wywołane nim drgania wywołują także straty materialne,w budynkach szczególnie położonych przy ul. Zjazd,ul Plac Wolności oraz ul. Łomżyńskiej.

Uwzględniając powyższe fakty oraz interwencje kierowane do nas przez mieszkańców miasta w tej sprawie uprzejmie prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
1.Czy zamierza, a jeśli tak to kiedy i jakie zamierza podjąć pan działania w zakresie wyeliminowania/ograniczenia negatywnych skutków oddziaływania drogi 61 na warunki życia w mieście i gminie?
2.Jakie zamierza pan podjąć działania w zakresie doraźnej poprawy bezpieczeństwa pieszych przekraczających drogę nr 61.
3.Czy i gdzie zgłaszane były dotychczas propozycje dotyczące poprawy stanu bezpieczeństwa lub modernizacji /przebudowy najniebezpieczniejszych odcinków na drodze 61?
Wnosimy o udzielenie szczegółowej i wyczerpującej odpowiedzi w trybie określonym w statucie Gminy.

Po złożeniu interpelacji radny J. Bielawski zadał pytania Burmistrzowi:
1) Z zakresu przestrzegania zasad BHP w gminie. Zwrócił uwagę, iż trudno jest odróżnić pracownika gospodarczego na chodniku, ponieważ nie posiada on kamizelki, która odznaczałaby pracownika od zwykłego przechodnia. W chwili obecnej nie wiadomo jest, kto faktycznie pracuje, a kto po prostu stoi. Podkreślił, iż jest to wymóg, a poza tym nieoznakowanie pracownicy na drodze stanowią niebezpieczeństwo. Kiedy zostaną wyposażeni pracownicy w odzież ochronną?
2) Radny poruszył również fakt, iż podczas ostatniej wycieczki na której byli sołtysi z terenu gminy pękły przewody hamulcowe. Wobec tego zwrócił się z prośbą do Burmistrza, aby podjął działania sprawdzające sprzęt, gdyż takie rzeczy nie powinny następować. Zaznaczył, iż to, co się stało nie powinno mieć miejsca. Dobrze, że szczęśliwie się wszystko zakończyło i nic nikomu się nie stało, ale mogła być tragedia.
Wnioskował, aby w tym zakresie Burmistrz podjął działania, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła. 3) Na jakim etapie jest sprawa zakupu samochodu ratowniczego dla OSP w Stawiskach?

Burmistrz odpowiedział radnemu:
1) Pracownicy zatrudnieni do sprzątania miasta zostaną wyposażeni w kamizelki odblaskowe jutro, bo w dniu dzisiejszym już nie zdążymy.
2) Jeżeli chodzi o zdarzenie na wycieczce pękł – jeden przewód a 3 pozostałe były sprawne, dlatego też możliwa była dalsza jazda. Takie rzeczy, jak pękniecie przewodu, zdarzyć się może każdemu. Nie można tego w żaden sposób przewidzieć. Przewód został wymieniony i dokonano szczegółowego przeglądu samochodu. Wyjeżdżając ze Stawisk samochód był sprawny.
3) Zakup samochodu dla OSP Stawiski – Burmistrz poinformował, że 30 kwietnia br. odbędzie się posiedzenie Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zarząd Wojewódzki OSP stoi na stanowisku aby cztery gminy zostały potraktowane jednakowo. Zarząd nie podjął jeszcze decyzji, zapadnie ona juto. To już jest ostatni etap, po którym można rozpisywać przetarg. Pani Sokołowska ,która zajmuje się wnioskiem gminy Stawiski, przekazała, że jeśli zarząd usztywni swoje stanowisko wówczas Rada Nadzorcza podejmie decyzje. Wówczas żadna gmina nie dostanie dotacji wszystkie będą miały zaproponowaną pożyczkę w wysokości 200 tys. zł.
Po posiedzeniu Rady Nadzorczej będzie wiadomo więcej.

Radny Jerzy Bielawski nawiązał do wypowiedzi Burmistrza argumentując, iż takie rzeczy mogą zdarzać się w prywatnych samochodach. Jednak jeśli chodzi o samochody służbowe prosił o zwrócenie szczególnej uwagi na stan sprzętu.

Burmistrz odniósł się do radnego, iż takie rzeczy mają prawo się zdarzać i to nie była awaria tego typu, że nagle zniknęły hamulce, to była utrata płynu hamulcowego. Nikt nie potrafi przewidzieć, co może się wydarzyć.

Na tym zakończono dyskusję.

Ad 4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie miedzy sesjami.

Burmistrz przedstawił sprawozdanie – stanowi ono załącznik do niniejszego protokołu.

Ad 5.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.

Burmistrz poinformował radnych, że wszystkie poprawki, jakie zostały naniesione do uchwał, które radni wcześniej dostali wynikają z dostosowywania wniosków o pozyskanie funduszy do aktualnych kwot i dokumentacji do budżetu gminy na 2008 rok. W chwili obecnej wnioski są jeszcze nie napisane do końca.

Przewodnicząca zwróciła się do p.Skarbnik o przedstawienie projektu uchwały.
Pani Skarbnik przedstawiła projekt w/w uchwały.
Po odczytaniu projektu uchwały Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusje wokół projektu uchwały.

O zabranie głosu poprosił Burmistrz.

Burmistrz powiedział, że hale sportowe najlepiej jest budować przy funkcjonujących szkołach. Ze względu na konieczność obniżenia kosztów zostały wyłączone boiska. Gmina Stawiski aby otrzymać dofinansowanie, musiała zmniejszyć ogólny koszt hali czyli bez boisk, bo razem koszt wynosił 8 mln. zł.

Burmistrz poinformował, że w 2008 rok gmina Stawiski złoży również wniosek do Programu Obszarów Wiejskich - będzie to na przełomie czerwca /lipca. Zależne jest to od terminu ogłoszenia konkursu, jak ruszy konkurs w ramach Orlik 2013 – blisko boisko. Będzie to dalszy ciąg realizacji wniosku, gmina Stawiski znajduje się na liście rezerwowej.

Przewodnicząca Rady zapytała, czy radni chcą nadal prowadzić dyskusję. Radni dalszej dyskusji nie podjęli.

O zabranie głosy poprosił radny p. J.Bielawski celem złożenia wniosku do Przewodniczącej Rady.

Radny J.Bielawski złożył wniosek w imieniu Klubu „Wspólny Cel” o wprowadzenie przez Radę dodatkowego zapisu do projektu uchwały § 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Stawisk. ust.2 z następującym zapisem: Burmistrz Stawisk na kolejnych sesjach w ramach sprawozdania z działalności w okresie między sesjami będzie składał szczegółowe sprawozdanie z realizacji z zał. 3 a do niniejszej uchwały.

Załącznik 3 a – to Zadania inwestycyjne w 2008 roku. Proponuję, aby w ramach tego sprawozdania Pan Burmistrz omawiał szczegółowo, co zostało zrobione, w jaki sposób są realizowane zadania inwestycyjne przyjęte do realizacji na rok 2008.

Burmistrz odniósł się do wniosku radnego, iż jego zdaniem w Ustawie o samorządzie gminnym jest wyraźne zapisane,iż Burmistrz składa sprawozdanie z wykonania uchwał.
Po czym poprosił o przerwę w obradach.
Przewodnicząca Rady zarządziła 10 minutową przerwę.

Po przerwie.

Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek radnego J.Bielawskiego.

W wyniku głosowania: 3 radnych „za”,5 radnych „przeciw”,3 radnych „wstrzymało się” od głosu.
Przewodnicząca poinformowała, że wniosek radnego nie został ujęty do projektu uchwały, gdyż nie uzyskał wymaganej ilości głosów poparcia.

Po czym Przewodnicząca poinformowała, iż nadal radni mogą zabierać głos w dyskusji wokół projektu uchwały.
Radni nie podjęli dalszej dyskusji.
Przewodnicząca zamknęła dyskusje wokół projektu uchwały.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.

W wyniku głosowania: 11 radnych „za” Przewodnicząca stwierdziła, że uchwała została przyjęta.

Uchwała nr XXVII/118/08 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 29 maja 2008 r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.


Ad 6.Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIX/81/07 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 2 grudnia 2007 r. w sprawie przyjęcia planu Rozwoju Lokalnego Gminy Stawiski.

Przewodnicząca Rady zwróciła się do p.Skarbnik o przedstawienie projektu uchwały.

Pani Skarbnik przedstawiła projekt w/w uchwały. Po odczytaniu projektu uchwały Przewodnicząca Rady otworzyła dyskusje wokół projektu uchwały.
Radni nie podjęli dyskusji wokół projektu uchwały wobec tego dyskusja została zamknięta.

Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt uchwały.

W wyniku głosowania: 10 radnych „ za”, 1 radny „wstrzymał się od głosu”

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XXIX/119/08 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 29 maja 2008 r. zmieniająca uchwałę Nr XIX/81/07 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 2 grudnia 2007 r. w sprawie przyjęcia planu Rozwoju Lokalnego Gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.


Ad 7.Przyjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 5.967.472 zł.

Pani Skarbnik przedstawiła projekt w/w uchwały. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady. Poinformowała zebranych, że otrzymała opinię RIO dot. zaciągnięcia kredytu. Po czym odczytała uchwałę RIO w tej sprawie.

      Przewodnicząca Rady odczytała Uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 14 maja 2008 r. z której wynika, że po dokonaniu analizy uchwały Rady Miejskiej w Stawiskach Nr XXVIII/115/08 z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok pod kątem możliwości sfinansowania uchwalonego deficytu budżetowego na 2008 rok RIO stwierdza co następuje:

      I. Rada Miejska w Stawiskach zwiększyła plan dochodów o kwotę 309.350 zł do wysokości 14.898.421 zł, a plan wydatków budżetowych zwiększyła o kwotę 4.093.681 zł tj. do wysokości 20.268.530 zł tym samym Rada zwiększyła deficyt budżetu o kwotę 3.784.331 zł do wysokości 5.370.109 zł.
Jako źródła pokrycia deficytu w opiniowanej wysokości Rada wskazała kredyt długoterminowy w kwocie 5.270.109 zł i pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 100.000 złotych.

      II. Ustalone w formie załącznika nr 6 do przedmiotowej uchwały Przychody i rozchody budżetu w 2008 roku zakładają uzyskanie przychodów ogółem 6.067.472 zł, w tym:
      - kredyt – 5.967.472 zł
      - pożyczki – 100.000 zł

Rozchody budżetu zaplanowano w wysokości 697.363 zł i obejmują one spłatę rat kredytów zaciągniętych wcześniej.

      III. Spłata kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych oraz kredytu i pożyczki planowanych w bieżącym rok obciąży budżet gminy do 2019. Na rok budżetowy do spłaty przypadają raty kapitałowe w kwocie 697.363 zł oraz odsetki w wysokości 165.600 złotych.
Środki na spłatę rat zostały uwzględnione w planie przychodów i rozchodów. Łączna kwota przypadających na rok bieżący spłat kredytów wraz z należnymi od nich odsetkami wynosi 862.963 zł i w stosunku do planowanych dochodów stanowi 5,79 %,nie przekracza więc maksymalnego limitu do 15 % określonego w art.169 ust.1 ustawy o finansach publicznych.
Analiza sytuacji finansowej Gminy w latach spłaty długu nie wskazuje na zagrożenie przekroczenia ustawowego limitu również w kolejnych latach. Prognoza budżetów gminy i spłaty zobowiązań do roku 2019,załączona do przedmiotowej uchwały, ustala szacunkowe kwoty dochodów i wydatków budżetowych z wyszczególnieniem wydatków bieżących i inwestycyjnych oraz uwzględnia - w rozbiciu na poszczególne lata - spłatę zobowiązań zaciągniętych wcześniej i planowanych do zaciągnięcia do końca bieżącego roku. Z ustaleń prognozy wynika, że spłata długu wraz z odsetkami, w stosunku do prognozowanych dochodów w poszczególnych latach, oscyluje w granicach od 5,79 % do 9,43 % w 2010 roku, w następnych powoli będzie się zmniejszać. IV. Z dołączonej do uchwały prognozy długu wynika, że na koniec 2007 roku gmina miała 3.313.713 zł długu z tytułu zaciągniętych kredytów. W trakcie roku budżetowego przewiduje się zmianę stanu zadłużenia, poprzez jego zwiększenie o 6.067.472 zł w związku z planowanym zaciągnięciem kredytu długoterminowego i pożyczki, jak i zmniejszenia o 697.363 zł poprzez spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu. Zadłużenie Gminy na koniec 2008 roku prognozowane jest na kwotę 8.683.822 zł, co stanowi 58,29 % planowanych dochodów. Wskaźnik ten w latach następnych będzie powoli acz systematycznie malał, ale jeszcze w 2013 roku będzie stanowił 25,7 % wprawdzie nie przekracza maksymalnego limitu 60% określonego w art.170 ust.2 ustawy o finansach publicznych ,ale niebezpiecznie się zbliżył.

Jednak skład Orzekający pragnie zwrócić uwagę, że poziom omówionych wskaźników nie gwarantuje bezpieczeństwa finansowego Gminy. Praktyka wskazuje, że zadłużenie zbliżone do 40% dochodów, w jednostkach o podobnej wielkości budżetów stwarza poważne problemy finansowe z utratą płynności finansowej włącznie. Zaciągnięte dotychczas pozostające do spłaty kredyty na realizację inwestycji w wysokości 3.313.713 zł zostaną zwiększone w 2008 roku o następne 6.067.472 zł.

Uchwalony deficyt na 2008 rok w wysokości 5.370.109 zł stanowi 36,04 % planowanych dochodów.
Nie można, zdaniem Składu, pominąć faktu, że wskaźniki, zarówno zadłużenia ogółem jak i spłaty, zostały wyliczone w oparciu o szacunkowe dochody w przeszłych latach. Założony poziom dochodów w latach następnych nie budzi zastrzeż, jedynie jest ich spadek w 2009 roku ze względu na brak dochodów ze sprzedaży majątku. Biorąc powyższe pod uwagę Skład Orzekający stwierdza, iż wskazane źródła sfinansowania deficytu budżetowego gminy, a także jego poziom są wprawdzie zgodne z przepisami ustawowymi, ale opinia ta opiera się jedynie na spełnieniu wymogów ustawowych. Nie warunkuje to zdolności gminy do spłaty zobowiązań, która jest związana z rzeczywistą płynnością finansową jednostki samorządu terytorialnego. Należy rozważyć zagrożenia ,na które Skład Orzekający zwrócił uwagę powyżej, szczególnie przy analizie możliwości realizacji dużych zamierzeń inwestycyjnych /jak na budżet Stawisk/ finansowanych kredytem i mieć na uwadze konieczność zapewnienia środków na bieżące, obowiązkowe zadania Gminy. Doświadczenia innych samorządów wskazują, że przy budżetach i wskaźnikach zadłużenia podobnej wielkości /jeśli nie uzyska się dochodów z zewnętrznych źródeł/ dochodzi często do utraty płynności finansowej gminy i braku środków na realizację bieżących ,obowiązkowych zadań.
Po odczytaniu powyższej opinii o zabranie głosu poprosił Burmistrz. Burmistrz odniósł się do przedłożonej opinii RIO. Poinformował, iż gmina Stawiski już kilkakrotnie nie miała płynności finansowej i to jest nic nowego. Dodał, iż to,co jest napisane w opinii jest prawdą. Gmina Stawiski mieści się we wskaźnikach jeśli chodzi o zadłużenie. Nie zgodził się z tym, że plany,jakie zostały zawarte w ramach inwestycji doprowadzą do przyblokowania gminy. Przedstawił trzy etapy zaplanowanych inwestycji z kredytowania:

I etap – Rostki – Cedry, Kobylin – Wysokie Małe – Wysokie Wielkie - planowany do zaciągnięcia kredyt w wysokości – 1.711.103

II etap – Stawiski ul. Projektowana i ul. Witosa – planowany do zaciągnięcia kredyt w wysokości – 283.255 zł

III etap – Zabiele do E 61,E 61Dzięgiele – planowany do zaciągnięcia kredyt – 665.362 zł

Już dziś z kosztorysu I etapu wynika, że będzie to kwota mniejsza o 442 tys. zł. Nie licząc kwoty, jaką mamy zagwarantowaną w Powiecie Kolneńskim kwota około 100 tys.zł – 150 tys.zł.

Z kosztorysu II etapu wynika, że potrzebna będzie kwota 233.000 zł czyli o 50 tys.zł mniej.

Z kosztorysu III etapu wynika kwota 239 tys.zł i 92 tys.zł Dzięgiele Zabiele
To daje 331 tys.zł czyli również mniej. Właściwie już z tych trzech etapów wynika, że nie trzeba będzie zaciągać ok.1 mln zł kredytu. Kosztorysy opiewają ok. 1 mln zł mniej.
Prognoza długu jest wysoka po to, aby maksymalnie zaplanować stąd wskaźnik jest wysoki i wynosi 58,29 % zadłużenia gminy. Z danych liczbowych wynika, że tak na pewno nie będzie. Realne zadłużenie będzie wiadome na koniec roku.

W podsumowaniu swojej wypowiedzi Burmistrz dodał, iż słowna potyczka, która miała miejsce na ostatniej sesji gdyby miała być dzisiaj rozpatrywana to po wstępnej analizie zaplanowanych inwestycji już wiadomo, że sprawdza się koncepcja burmistrza. Wobec czego Burmistrz bardzo się cieszy i dlatego też prosi Radę o przegłosowanie powyższej uchwały.
Przewodnicząca Rady zwróciła się do radnych, czy chcą zabrać głos w temacie projektu uchwały dot. zaciągnięcia kredytu. Radni nie podjęli dalszej dyskusji.
Wobec czego Przewodnicząca zamknęła dyskusję wokół projektu uchwały.

Radny p.Jerzy Bielawski złożył wniosek do Przewodniczącej Rady o przeprowadzenie głosowania jawnego, imiennego w sprawie:
      - przyjęcia uchwały dot. zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 5.967.472 zł

Następnie Przewodnicząca przyjęła wniosek i zarządziła głosowanie jawne, imienne na podstawie art. 52 ust.2 Statutu Gminy Stawiski.

Kolejno z listy obecności radni zostali odczytani.
Odbyło się głosowanie.
W wyniku głosowania:
Radny Robert Bagiński – „ZA”
Radny Jerzy Bielawski – „PRZECIW”
Radny Stefan Chmielewski - „ZA”
Radny Andrzej Kiciński - „ZA”
Radny Andrzej Kępa – nieobecny
Radny Sławomir Kołakowski – nieobecny
Radny Jacek Konopka – nieobecny
Radna Ewa Kurzątkowska „ZA”
Radny Bolesław Maliszewski „ZA”
Radny Zdzisław Obrycki „PRZECIW”
Radny Józef Rudzki „ZA”
Radna Barbara Rzadka „ZA”
Radny Marek Sobociński „PRZECIW”
Radny Michał Szulc „ZA”
Radny Robert Urban - nieobecny
Przewodnicząca podała wyniki głosowania.

W wyniku głosowania: 8 radnych „za”,3 radnych „przeciw”,

Przewodnicząca Rady poinformowała, że uchwała została przyjęta. Powołała się na zapisy z Ustawy o samorządzie gminnym dot. gminnej gospodarki finansowej, że uchwały dotyczące zobowiązań finansowych zapadają bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.

Uchwała Nr XXIX/120/08 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 29 maja 2008 r.w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 5.967.472 zł stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Ad 8.Wolne wnioski i informacje.

Przewodnicząca poinformowała o wyjazdach służbowych p.Marka Waszkiewicza – Burmistrza Stawisk:
- 05- 06 maja – Kukle – szkolenie w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych i kulturowych dla rozwoju wsi
09 maja – Białystok - spotkanie w urzędzie Marszałkowskim dot. wdrażania programu PROW 2007 – 2013
- 12 maja Kozioł – konferencja pt. Podsumowanie programu „Leader”
- 13 maja – Białystok Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spotkanie z p. Sokołowską w sprawie możliwości pozyskania dofinansowania bądź pożyczki na zakup samochodu OSO Stawiski
- 27 maja – Białystok – konferencja „Inwestuj u nas polsko – ukraiński obszar transgraniczny”
- 29 maja – Kolno –szkolenie Powiatowy Urząd Pracy

      O zabranie głosu poprosił Burmistrz. Zwrócił się do sołtysów, aby przekazali bezrobotnym na swoim terenie, że od miesiąca czerwca br. nie będzie zapewniał dojazdu bezrobotnym do Kolna w celu złożenia deklaracji dot. podjęcia pracy(podpisu).Zmieniły się standardy urzędu pracy i organizacja pracy. Bezrobotni będą objęci indywidualnymi programami terapii szukania zawodu. Bezrobotni będą spotykać raz na 3 miesiące w PUP Kolno, więc gmina nie będzie zapewniała 12 – 13 osobom dojazdu do Kolna, ponieważ indywidualne terminy konsultacji z pośrednikiem pracy. PUP ze swojej strony zapewni plakaty i informacje na ten temat.

Radny Z.Obrycki - W związku z tym, że został rozstrzygnięty przetarg na dostawę kostki polbruk, krawężników i obrzeży radny zapytał, które ulice będą remontowane z w/w materiału. Burmistrz odpowiedział, że zakresem robót objęte są ulice: Wiejska, Krótka, Długa.

Radny p.Z.Obrycki zwrócił się do Burmistrza z prośbą z związku z tym ,że zbliżają się wakacje. W okresie letnim nad Zalewem jest problem z kierowcami, którzy wjeżdżają na miejsce, które przeznaczone jest na plaże. W związku z tym prosił o wybranie ziemi przy lewej stronie wału i nawiezienie piasku plażowego. Wówczas nie wjedzie żaden samochód, gdyż po prostu ugrzęźnie.
Burmistrz odpowiedział radnemu,że na następne posiedzenie sesji przygotuje projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie,a w nim umieści zwiększenie środków finansowych na realizację tego, o co wnioskuje radny. Radny podziękował Panu Burmistrzowi.
Następnie Przewodnicząca odczytała życzenia od Macieja Żywno – Wojewody Podlaskiego z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego. Wojewoda złożył życzenia zadowolenia i satysfakcji z działań podejmowanych dla dobra społeczności lokalnej. Profesjonizm, rzetelność i zaangażowanie to cechy, od których zależy sprawność działania samorządu oraz zadowolenie mieszkańców regionu.
Do życzeń dołączył się p.Mieczysław Bagiński, który zaszczycił swoją obecnością posiedzenie sesji. Podziękował za zaproszenie i podzielił się dobrymi wiadomościami, które związane są z realizacją inwestycji zbiornika wodnego w miejscowości Dzierzbia.

Przewodnicząca Rady podziękowała p.Bagińskiemu za wystąpienie.

Ad 9.Zamknięcie obrad sesji.

Przewodnicząca podziękowała wszystkim zebranym za udział w sesji i zamknęła obrady XXIX Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.

Protokołowała
M.M



Przewodnicząca Rady Miejskiej
Barbara Rzadka

Data dodania:
Data upublicznienia: wtorek, 1 lip 2008 12:59
Opublikował(a): Przemysław Niedźwiedzki
Zaakceptował(a): Przemysław Niedźwiedzki
Artykuł był czytany: 2262 razy