Protokół Nr XXVII/04 z sesji Rady Miejskiej w Stawiskach
z dnia: 8 lipca 2004 roku
Lista obecności w załączeniu.
Sesję rozpoczęto o godz. 910 a zakończono o godz.1100
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Zatwierdzenie Programu Ochrony Środowiska dla gminy Stawiski na lata 2004 – 2015.
5. Zmiany w budżecie gminy na 2004 rok.
6. Zmiany w wieloletnim programie inwestycyjnym.
7. Przyjęcie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Stawiski.
8. Zapytania i wolne wnioski.
9. Zamknięcie obrad sesji.
Ad.1
Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Śmiarowski otworzył obrady Sesji. Porządek Sesji został przyjęty jednogłośnie.
Ad.2
Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.
Ad.3
Do rady nie wpłynęły interpelacje ani zapytania radnych.
Ad.4
Wiceprzewodniczący zapoznał wszystkich z Uchwałą w sprawie zatwierdzenia Programu Ochrony Środowiska dla gminy Stawiski.
Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych.
Uchwała Nr 83/XXVII/04 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 8 lica 2004 r w sprawie: zatwierdzenia Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Stawiski na lata 2004 – 2015 stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Ad.5
Pani Iwona Ofman – Skarbnik Gminy poinformowała o zmianach w budżecie gminy na 2004 rok.
Radni dyskutowali o potrzebie zatrudniania osób bezrobotnych w związku z tym, że na terenie gminy jest wysoki stopień bezrobocia opowiadali się aby jak największej liczbie osób umożliwić dopracowanie do świadczeń przysługujących tj. zasiłku.
Zgłaszali też uwagi co do pracy tych osób ażeby poprawiła się ich wydajność i gotowość do pracy. Radny Zdzisław Obrycki w swojej wypowiedzi zaznaczył, że pracownicy fizyczni nie wywiązują się sumiennie ze swojej pracy.
Padały propozycję radnych aby upoważnić jednego z pracowników ,który odpowiadałby za sprzęt i rozliczał się z wykonywanej pracy – jednak radni sceptycznie do tego podeszli gdyż w teren wysyła się dwóch pracowników to wówczas jeden człowiek nie będzie pilnował drugiego.
Radna Hanna Szymborska zwróciła się z zapytaniem na jak długo gminie wystarczy jeszcze na pokrywanie kosztów związanych z utrzymywaniem pracowników fizycznych.
Burmistrz odpowiedział, że wystarczy na zatrudnienie 3 pracowników wspomniał też ,że będą zatrudniane kobiety do sprzątania miasta.
Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie uchwałę 9 radnych głosowało za przyjęciem uchwały 2 nie brało udziału w głosowaniu z powodu nieobecności.
Uchwała Nr 84/XXVII/04 Rady Miejskiej w Stawiskach stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad.6
Burmistrz poinformował, że z zadań inwestycyjnych zostają wycofane dwie inwestycje tj. modernizacja drogi Budy Poryckie i modernizacja drogi Dzierzbia. Natomiast dodaje się do zadań inwestycyjnych :
- sieć wodociągową Barżykowo – Skroda Mała
- kanalizację przy ul. Łomżyńskiej
- przebudowę drogi Tafiły - Stawiski
- przebudowe drogi Jurzec Włościański – Jurzec Szlachecki – Olszewek
- przebudowę drogi Mieczki – Mieczki Pieniążki
- przebudowę ulicy Projektowanej
- przebudowę ulicy Pocztowej, Reymonta ,Witosa
- przebudowę ulic w Porytem (ulica Spokojna i Paszki z Radzanowa)
- przebudowa drogi do Bud Stawiskich
- przebudowa ulicy Furmańskiej
- przebudowa ulicy Smolniki
- rozbudowa budynku Gminnego Ośrodka Kultury
Wiceprzewodniczący Rady poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie limitów na wieloletnie programy inwestycyjne. ( 9 radnych głosowało za przyjęciem tejże uchwały).
Uchwała Nr 85/XXVII/04 stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Ad.7
Burmistrz poinformował, że wymóg opracowania Planu Rozwoju Lokalnego wynika z zapisów Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz konieczność zaplanowania przyszłych inwestycji. Plan Rozwoju Lokalnego określa zadania inwestycyjne gminy planowane do realizacji w latach 2004 - 2013 w tym również planowane do realizacji przy wsparciu z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.
Celem programu Rozwoju Lokalnego jest zapewnienie koncentracji środków na strategicznych działaniach samorządu. Plan Rozwoju Lokalnego będzie podlegał aktualizacji. Uchwalenie Planu Rozwoju Lokalnego jest konieczne do złożenia wniosków do zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ,a tym samym pozyskanie dofinansowania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Po wystąpieniu Burmistrza Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie Uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju lokalnego Gminy Stawiski
Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych. Uchwała Nr 86/XXVI/04 stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Ad.8
Zapytania i wolne wnioski
Do Rady wpłynęło podanie Państwa Wandy i Zdzisława Sienkiewicz w sprawie zapewnienia drogi koniecznej do działek.
Przewodniczący Rady P. Marek Sobociński zabrał głos w tej sprawie cyt. „ powiedział ,żeby wysłać pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg celem uzyskania wjazdu na teren działek. Rada wychodzi z inicjatywą aby sprawę te załatwić pozytywnie jednak gmina nie posiada środków finansowych na ten cel i wobec tego nie będzie ponosić kosztów z tym związanych „
Radny Józef Rudzki odniósł się również do tej sprawy cyt.:„Pani Sienkiewicz sprzedała swoją drogę dla P. Śleszyńskiego a teraz od gminy oczekuje drogi.”
Następnie głos zabrał Burmistrz wyjaśnił, że w planie droga do działek P.Sienkiewicz istnieje. W związku z tym, iż nieruchomość P.K.Filtra została oszacowana gmina w związku z decyzją Starosty zgłosiła zastrzeżenie do Komornika, że w razie sprzedaży posiadłości gmina będzie miała tam swój udział - tj. wytyczenia drogi koniecznej.
Radny Grzegorz Truszkowski zwrócił się z zapytaniem do Burmistrza w sprawie odpowiedzi na ulotkę Referendalną. Burmistrz zadeklarował, że na łamach prasy lokalnej tj. Głosu Kolneńskiego zamieści artykuł w sprawie sprostowania zarzutów przedstawionych obecnej Radzie.
Przewodniczący Rady mówił o pracy obecnej rady i jej koszcie utrzymania - wyraził swoją opinię cyt.:” że nie można tak twierdzić ,że utrzymanie radnych jest wysokie w stosunku do tamtej rady ,ponieważ nagromadzenie spraw służbowych jest inne i nie należy tak postrzegać ,że utrzymanie rady jest drogie.”
Na posiedzenie Sesji został poproszony Stanisław Łepkowski w celu wyjaśnienia zmian organizacji ruchu w mieście Stawiski. Powiatowy Zarząd Dróg wystąpił z wnioskiem do Urzędu marszałkowskiego na wniosek radnego powiatowego P. Zacharzewskiego aby poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego. W wyniku podjętej dyskusji w tej sprawie radni ustali co następuje:
- wprowadzić oznakowanie poziome na odcinku Plac Wolności (na odcinku drogi Wojewódzkiej i Powiatowej)
- zamontować lustro na budynku w którym mieści się Sklep Odzieżowy co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego
- zamontować łańcuchy przy Sklepie Wielobranżowym – skrzyżowanie drogi wojewódzkiej Nr 648 z ulicą Plac Wolności
- wyznaczyć miejsce na parkowanie Karetki Pogotowia przy słupie ogłoszeniowym
Radni wyrazili negatywny stosunek w sprawie usunięcia słupa ogłoszeniowego. W mieście są trzy takie słupy co zdaniem radnych wpływa na korzystny wizerunek miasta a w jednym z nich jest ujęcie elektryczne z którego korzysta Karetka Pogotowia.
Radny Zdzisław Obrycki złożył formalny wniosek aby odnowić te 3 słupy w mieście.
Samorząd gminy negatywnie odniósł się do ruchu jednokierunkowego zdaniem radnych jest to zagrożenie dla bezpiecznego ruchu w mieście.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Marek Sobociński
Protokółowała
M. Mroczkowska