Protokół Nr VII/15 z sesji Rady Miejskiej w Stawiskach
z dnia: 17 lutego 2015 roku
Protokół nr VII/14
Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach
z dnia 17 lutego 2015r. miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach
(sala konferencyjna)
początek sesji 12:00 koniec 13:20
Na sesji obecnych było 15 radnych (lista stanowi załącznik nr 1 do protokołu).
W obradach uczestniczyli sołtysi z terenu Gminy Stawiski (lista obecności stanowi załącznik nr 2 do protokołu).
Po formalnym otwarciu sesji Przewodniczący Rady Zalewski Józef przywitał wszystkich przybyłych Radnych Rady Miejskiej w Stawiskach i sołtysów.
Na podstawie listy obecności stwierdził quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał.
Następnie przedstawił zebranym proponowany porządek obrad.
- Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z obrad VI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 29 stycznia 2015r.
- Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza Stawisk w okresie między sesjami.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2015 rok.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody dotyczącej ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Stawiski.
- Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stawiskach.
- Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.
- Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Informacje.
- Zamknięcie obrad sesji.
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi do proponowanego porządku obrad.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Robert Urban zgłosił wniosek o wycofanie z porządku obrad sesji punktu 8. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.
Rada jednogłośnie przyjęła niniejszą zmianę do porządku obrad.
Porządek obrad VII Sesji RM przedstawia się następująco:
- Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z obrad VI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 29 stycznia 2015r.
- Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza Stawisk w okresie między sesjami.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2015 rok.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody dotyczącej ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Stawiski.
- Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Stawiskach.
- Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
- Informacje.
- Zamknięcie obrad sesji.
Porządek obrad został poddany pod głosowanie, po przyjętych zmianach. W wyniku głosowania 15 radnych głosowało „za” jego przyjęciem.
Przebieg obrad
Pkt 2.
Przewodniczący poddał protokół pod głosowanie. Obecnych podczas głosowania 14 radnych.
Protokół oznaczony Nr VI/15 został przyjęty przez Radę głosami: 13 „za”, 1 „wstrzymał się od głosu”.
Pkt 3.
Interpelacje: nie zgłoszono
Zapytania:
Wolne wnioski:
Radny Tadeusz Zalewski
Wniosek I
W związku z faktem wielu zatrzymań mieszkańców przez funkcjonariuszy policji w miejscu niedozwolonym dla pieszych, radny wnioskował o utworzenie dodatkowego przejścia w pobliżu urzędu.
Radny uważał, że po budowie obwodnicy Stawisk droga została przekształcona na gminną wobec czego realizacja wniosku należy do zadań gminnych.
Wniosek II
Zmiana oznakowania na zjeździe z obwodnicy Stawisk od strony Łomży – postawienie znaku Centrum Stawisk.
Radny Marek Sobociński stwierdził, że na BIP-ie nie ma nadal żadnej zmiany, o którą wnioskował na poprzedniej sesji. Wykaz nadal zawiera nazwiska mieszkańców gminy, którzy otrzymali pomoc publiczną z gminy i nie ma podane z jakiego tytułu otrzymali ulgę. Radny wnioskował o dokonanie zmiany w tym zakresie.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Stawiskach Józef Zalewski zapytał, czy kwestia kserokopii dokumentów w związku z akcyzą paliwową o nieodpłatne wykonywanie faktur i rachunków dla rolników została wyjaśniona. Czy prawdą jest, że kserokopie wykonywane są nieodpłatnie?
Radny Powiatu Kolneńskiego Stanisław Konopka wnioskował o oznakowanie drogi do miejscowości Zabiele.
Mieszkaniec Stawisk T. Szymborski poinformował zebranych, że zgłaszał się do urzędu z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji, jednak jak dotychczas nie otrzymał dokumentów, o które wnioskował. Stwierdził, że był zmuszony napisać w tej sprawie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży. Dodał, że jest pierwszym i powinien być chyba ostatnim mieszkańcem Stawisk, który w taki sposób dopomina się o informację publiczną. Pytał - Czy pani Sekretarz ma coś do ukrycia? Czy nadal obowiązuje kadencja cenzury, tak jak było to prowadzone przez 12 lat? Mieszkańcy interesują się działalnością prowadzoną w gminie. Na BIP-ie nie można znaleźć projektu i wykonania budżetu, nie ma protokołów z sesji, z działalności burmistrza. Na biuletynach innych gmin wszystko jest umieszczane na bieżąco. Pytał - Kiedy otrzyma odpowiedź na złożony wniosek?
Pkt 4.
Sprawozdanie z prowadzonej działalności przedstawił Krzysztof Rafałowski Burmistrz Stawisk. Sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt 5.
Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2015 rok przedstawił Przewodniczący Rady. Po czym otworzył dyskusję wokół projektu uchwały.
Radny T. Zalewski zwrócił się z zapytaniem dot. zmian w planie dochodów budżetowych. Czy na zwiększenie planu o 18.985 zł w związku z planowanym zatrudnieniem dwóch osób, w ramach robót publicznych, na okres 6 miesięcy gmina pozyska środki z zewnątrz, czy wyasygnuje z budżetu?
Krzysztof Rafałowski Burmistrz Stawisk odpowiedział, że środki na zatrudnienie pracowników gmina otrzyma z Powiatowego Urzędu Pracy w Kolnie.
Rada dalszej dyskusji nie prowadziła, została więc ona zamknięta.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Obecnych podczas głosowania 15 radnych. W wyniku głosowania: 15 głosów ”za”.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr VII/21/15 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 17 lutego 2015r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2015 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt 6.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody dotyczącej ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Stawiski przedstawił Przewodniczący Rady Józef Zalewski.
Następnie otworzył dyskusję wokół projektu uchwały. Rada w tym punkcie obrad dyskusji nie prowadziła. Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie Rady.
W wyniku głosowania: 15 radnych „za”.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr VII/22/15 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 17 lutego 2015r. w sprawie wyrażenia zgody dotyczącej ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt 7.
Projekt uchwały w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkolno – Przeszklonego w Stawiskach przedstawił Przewodniczący Rady Józef Zalewski.
Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję wokół projektu uchwały.
Radny M. Sobociński odniósł się do uzasadnienia projektu uchwały, z którego wynika, że stanowisko dyrektora zespołu zostanie powierzone jednej osobie. Zapytał jak będzie wyglądała sytuacja w rzeczywistości?
Krzysztof Rafałowski Burmistrz Stawisk odpowiedział, że zespołem kierował będzie dyrektor i wicedyrektor.
Rada dalszej dyskusji w tym punkcie obrad nie prowadziła.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W wyniku głosowania 12 radnych głosowało „za”, 3 radnych „wstrzymało się od głosowania”.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta większością głosów.
Uchwała Nr VII/23/15 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 17 lutego 2015r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkolno – Przeszklonego w Stawiskach stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Pkt 8. Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
Wolne wnioski:
Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy udzieliła odpowiedzi:
1) W zakresie utworzenia dodatkowego przejścia dla pieszych przy budynku urzędu należy opracować nowy projekt organizacji ruchu drogowego. W niniejszej sprawie pracownik merytoryczny skontaktuje się z Wydziałem Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Kolnie.
2) Na temat oznakowania zjazdu z drogi 61 odbyły się wstępne rozmowy z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski udzielił odpowiedzi na zapytania:
1) Wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej w 2014 roku został sporządzony i podany do publicznej wiadomości w jednej wersji. Nie ma już możliwości jego zmiany. Następny wykaz zostanie sporządzony z wyraźnym zaznaczeniem, z jakiego tytułu mieszkańcy gminy otrzymali ulgę.
2) Dokumenty związane z wnioskiem na akcyzę są kserowane nieodpłatnie.
3) Oznakowanie miejscowości do Zabiela zostanie skonsultowane w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
4) Burmistrz nie zgodził się z tezą mieszkańca Stawisk. Podczas ostatniej sesji zgłaszał on podobne zarzuty. Pracownicy urzędu wskazywali na BIP-ie „zakładki”, gdzie umieszczane są dokumenty. Jeżeli nadal mieszkaniec ma trudności ze znalezieniem informacji urząd i burmistrz służy pomocą. W związku z posiadanym doświadczeniem z poprzedniej pracy Burmistrz podkreślił, że w tym przypadku mamy doczynienia z ustawą o ochronie danych osobowych. Dodał, że zapoznał się z korespondencją otrzymaną z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży. Odpowiedź zostanie udzielona w terminie zgodnie z przepisami.
Mieszkaniec Stawisk T. Szymborski stwierdził, że w zakładce „Wyniki kontroli” nie ma żadnych protokołów pokontrolnych. Mieszkańcom brakuje informacji. Burmistrz odpowiedział, że uchwała Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2015 rok została opublikowana na BIP-ie, istnieje możliwość zapoznania się z jej treścią. Należy bazować na dokumentach, a nie na plotkach. Po czym zaprosił p. T. Szymborskiego na indywidualną rozmowę w celu udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące go pytania.
Przewodniczący Rady Zalewski dodał, że protokoły odzwierciedlają obrady sesji, a możliwość zapoznania się z ich treścią następuje z chwilą przyjęcia protokołu przez Radę.
Mieszkaniec T. Szymborski dodał, że na biuletynie nie ma informacji z wykonania budżetu za 2014r. Przewodniczący Rady Józef Zalewski odpowiedział, że wykonanie budżetu za poprzedni rok zgodnie z planem pracy rady i udzielenie z tego tytułu absolutorium odbędzie się zgodnie z przepisami prawa w tym zakresie tj. w II kwartale tego roku.
Radny T. Zalewski poparł stanowisko mieszkańca Stawisk T. Szymborskiego. Stwierdził, że z jego wiedzy wynika, iż mieszkańcy Stawisk czują się niedoinformowani. Jako argument podał, że mieszkańcy występują do niego z licznymi zapytaniami. Wiele jest wątpliwości w gminie, które należy rozwiać i podać do publicznej wiadomości.
W kwestii protokołu pokontrolnego, który jest zamieszczony na BIP Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku radny T. Zalewski stwierdził, że powinien być on zamieszczony również na biuletynie Gminy Stawiski.
Sekretarz Gminy Agnieszka Rutkowska odpowiedziała, iż na stronie BIP–u RIO Białystok zamieszczone są wnioski i zalecenia pokontrolne, a nie protokół pokontrolny.
Radny T. Zalewski wnioskował o publikacje zaleceń pokontrolnych na stronie Stawisk.
Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski stwierdził, że w protokole pokontrolnym zawarte są informacje i dane, które nie podlegają podaniu do publicznej informacji (ustawa o ochronie danych osobowych).
Przewodniczący Podlaskiej Izby Rolniczej Jan Zelkowski złożył wniosek o umożliwienie mieszkańcom Gminy Stawiski uiszczania opłat skarbowych z zakresu spraw USC i innych w kasie tutejszego urzędu.
Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski stwierdził, iż przemyśli powyższą propozycję w celu jak najlepszego rozwiązania występującego problemu.
Radna Powiatu Kolneńskiego Barbara Truszkowska jako przedstawiciel służby zdrowia na terenie Gminy Stawiski złożyła podziękowania Radzie Miejskiej w Stawiskach za przekazanie kwoty 5000zł na zakup urządzenia do kolonoskopii dla Szpitala Ogólnego w Kolnie. Dodała, że powyższy zakup umożliwi przeprowadzenie badania w szpitalu zamiast dowozu pacjenta do Zambrowa.
Pkt 9. Informacje.
Sołtys wsi Hipolitowo wskazał problem dotyczący braku oznakowania do miejscowości Budy Stawiskie.
Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski odpowiedział, że kierowcy mają możliwość skorzystania z nawigacji drogowej.
Następnie głos zabrała mieszkanka Stawisk Wanda Sienkiewicz. Stwierdziła, że jej obecność na sesji jest podyktowana przedstawieniem swoich żądań dotyczących urządzenia wjazdów na działki położone na terenie Gminy Stawiski. Roszczenia w tym zakresie trwają od ponad 30 lat, dokumentacja znajduje się w posiadaniu urzędu, jednak nie było jak dotychczas dobrej woli władz samorządowych, aby sprawa została załatwiona pozytywnie. Zmieniali się kolejni włodarze miasta, a sprawa pozostawała nadal bez właściwego rozpatrzenia. Brak dojazdu do działek uniemożliwia ich sprzedaż. Obecnie trwa procedura w sądzie związana z przypisaniem własności. W związku z tym, że gmina miała możliwość wykupu terenu, który posłużyłby jako dojazd, a tego zaniechała (nie sporządzając księgi wieczystej) mieszkanka wyraziła swój żal. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2005 roku zobligowała gminę do wykupu działki, która posłużyłaby jako droga dojazdowa. Jednak opieszałość pracowników Urzędu Miejskiego w Stawiskach zajmujących się gospodarką nieruchomościami spowodowała, iż w rezultacie do działek nie ma dojazdu i brak jest osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Wykonanie niezbędnej dokumentacji wiąże się z pokryciem kosztów w wysokości 5 tys. zł na co zainteresowana nie wyraża zgody. Działki nie są użytkowane od 1975 roku. Gmina Stawiski miała możliwość pierwokupu nieruchomości, która umożliwiłaby dojazd do działek. Brak Ksiąg Wieczystych uniemożliwił udział w dalszym postępowaniu. Księga Wieczysta została założona po sprzedaży, droga wyceniona była na 23 tys. zł, jednak gmina nie miała możliwości wykupu.
Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski odpowiedział, że istotę sprawy zna z indywidualnej rozmowy z p. W. Sienkiewicz. Urządzenie zjazdów na indywidualne działki dotyczyło zjazdów z drogi krajowej. Po budowie obwodnicy tenże odcinek stanowi drogę gminną. Niezbędnym jest, aby p. W. Sienkiewicz złożyła wniosek do gminy o wyznaczenie zjazdów na jej działki. Pomoc w tym zakresie zostanie zapewniona przez gminę. Pracownik urzędu pomoże w czynnościach technicznych związanych z wypełnieniem wniosku, jednak gmina nie może ingerować w prywatną własność. Gmina wyda zgodę na wyznaczenie zjazdów, ale ich zaplanowanie leży w gestii p. W. Sienkiewicz. Budżet gminy dysponuje środkami publicznymi, które nie mogą być przeznaczane na realizacje prywatnych zadań inwestycyjnych.
Mieszkanka Stawisk odpowiedziała, że wjazd posiadała, ale zabrało jej państwo. Stosunek prawny nieruchomości nie został jeszcze ustanowiony, w związku z toczącym się postępowaniem spadkowym.
Radny S. Chodnik przyznał, że sprawa mieszkanki Stawisk znana jest Radzie Miejskiej. Uważał, że jest ona pokrzywdzona, od wielu lat boryka się z problemami. W niniejszym zakresie były niedociągnięcia i niedopełnienie formalności ze strony urzędu gminy, dlatego też obecnie należy mieszkance pomóc.
Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski odpowiedział, że rozumie roszczenia mieszkanki, jednak, aby rozwiązać problem dużo w tej mierze zależy od niej samej.
Mieszkanka W. Sienkiewicz odpowiedziała, że posiada dokumentację, z której wynika, że wszelkie planowania przejmie gmina.
Burmistrz odpowiedział, że nie może odpowiadać za działania poprzednich naczelników gminy i burmistrzów, którzy sprawowali władzę samorządową w gminie.
Pkt 10. Zamknięcie obrad sesji.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad sesji Przewodniczący Rady podziękował zebranym za udział, po czym zamknął obrady VII Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.
Protokołowała |
Przewodniczący Rady Miejskiej
|
Małgorzata Mroczkowska |
Zalewski Józef
|
- Sprawozdanie z działalności Burmistrza między sesjami - pkt 4 (pdf) 2 kwi 2015 15:35 0,9 MB